دلار باید از چرخه مبادلات حذف شود

به گزارش مجله نماشو، یک عضو کمیسیون اقتصادی گفت: حذف دلار از چرخه اقتصاد به یک بستر جدید نیاز دارد که گام اول آن امضای تفاهمنامه های دو یا چندجانبه بین کشورهای همسایه و دوست است.

دلار باید از چرخه مبادلات حذف شود

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، امروزه کشورهای مختلف دنیا به مبادلات با ارز ملی خود متمایل شده اند و در حال حاضر دو کشور چین و روسیه 25 درصد از مبادلات دلاری خود را کاهش داده اند. ایران بارها برای مقابله با تحریم ها از سبد ارزی سخن به میان آورده، اما ین اظهار نظرها هنوز به مرحله عمل نرسیده و این در حالی است که حداقل می توان با کشورهایی مانند امارات، چین و ترکیه که مبادلات اقتصادی صورت می گیرد، این کار را حداقل جهت آزمایش انجام داد.

محمد صفایی دلوئی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایبِنا درباره حذف دلار از مبادلات تجاری برای کاهش فشار تحریم ها بر کشور، گفت: حذف دلار به اندازه ای دارای اهمیت است که نیاز بود خیلی زودتر از اینکه تحریم ها چنین به اقتصاد کشور فشار وارد آورد، در رابطه با کشورهای همسایه و دوست در دستور کار قرار می گرفت.

وی در ادامه اضافه کرد: ثمر نشستن حذف دلار در فعالیت های اقتصادی نیازمند آن است که مبادلات پولی دو جانبه الزام آورشود تا دچار مسائل پیش آمده ناشی از همین مسئله نشویم. اکنون هم نباید تاخیر به خرج داد، هر چه زودتر باید وارد این بستر شد و عقب افتادگی ها را به جبران درآورد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بدون شک برای حذف دلار از چرخه اقتصاد جهت حفظ ارزش پول ملی قطعا باید وارد یک بستر جدید شد که گام اول آن امضای تفاهمنامه های دو یا چند جانبه بین کشورهای همسایه و دوست است. این مسئله تا حدودی یاری خواهد کرد تا به یاری خدا از این شرایط سخت عبور کنیم.

صفایی دلوئی درباره استفاده از پول مشترک یا پول ملی دو طرف برای دستیابی به این امر توضیح داد: باید قراردادها به گونه ای تنظیم شود که پول ملی در هر دو کشور قابل استفاده باشد، در غیر این صورت کارایی نخواهد داشت.

وی درباره راه رسیدن به این امر تاکید کرد: بهترین راه دستیابی به این مهم آن است که کشورهای شرقی به تاسیس اتحادیه ای در همین زمینه اقدام کنند تا بدین طریق بتوانند پول مستقلی را بین اعضای خود به تعریف در آورند. شواهد حاکی از این امر است که به دلایلی بسترهای آن اکنون بسیار فراهم است.

این عضو کمیسیون اقتصادی درباره این دلایل گفت: مهم ترین دلیل آن این است که پول مبادلات تجاری توسط آمریکایی ها انحصاری شده و برای بسیاری از کشورها خوشایند نیست زیرا آمریکایی ها دلار کاغذی وارد اقتصاد دنیا می کنند. این مسئله برای اقتصاد دنیا بسیار پرآسیب به شمار می آید، بنابراین به طور حتم انگیزه ارز مستقل در بسیاری از کشورها وجود دارد، آن ها مایل هستند تا پول ملی خود را به تقویت در آورند و همانطور که مورد اشاره قرار دادم با توجه به این بحث امکان بنا نهادن اتحادیه ای با چنین کشورهایی قابل تعریف است.

صفایی دلوئی در ادامه اضافه کرد: برای انجام این کار ایران حتما باید با کشورهایی که دارای منافع مشترکی است جهت نجات اقتصاد ملی وارد مذاکره شود. به این معنا کشور ما با توجه به شرایط موجود مقاصدی را مدنظر قرار دهد که پول ملی ما در آنجا اعتبار خود را از دست نداده، پس از این کار باید به سراغ بنا نهادن اتحادیه مورد بحث رفت.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1499

به "دلار باید از چرخه مبادلات حذف شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار باید از چرخه مبادلات حذف شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید