ویزا سفرهای گروهی شهروندان ایران و روسیه لغو می گردد؟، تمرکز گردشگری ورودی بر کشورهای همسایه و سفرهای کوتاه مدت

به گزارش مجله نماشو، درحالی که گردشگری تبدیل به یکی از قدرتمندترین بخش های مالی و درآمدزایی در بسیاری از کشورها شده است، شیوع ویروس کرونا سبب تغییر نگرش ها نسبت به گردشگری و انواع آن شد. در این میان کمیته بحران گردشگری جهانی UNWTO در آخرین جلسه خود در سال 2020 به این نتیجه رسید که نمی توان گردشگری را تا انتها فرایند واکسیناسیون متوقف کرد و سفرهای مسئولانه و ایمن، بهترین راه حل برای احیای این صنعت مهم است.

ویزا سفرهای گروهی شهروندان ایران و روسیه لغو می گردد؟، تمرکز گردشگری ورودی بر کشورهای همسایه و سفرهای کوتاه مدت

ایران نیز از این امر مستثنی نیست و قطعا برنامه های حوزه جهانگردی با توجه به شیوع ویروس کرونا، تغییر خواهند کرد. محمد قاسمی، مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات جهانگردی وزارت میراث فرهنگی،جهانگردی و صنایع دستی در این خصوص، گفت: طبق آنالیز های به عمل آمده، محتمل ترین و در دسترس ترین و در نتیجه منطقی ترین نوع جهانگردی قابل توسعه بلافاصله پس از فروکش کردن کرونا، جهانگردی داخلی است چراکه اولا اعتمادسازی پیرامون سفر داخلی آسان تر، سریع تر و اثربخش تر از جهانگردی بین المللی است؛ ثانیاً خویشتنداری بخش عظیمی از جمعیت کشور نسبت به انجام مسافرت بواسطه شیوع و اوج ویروس کرونا و محدودیت های اعمال شده در این زمینه، انگیزه بسیار بالا و تمایل انباشته شده شدیدی را برای سفر در این قشر ایجاد نموده است. لذا بر همین اساس حوزه بازاریابی داخلی را فعال خواهیم کرد تا با برنامه ریزی دقیق تر بتوان از این فرصت در جهت راهنمایی و مدیریت بخشی از حجم بالای سفرهای داخلی پسا کرونایی به سمت مناطق کمتر شناخته تر و دور دست تر بیشترین بهره را گرفت.

او اضافه کرد: در این خصوص فعالیت های متنوعی متصور است که از اهم آنها می توان به برگزاری تورهای آشناسازی داخلی برای اصحاب رسانه و دفاتر خدمات مسافرتی بویژه از استان های همجوار، بهره گیری از صفحات مجازی، برپایی رویدادهای جهانگردی، بهره گیری از توان استارت آپ ها و اجرای کمپین ها و مانورهای تبلیغاتی برای معرفی مناطق کمتر شناخته اشاره کرد.

قاسمی ادامه داد: به منظور نیل به این هدف در ساختار سازمانی جدید وزارتخانه برای اولین بخشی از دفتر بازاریابی و تبلیغات جهانگردی به طور تعیین به تحقیق، توسعه و تبلیغات بازار داخلی اختصاص یافته است.

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات جهانگردی همچنین معتقد است: البته برای دوران پس از فروکشی کرونا، همزمان با پرداختن به رونق جهانگردی داخلی، بر توسعه جهانگردی بین المللی نیز تمرکز خواهد شد. صاحبنظران عرصه جهانگردی بر این باورند که به احتمال خیلی زیاد الگوی سفر جهانگردان بین المللی در دوران دوران بعد کرونا دستخوش تغیرات خواهد شد؛ بدین ترتیب که در اثر هراس حاصل از بیماری کرونا، این جهانگردان سفرهای نزدیک تر، ایمن تر، با میانگین اقامت کمتر و در فضاهای بازتر را ترجیح خواهند داد. بنابراین منطق ایجاب می نماید ما نیز در رویکرد بازاریابی خود تجدیدنظر نموده و بر بازارهای همجوار و همسایه، بسته های سفر کوتاه مدت و بازدیدهای در فضای باز تمرکز بیشتری نماییم که در این زمینه طبیعت گردی، جهانگردی روستایی، اکوتوریسم، جهانگردی کشاورزی و بومگردی می توانند اولویت بیشتری داشته باشد. البته واضح است که در چنین شرایطی همچنان که بازگشایی مرزها تدریجی صورت می پذیرد سفر جهانگردان خارجی نیز به تدریج انجام می گردد اما بر اساس آنچه پیشتر گفته شد در این سیر تدریجی تمرکز بر بازارکشورهای همسایه و بازار کشورهایی که با آنها لغو ویزا هستیم بیشتر و فرایند ورود جهانگرد از آنها سریع ترخواهد بود.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات جهانگردی کشور اعلام داشت: در این رابطه اقدامات متعددی نظیر راه اندازی صفحات مجازی رسمی جهانگردی بر اساس ذایقه و گرایش هر بازار، ترویج برند ملی جهانگردی، تهیه کلیپ های معرفی ایران، تدوین اقلام تبلیغاتی موضوعی و محصول محور در حوزه جهانگردی سلامت، جهانگردی مذهبی، طبیعت گردی و غیره، افزایش تعداد زبان اقلام جهانگردی به بیش از ده زبان، حفظ تعاملات با بازارهای اولویت دار به وسیله نشست های وبیناری، تسهیل ویزا با کشورهای همجوار یا هم منظقه، برپایی نشست های چهره به چهره بخش خصوصی (B2B) هم به صورت مجازی هم به صورت حضوری، شرکت در نمایشگاه های معتبر در قالب مجازی یا حضوری و بروزرسانی و افزایش تعداد زبان های پرتال رسمی جهانگردی ایران موسوم به VISITIRAN در حال انجام و یا در دست برنامه ریزی است.

قاسمی گفت: سفر اخیر وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی به کشور ترکیه و مذاکره با مقامات این کشور، نشست مجازی معاون جهانگردی با همتای عمانی خود، حضور مقامات و مدیران جهانگردی در نشست های تخصصی سازمان جهانی جهانگردی، سازمان همکاری های اسلامی، سازمان دی-هشت جملگی با هدف حفظ روابط با کشورهای جهانگردفرست برای دوران پساکرونا صورت پذیرفته است و نشست های مجازی قریب الوقوع با کشورهای روسیه، افغانستان، ترکیه، عراق و سایر کشورهای حاشیه دریای خزر نیز به منظور بحث و آنالیز راهکارهای تبادل جهانگرد پس از فروکش کردن کرونا با این کشورها برگزار خواهد شد.

او خاطرنشان ساخت: در آینده نزدیک برنامه اقدام مشترک لغو ویزا جهانگردان گروهی با کشور روسیه، یادداشت تفاهم تسهیل ویزا گروهی با قزاقستان، یادداشت تفاهم همکاری های جهانگردی با ژاپن و موافقت نامه همکاری های پنج جانبه جهانگردی با کشورهای حاشیه دریای خزر به صورت مجازی یا حضوری به امضا خواهد که به نوبه خود می توانند زمینه ساز بیش از پیش جذب جهانگرد از این کشورها گردد.

قاسمی در ادامه پیرامون برنامه های مربوط بازار جهانگردی روسیه تشریح کرد: مهمترین برنامه ما برای بازار روسیه عملیاتی نمودن موافقت نامه ای است که در هشتم فروردین ماه 96 میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در زمینه لغو ویزا سفرهای گروهی شهفرایندان دو کشور امضا شده است که در این رابطه به دنبال پیگری های جدی یک سال گذشته نهایتاً کمیته فنی مشترک جهانگردی دو کشور برای اولین بار در شهریور ماه امسال به میزبانی ایران به صورت مجازی برگزار و طی آن متن برنامه اقدام مشترک برای اجرای موافقت نامه مذکور نهایی شد. این برنامه اقدام قرار بود در سفر وزیر به روسیه در اواخر مهر ماه به امضا برسد لیکن به دلیل اوج گیری کرونا در هر دو کشور، این سفر انجام نگرفت و مقرر شد سند به محض فرکش کردن موج جدید کرونا به صورت حضوری منعقد گردد و در غیر این صورت به شکل مجازی میان طرفین امضا گردد.

ایلنا نوشت، او در خاتمه با اشاره به این که لغو ویزا گروهی از این حیث که تنها مشمول افرادی می گردد که در قالب تور اقدام به سفر می نمایند و از نظر اقتصادی نسبت به جهانگردانی که به صورت انفرادی سفر می نمایند آورده اقتصادی بیشتری را نصیب کشور می نمایند با سایر انواع دیگر آن متفاوت است، خاطرنشان ساخت: از آن جا که کشورهای مشترک المنافع و روس زبان -که اتفاقا هم در همسایگی ما بسر می برند، هم در زمره بازارهای هدف ایران قرار دارند- در سیاست های کلان جهانگردی خود عمدتاً از روسیه تبعیت می نمایند، این احتمال بالا وجود دارد که در زمینه لغو ویزا نیز این کشورا را الگو قرار دهند که این اتفاق کاملا در خدمت افزایش جذب جهانگرد ورودی از منطقه خواهد بود. به عنوان یک نمونه شاخص از این الگوپذیری منطقه ای می توان به اعلام آمادگی مقامات جهانگردی قزاقستان برای تسهیل ویزا گروهی جهانگردی با کشورمان اشاره نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1472

به "ویزا سفرهای گروهی شهروندان ایران و روسیه لغو می گردد؟، تمرکز گردشگری ورودی بر کشورهای همسایه و سفرهای کوتاه مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزا سفرهای گروهی شهروندان ایران و روسیه لغو می گردد؟، تمرکز گردشگری ورودی بر کشورهای همسایه و سفرهای کوتاه مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید