خط و نشان بانک مرکزی برای سفته بازان ارزی، همتی: 100 میلیون دلار در بازار عرضه شد

به گزارش مجله نماشو، رئیس کل بانک مرکزی اطلاع داد که در روزهای گذشته 100ها میلیون دلار عرضه ارز توسط بازارساز، برنامه آنهایی که در کوشش برای برهم زدن ثبات بازار بودند را خنثی کرد.

خط و نشان بانک مرکزی برای سفته بازان ارزی، همتی: 100 میلیون دلار در بازار عرضه شد

به گزارش خبرنگاران، به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی همتی در ملاقات با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، نقش فعالان مالی و اعضای اتاق بازرگانی را در تأمین درآمدهای غیرنفتی کشور مفید خواند و گفت: اتاق بازرگانی می تواند با رهنمودهای خود به فعالان مالی و راهنمایی آنان، به وظیفه کلیدی خود در شرایط ویژه فعلی کشور عمل کند؛ به همین دلیل، باید کوشش کنیم مسائل را با همکاری یکدیگر رفع کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی با فعالان مالی و اتاق بازرگانی ایران هم سو است، گفت: ما در بانک مرکزی با فعالان مالی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف نظری نداریم و باید با یاری یکدیگر کوشش کنیم از خروج سرمایه از کشور جلوگیری کنیم. به همین دلیل کوشش ما بر این است که واردات را روان کنیم و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم. البته ذکر این نکته لازم است که اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو و پس از آن تأمین مواد اولیه کارخانجات است.

وی هدف از برگزاری این جلسات را رفع کردن مسائل در فضایی محبت آمیز مطرح نمود و گفت: با توجه به شرایط و مسائل فراوانی که به واسطه تحریم ها به کشور تحمیل شده است، لازم است با درک مشترک برای بهبود فضای کسب و کار در کشور کوشش کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در اداره کشور نباید صرفاً بر درآمدهای نفتی متکی بود، گفت: به دلیل شرایط ظالمانه ناشی از تحریم ها، این درآمدها نیز کاهش یافته است. در چنین شرایطی باید کوشش کنیم به راهکاری مشترک برای افزایش درآمدهای غیرنفتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات بیندیشیم، چراکه این کار موجب تقویت منافع ملی کشور می گردد.

وی یادآور شد: خوشبختانه صادرنمایندگان عمده که همان پتروشیمی ها و صنایع فولاد هستند، ارز خود را به کشور بازگردانده اند و امیدواریم سایر صادرنمایندگان نیز نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام نمایند.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن قدردانی از صاحب نظران و کارشناسان مالی که نظرات خود را درباره مسائل روز مالی کشور عنوان می نمایند، گفت: به آنان اطمینان می دهم که بانک مرکزی در سیاست گذاری های خودشفاف و مسئولانه رفتار می نماید.

رئیس شورای پول و اعتبار توضیح داد: رشد پایه پولی طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا انتها خرداد، در مجموع، با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت، 8.8 درصد بوده است.

همچنین در این جلسه، رئیس اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور، همه از تنش ها و اتفاقات اثر می پذیرند، مطرح نمود: فعالان مالی از مجموعه اتفاقاتی که در شرایط فعلی مالی رخ می دهد، آسیب می بینند و از اثرات آن مستثنی نیستند و ما نیز نسبت به این قبیل مسائل حساس هستیم.

غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه باید با در نظر داشتن مسائل صادرنماینده نسبت به تصمیم گیری درخصوص آنها اقدام کرد، گفت: در هر قشری، افرادی هستند که از شرایط خاص کشور، سوءاستفاده می نمایند؛ اما نباید به خاطر عده ای قلیل، تصمیماتی اتخاذ کرد که سایرین نیز از آن متضرر شوند.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه مشتاقیم به اقتصاد کشور یاری کنیم، اظهار کرد: ما فعالان مالی نسبت به تنگناهای پیش روی اقتصاد کشور و بانک مرکزی آگاهیم و باید مسائل بازگشت ارز حاصل از صادرات را به صورت مشترک حل کنیم و در این زمینه آماده هرگونه همکاری و همراهی هستیم.

دراین جلسه همچنین رئیس اتاق تهران و سایر اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران مسائل مورد نظر خود را مطرح کردند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3644

به "خط و نشان بانک مرکزی برای سفته بازان ارزی، همتی: 100 میلیون دلار در بازار عرضه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط و نشان بانک مرکزی برای سفته بازان ارزی، همتی: 100 میلیون دلار در بازار عرضه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید