روش نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان یکی از بهترین و ساده ترین انتخاب ها برای داشتن یک حیوان خانگی کوچک برای کودکتان است. در این مقاله نحوه نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان، غذای جوجه اردک و سایر نکات ضروری برای نگهداری از این پرنده های دوست داشتنی و زیبا را شرح می دهیم.

روش نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان

شرایط نگهداری از جوجه اردک

انتخاب جوجه اردک

برای خرید جوجه اردک بهترین راه خرید این پرندگان از مزارع است، ولی اگر دسترسی نداشتید، می توانید آن ها را از فروشگاه های معتبر حیوانات خانگی نیز خریداری کنید. برای انتخاب جوجه از سالم بودن آن مطمئن شوید.

جوجه سالم باید کاملا سرحال، پر جنب و جوش، دارای چشمانی براق، پف کرده، تمیز و دارای توانایی زیادی در فرار کردن و دویدن باشد.

نکته 1: اردک ها حیواناتی اجتماعی هستند، بنابراین هنگام خرید به جای یک جوجه چند عدد جوجه خریداری کنید. با این کار اولین گام برای داشتن جوجه هایی سالم و سرحال را رعایت کرده اید.

تهیه لانه برای جوجه اردک

انتخاب لانه مناسب برای جوجه اردک ها در آپارتمان، اولین نکته ای است که والدین با آن درگیر هستند. برای تهیه لانه می توانید از قفس مرغ استفاده کنید یا اینکه از یک کارتون مقوایی محکم یا جعبه چوبی برای ساخت لانه استفاده کنید. اندازه مناسب لانه جوجه اردک 35 در 35 سانتیمتر با ارتفاع بلند است. البته به طور قطع هر چه لانه بزرگتر انتخاب شود، جوجه ها فضای بیشتری برای حرکت و بازی خواهند داشت. از جعبه های دارای سوراخ زیاد استفاده نکنید تا بتوانید به راحتی گرمای لازم برای نگهداری از جوجه اردک را تامین کنید.

لانه را به خوبی عایق بندی کنید و کف آن را با خرده های چوب، کاغذ سفید، خز نرم یا علوفه خشک بپوشانید. از روزنامه و کاغذ هایی که دارای جوهر چاپ است، در لانه استفاده نکنید، زیرا با نوک زدن جوجه اردک به آن ها، مواد سمی وارد بدن او می شود.

نکته 2: اردک ها حیواناتی بازیگوش هستند و اگر ارتفاع جعبه کوتاه باشد، جوجه ها بدون اینکه متوجه شوید از آن خارج شده و در نقاط مختلف منزل مشغول بازی می شوند. حتی ممکن است بدون اینکه متوجه شوید و زمانی که حواستان نیست، زیر دست و پایتان له شوند، پس حتما از جعبه ای با ارتفاع بلند برای نگهداری استفاده کنید.

بیشتر بدانید: اقدامات اولیه و فوری برای مراقبت از پرنده بیمار (صدمه دیده)

تغذیه جوجه اردک

اردک ها پرندگانی همه چیز خوارند، با این وجود غذاهای مناسب برای جوجه اردک عبارتند از:

  • پس مانده غذای خودتان مانند خرده نان یا خرده برنج
  • هویج رنده شده
  • خیار رنده شده
  • پودر ذرت
  • پوره تخم مرغ یا تخم اردک
  • میوه هایی مثل انگور قرمز، پرتقال، گوجه و کدو برای تنوع غذایی جوجه اردک توصیه می شود. استفاده از تکه های کوچک ماهی نیز یک غذای دوست داشتنی برای جوجه اردکهای شما خواهد بود.
نکته 3: اردک ها علاقه زیادی به آب دارند و حتی دوست دارند غذای خودشان را داخل آب بخورند، پس پیشنهاد می کنیم غذای آن ها را خیس کرده و در داخل لانه بگذارید.

نکته 4: از دادن هسته میوه ها، بذر گیاهان، باقی مانده غذا های چرب و نمک دار و تنقلاتی مانند بیسکوییت، چیپس، پفک، شکلات و … به جوجه اردک پرهیز کنید.

آب دادن به جوجه اردک

همواره ظرف تمیزی را برای قرار دادن آب در لانه آماده داشته باشید و در طول روز آب را تعویض کنید.

آماده کردن ظرف شنا برای جوجه اردک

اردک ها عاشق آب، شنا کردن و بازی کردن در آب هستند. تشت پلاستیکی تمیزی را برای شنا کردن جوجه ها در نظر بگیرید. مراقب باشید تا زمانی که جوجه ها خیلی کوچک هستند امکان غرق شدن آن ها در آب وجود دارد، پس عمق تشت را کم در نظر بگیرید یا کف آن را با سنگریزه پر کنید.

نکته 5: از تنها گذاشتن جوجه اردک ها در هنگام شنا خودداری کنید، زیرا آن ها از خطرات احتمالی آگاه نیستند و امکان غرق شدن و خفگی وجود دارد.

دمای مناسب برای نگهداری از جوجه اردک

بهترین دما برای پرورش جوجه اردک دمای 22 تا 28 درجه سانتیگراد است. زمانی که جوجه های اردک بزرگتر شوند دامنه تحمل دمایی آن ها بیشتر شده و دمای صفر تا 30 درجه را نیز تحمل می کنند.

نحوه تشخیص جنسیت جوجه اردک

یکی از سوالات مهم نحوه تشخیص جنسیت جوجه اردک است. اگرچه این کار نیاز به تخصص کافی دارد، ولی ما چند ترفند برای تشخیص جنسیت این پرنده را آموزش می دهیم که می تواند به شما کمک کند:

1- رنگ جوجه اردک: وجود رنگ های درخشان در ناحیه سر یا بال ها نشان دهنده اردک نر و رنگ های ساده و مات معمولا نشانه ماده بودن جوجه اردک است.

2- شکل دم: دم جوجه اردک ماده صاف و کشیده است؛ در حالی که دم جوجه اردک نر، حالت تاب خورده دارد.

3- صدای جوجه اردک: بعد از یک ماهگی با شنیدن صدای جوجه اردک می توانید ماده یا نر بودن آن را تشخیص دهید. صدای جوجه اردک نر، ضعیف و آرام و صدای جوجه اردک ماده بلند و رساست.

4- تشخیص جنسیت جوجه اردک به روش کلوآک: در این روش جوجه اردک را به صورت سر و ته با یک دست بگیرید و با دست دیگر دو انگشت شست و اشاره را در میان پا های جوجه اردک بگذاردید، سپس کلوآک (محل یا محفظه ای که مجاری ادراری، تناسلی و گوارشی پرنده به آن ختم می شود) را با انگشت شست و اشاره فشار دهید تا مدفوع از داخل آن خارج شود. بعد انگشت اشاره را داخل کلوآک کنید و آن را بچرخانید؛ اگر در داخل کلوآک زائیده ای به اندازه 3-2 میلیمتر تشخیص دادید، جوجه نر است و اگر جوجه فاقد این زائده بود، ماده است.

یک روش دیگر تشخیص جنسیت جوجه اردک روش نای است که نیاز به تخصص و مهارت دارد و انجام آن توسط افراد مبتدی باعث آسیب به پرنده خواهد شد.

تعیین سن جوجه اردک

برای نگهداری از جوجه اردک تشخیص سن ضروری است. طول عمر این پرنده بین 2 تا 20 سال متغیر است و به عوامل مختلفی از جمله محل پرورش آن بستگی دارد. در شرایط مناسب، یک اردک وحشی می تواند تا 20 سال زندگی کند، ولی اردک های پرورشی و در محیط آپارتمان حداکثر 10 سال زندگی خواهند کرد. اردک هایی که در محیط بسته زندگی می کنند، طول عمری بین 2 تا 12 سال خواهند داشت.

اردک ها تا سن دو ماهگی قادر به شنا کردن نیستند و بعد از آن می توانند شنا کنند. آن ها در پنج ماهگی قادر به پرواز خواهند بود.

بیماری های اردک

اردک ها پرندگان قوی و مقاومی هستند و در صورت نگهداری صحیح، کمتر از سایر پرندگان دچار بیماری می شوند.

استفاده از واکسن نیوکاسل در هفته اول و 15 روزگی و تکرار آن در یک ماهگی به سالم ماندن پرنده کمک می کند. همچنین برای پیشگیری از سرماخوردگی اردک ها، در دو ماه اول بعد از شنا و آب بازی کردن جوجه، پر ها را با حوله تمیز خشک کنید.

برای پیشگیری از مبتلا شدن پرنده به وبای پرندگان، همواره بستر پرنده را خشک و تمیز نگه دارید و جوجه اردک ها را دور از دیگر پرندگان و حیوانات خانگی مانند گربه نگهداری کنید.

نکته 6: یه نکته جالب درباره نگهداری از جوجه اردک در منزل که به تمیزی محل نگهداری این پرنده کمک می کند، استفاده از پوشک مخصوص اردک است. به تازگی پوشک هایی برای ماکیان طراحی شده است و افرادی که تمایل به نگهداری از این پرنده ها در منزل دارند، می توانند از این پوشک استفاده کنند تا منزلشان کثیف نشود.

سخن پایانی

علاقه به نگهداری از حیوانات خانگی و داشتن اطلاعات کافی و درست در مورد نحوه مراقبت از این جانوران ضروری است، بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از خرید هر نوع حیوان خانگی و پرنده اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. اگر شما نیز تا کنون تجربه نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان را داشته اید، لطفا تجربیات و نظرات خود را با مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید. در صورت تمایل می توانید اصول پرورش و نگهداری از جوجه فنچ و جوجه طوطی و روش نگهداری از آن را نیز در خبرنگاران بیاموزید.

انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2095

به "روش نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان" امتیاز دهید

9 کاربر به "روش نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نگهداری از جوجه اردک در آپارتمان"

1 دیدگاه

امیررضا 1 اردیبهشت 1401

به نظرتون به جوجه اردک های 10 و 15 روزه جی بدم؟

پاسخ به امیررضا
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید