خبرنگاران 18 هزار بسته معیشتی در خواف خراسان رضوی توزیع شد

به گزارش مجله نماشو، گناباد- خبرنگاران- فرماندار خواف گفت: 18 هزار بسته معیشتی به ارزش 100 میلیارد ریال ظرف پنج ماه اخیر با یاری نیکوکاران و شرکتهای معدنی بین آسیب دیدگان از شیوع ویروس همه گیر کرونا در این شهرستان مرزی واقع در جنوب شرقی خراسان رضوی توزیع شده است.

خبرنگاران 18 هزار بسته معیشتی در خواف خراسان رضوی توزیع شد

حسین سنجرانی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: در پی تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر رزمایش حمایت از آسیب دیدگان کرونا ظرفیتهای شرکتهای معدنی و شهروندان نیکوکار در این زمینه پای کار آمد و با همراهی امام آدینه خواف، مسوولان نهادهای حمایتی و شرکتهای معدنی فعال در این شهرستان مرزی گامهای خوبی در این جهت برداشته شد.

وی در ادامه همچنین اظهارداشت: شهروندان شیعه و سنی خوافی پروتکلهای بهداشتی را به خوبی رعایت می نمایند و مشارکت موثری در اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به بیماری همه گیر دارند. تا به امروز در مجموع 27 نفر در خواف بر اثر ابتلا به بیماری کووید 19 جان باخته اند.

فرماندار خواف گفت: بیمارستان 22 بهمن این شهرستان مرزی و به خصوص اورژانس آن به دلیل قدیمی بودن دارای مشکلاتی و احتیاجمند تامین 100 میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی است. البته تا به امروز با همراهی شرکتهای معدنی فعال در این شهرستان 20 میلیارد آن تامین شده است.

وی اضافه نمود: پیش از این خواف با کمبودهایی در تعداد پزشکان متخصص روبرو بود بطوری که تنها پنج پزشک در این شهرستان فعال بودند ولی با پیگیریهای صورت گرفته ظرف یک سال اخیر تعداد پزشکان فعال در خواف به خصوص پزشک متخصص تا به امروز به 33 نفر افزایش یافته اند.

سنجرانی به جلب مشارکت شرکتهای معدنی در توسعه کمی و کیفی و اجرای طرحهای عمرانی و زیربنایی خواف نیز اشاره و اعلام کرد: در قالب 30 تفاهمنامه بین این شرکتها و سازمان آموزش فنی و حرفه ای، آنها به عنوان حامی مالی 350 میلیارد ریال در اجرای طرحهای زیربنایی، بهداشت و درمان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، ساخت جاده، فضاهای آموزشی و پل در این شهرستان مرزی مشارکت نموده و هنوز دارند.

وی استفاده از ظرفیت نیروهای بومی برای اشتغال در بخشهای مختلف خواف از جمله شرکتهای معدنی آن را در اولویت اعلام و اعلام کرد: تا یک سال پیش فرآیند جذب نیرو در بخشهای معدنی از ضابطه قانونمندی برخوردار نبود بطوری که شرکتها بر اساس احتیاج خود اقدام به جذب نیرو بدون آزمون می کردند ولی چند ماه پیش به آنها تاکید شد که جذب نیرو تنها باید با برگزاری آزمون آن هم با اولویت پذیرش نیروهای متخصص و توانمند بومی انجام گردد.

فرماندار خواف ادامه داد: هم اینک 80 درصد از مجموع هشت هزار نفر نیروهای شاغل به کار در شرکتهای معدنی مجتمع سنگان خواف را نیروهای بومی استان خراسان رضوی تشکیل می دهند. 60 درصد این افراد نیز بومی شهرستان مرزی خواف هستند که در سطوح مختلف و حتی تعدادی به سمتهای معاونت و عضویت هیات مدیره شرکتها را دارند.

وی همچنین گفت: اجرای طرح ابتکاری علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی با عنوان طرح مثلث توسعه مالی فرهنگی در این استان، تاثیر مثبتی بر رونق مالی شهرستان خواف نیز داشته است.

سنجرانی اضافه نمود: در همین چارچوب، گرایش عمده اشتغال ساکنان خواف که در گذشته کشاورزی و دامپروری بود هم اکنون به شکلی متعادل، به سمت صنعت سوق یافته است.

مرکز شهرستان 150 هزار نفری خواف در فاصله 267 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است.

خواف مرکب از چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن و سلامی 85 روستا دارد. 65 هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

خواف از سمت شرق 123 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

این شهرستان 12 هزار و 200 بهره بردار کشاورز، باغدار و دامپرور دارد. وسعت عرصه منابع طبیعی خواف 884 هزار و 786 هکتار است. خواف همچنین دارای 21 هزار و 500 هکتار سطح زیرکشت آبی و 100 هکتار سطح زیرکشت دیم است که در مجموع 175 هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در آن فراوری می گردد. مهمترین محصولات زراعی و باغی خواف گندم، جو، محصولات جالیزی، پسته، علوفه، زعفران، پنبه و چغندرقند است.

معادن سنگ آهن سنگان خواف نیز در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن، یکی از 10 معدن عظیم سنگ آهن دنیا و تامین نماینده خوراک اولیه فراوری 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15 میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن در محدوده شهرستان خواف فعالیت دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3541

به "خبرنگاران 18 هزار بسته معیشتی در خواف خراسان رضوی توزیع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 18 هزار بسته معیشتی در خواف خراسان رضوی توزیع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید