رزیتا غفاری: ما با سریال هایمان مردم را در خانه نگه می داریم

به گزارش مجله نماشو، گزیده کار و یکی از بازیگران بی حاشیه سینما و تلویزیون است و هر فیلم نامه و هر نقشی را با توجه به سابقه کاریش بازی نمی کند. این سخن هم از کارنامه کاری اش معین است چون با وجود کم کاری صندلی خوبی در بین اهالی هنر و بینندگان دارد. رزیتا غفاری دانش آموخته رشته سینماست و هر از گاهی بر مسند کارگردانی هم می نشیند. به بهانه بازی در سریال کلبه ای در مه در نقش متفاوت نازبانو، با این هنرمند کاربلد هم کلام شدیم.

رزیتا غفاری: ما با سریال هایمان مردم را در خانه نگه می داریم

با نقشی کاملاً متفاوت نسبت به دیگر نقش هایتان به قاب شیشه ای برگشتید. کدام ویژگی نازبانوی قصه کلبه ای در مه شما را برای بازی ترغیب کرد؟

بعد از مدت ها دوری از تلویزیون، نازبانو ویژگی های بسیاری داشت و همان گونه که اشاره کردید، با دیگر نقش هایم متفاوت بود و آن را پذیرفتم؛ شخصیت پردازی این نقش خیلی برایم جای کار داشت.

نازبانو زن خان زاده ای است؛ همسری بوالهوس و زورگو دارد که ارث معدنش را بالا کشیده، به اسم بازیگری حرفه ای، چه طراحی برای این شخصیت داشتید؟

فیلم نامه یکی از معیارهایم بود، برای نزدیک شدن به یک شخصیت خیلی از جوانب را باید در نظر گرفت، موقعیت فرهنگی و خانوادگی، اقلیم و لهجه آن شخصیت، ولی درباره این ویژگی ها خیلی در فیلم نامه شرح داده نمی گردد. طراحی یک نقش خیلی گسترده و پیچیده است و این مصاحبه جا ندارد که شرح دهم، ولی مسلماً تجربیات فردی، کاری و اجتماعی دخیل است و مجبوریم تجربیات متفاوتی داشته باشیم و دیدمان را به افراد مختلف باز کنیم و فکر می کنم خیلی معیارها دست به دست هم می دهد تا به یک شخصیت در فیلم نامه نزدیک شویم. وقتی به آن شخصیت نزدیک شدیم، آن را در موقعیت های مختلف قرار می دهیم که ببینیم در آن لحظه واکنش و بازتاب اش به کاری که انجام می گردد، چه خواهد بود.

کار در شرایط کرونایی آن هم برای فراوری یک اثر و کشاندن مردم در پای تلویزیون چه سختی هایی برایتان داشت؟

مدت کوتاهی در خارج از مرکز فیلم برداری داشتیم، ولی واقعیت این است که ما بازیگران در کنار یکدیگر نمی توانستیم ماسک بزنیم، خیلی از همکاران بازیگر مسن ما واکسن زده اند، ولی ما هنوز فرصت پیدا ننموده ایم که واکسن بزنیم. ممکن است 60 نفر در یک اتاق بدون ماسک کنار هم کار کنیم، البته عوامل پشت صحنه ماسک می زنند، اما ما نمی توانستیم. معتقدم در کنار پزشکان، قشری که دارند آسیب می بینند، بازیگران هستند و باید به طور جدی از سوی وزارت های بهداشت و درمان و فرهنگ و ارشاد پیگیری گردد. ما به این که بدون ماسک جلوی دوربین ظاهر می شویم و هنوز واکسن دریافت ننموده ایم، معترض هستیم.

شنیده ام بعضی پروژه های در دست ساخت،واکسن دریافت نموده اند.

متاسفانه این اتفاق برای پروژه ما نیفتاد.

با این شرایط اپیدمی کرونا چرا کار کردید؟

شما فکر می کنید یک بازیگر باید چه کاری انجام دهد؟ در خانه بنشیند؟ چند سال؟ عایدی ما باید از کجا تامین گردد؟ مسلم است که ما هم مانند بقیه افراد جامعه باید زندگی کنیم و برای امرار معاش باید کار کنیم. اگر بخواهیم واکسن بزنیم، یک عده از مردم ممکن است معترض شوند که چرا تمایز قائل شدید در صورتی که متوجه واقعیت نیستند. ما با ساخت سریال ها مردم را در خانه نگه می داریم پس باید از سوی مسئولان حمایت شویم.

متاسفانه تنها قشری که از سوی مسئولان حمایت نمی شوند، هنرمندان هستند.

همین طور است، سالن های سینما هم تعطیل هستند و تنها جایی که می توانیم کار کنیم، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی است. فراوریات شبکه نمایش خانگی هم به بعضی افراد محدود شده است و تنها سریال های تلویزیون را داریم که خدا را شکر بعد از چند سال کار می کنم.

با وجود همکاری هایی که در سینما و تلویزیون با کارگردان های خوب داشتید چرا مدتی کم کار شده اید؟

فیلم نامه های پیشنهادی چشمگیر نبودند و مرا راضی نکردند و ترجیح می دهم در اثری بازی کنم که آن را دوست دارم.

چه معیارهایی برای پذیرش نقش دارید؟

هر بازیگری معیارهای خودش را دارد و من هم همین طور. بعد از این همه سال، معیارهایم برای بیننده معین است. توقع بیننده از من بالاست و دوست ندارد مرا در اثری ضعیف ببیند و باید به احترام بیننده کار خوب انجام دهم.

مردم بازیتان را دوست دارند و همچنان رزیتا غفاری را با بازی در سریال در قلب من حمید لبخنده به یاد دارند. علت ماندگاری نقش های تان در فکر بیننده را در چه می دانید؟

فکر می کنم اگر کاری انجام دادم و در فکر مردم مانده به خاطر این بوده است که انتخاب هایم درست بوده اند.

خودتان برترین نقشتان را در کدام اثر می دانید؟

همه کارهایم را دوست دارم. کم پیش آمده که کاری را انجام دهم که دوست نداشته باشم و بیشتر کارهایی را که بازی نموده ام دوست داشتم.

دغدغه این روزهایتان چیست؟

دغدغه این روزهایم پیک پنجم کروناست. راهی شهرستان برای بازی در اثری هستم و باید جلوی دوربین بروم و متاسفانه آگاه شده ام که تست کرونای دو نفر از همکارانم مثبت شده است و نمی دانم چه کاری انجام

دهم!

بزرگترین آرزویتان چیست؟

خوشبختی مردم، این که نبینم هر روز آه می کشند. متاسفانه هر روز شاهد اتفاق های بدی هستیم. امیدوارم شرایط اقتصادی مردم خوب و دل شان شاد گردد و سلامت باشند.

نویسنده: مریم ضیغمی

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2343

به "رزیتا غفاری: ما با سریال هایمان مردم را در خانه نگه می داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزیتا غفاری: ما با سریال هایمان مردم را در خانه نگه می داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید