زندگی در زابل تا اطلاع ثانوی تعطیل شد! + تصاویر

به گزارش مجله نماشو، امروز پنجاه و سومین روز متوالی است که طوفان خاک و بادهای 120 روزه با سرعت گاها بیش از 100 کیلومتر در ساعت زابلی ها را غرق در خاک نموده، نفس شان را بریده و خلقشان را تنگ نموده است.

زندگی در زابل تا اطلاع ثانوی تعطیل شد! + تصاویر

53 روز است که غلظت ذرات معلق چندین برابر حد مجاز بوده و زابلی ها شدیدترین بادها را در 55 سال اخیر تجربه نموده اند و معلوم نیست که این طوفانهای شن 70 تا 120 کیلومتری در ساعت می خواهد این بندگان خدا را به کدام ناکجا آباد ببرد. تا همین الان هم یعنی از 8 شهریور تاکنون 134 نفر از 787 خاک خورده به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از طوفان و گرد و خاک در مراکز درمانی این منطقه بستری شدند.

زنگ هشدار مدتی است که برای ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان به صدا درآمده و با توجه به هشدارهای اعلام گردیده از سوی هواشناسی، نیروهای دستگاه های اجرایی تا انتها هفته جاری در حال آماده باش قرار دارند.

نیروهای راهداری نیز برای ماسه روبی در منطقه سیستان حضور دارند و نیروهای جمعیت هلال احمر استان و سیستان نیز به توزیع اقلام مورد احتیاج در مناطقی که احتیاج به ماسک یا سبد غذایی دارند اقدام می نمایند. بیمارستان ها و مراکز خدمات جامع سلامت در سیستان نیز به حالت آماده باش کامل درآمده و توصیه گردیده مردم در این هوای ناسالم از منازل خود خارج نشوند و به رانندگان هم تاکید گردیده برای حفظ سلامتی خود از تردد غیر ضروری پرهیز نمایند.

به گفته رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان، امروز غلظت ذرات معلق در هوای زابل در شرایط ناسالم قرار داشته و به اندازه 10 میکرون در هوای زابل رسیده و گاهی به 60 برابر حد مجاز نیز رسیده است.

محمود دیانتی به خبرنگار مجله نماشو گفته، سال جاری به لحاظ سرعت وزش بادهای 120 روزه، یکی از شدیدترین بادها در نیم قرن اخیر را داشته ایم که پیامد آن افزایش تعداد روزهای ناسالم هوا بوده است. از این مدت 53 روزه حدود 30 روز غلظت ذرات معلق بین 1000 تا بیش از 9000 میکروگرم بر مترمکعب معادل 7 تا 60 برابر حد مجاز بوده است. هشت روز نیز غلظت ذرات معلق تا بیش از 20 برابر و 3 روز متوالی نیز تا بیش از 50 برابر حد مجاز افزایش یافته است.

او همچنین اضافه نموده در این روزها حدود 18 روز بیشینه سرعت وزش باد بیش از 100 کیلومتر بر ساعت بوده که دید افقی را تا 150 متر کاهش داده و چندین روز نیز سرعت باد به 115 تا 122 کیلومتر بر ساعت رسیده است.

دیانتی پیش بینی نموده همچنان وزش باد شدید و گردوخاک در زابل ادامه داشته باشد و بر اساس نقشه های پیش یابی امروز و فردا بر شدت وزش باد در شمال استان افزوده می گردد بطوریکه سرعت وزش باد گاهی به بیش از 100 کیلومتر بر ساعت می رسد. در این مدت به سبب شدت وزش باد در برخی نواحی شمال استان، طوفان و گردوخاک و افزایش شدید غلظت ذرات غبار انتظار می رود که سبب بروز اختلال در وضعیت عمومی محورهای مواصلاتی و مسیرهای هوایی می گردد.

دید در جاده های مواصلاتی زابل-نهبندان، زاهدان-نهبندان، زاهدان-زابل بیشترین کاهش دید را خواهند داشت و طی این مدت علاوه بر نفوذ گرد و غبار به نواحی مرکزی، مرز شرقی و نواحی غربی استان، باد و گرد و خاک با شدت کمتر منجر به خیزش گردوخاک در این مناطق می گردد. همچنان روند کاهش دما در نیمه شمالی استان ادامه داشته و سبب خنک تر شدن هوا به ویژه در طول شب ها می گردد.

علی ملاشاهی، کارشناس پیش بینی هواشناسی سیستان وبلوچستان نیز گفته صبح امروز سرعت وزش باد در زابل به 95 کیلومتر در ساعت رسیده و غلظت گرد و غبار تا صبح امروز سه برابر حد مجاز رسیده و پیش بینی نموده تا آخر وقت افزایش یابد و شرایط برای فردا ادامه داشته باشد.

به گفته او در 11 روز اخیر بیشترین سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان، 122 کیلومتر بر ساعت ثبت گردیده و نیز غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در اوج طوفان به 44 برابر حد مجاز رسیده است.

حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است ولی غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در چهار روز گذشته 6 هزار و 668 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش گردیده است.

ملاشاهی پیش بینی نموده که امروز و فردا شدت وزش باد در منطقه سیستان افزایش یابد که کاهش شدید دید و کیفیت هوا را به دنبال خواهد داشت.

عبدالرحمن شهنوازی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز گفته 134 نفر از 787 مراجعه نماینده به مراکز درمانی به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از طوفان و گرد و خاک سیستان از هشتم شهریور تاکنون در مراکز درمانی این منطقه بستری شدند. این افراد به سبب عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از طوفان به بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه نموده بودند که 653 نفر آنان به صورت سرپایی درمان شدند.

زنگ هشدار مدتی است که برای ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان به صدا درآمده و با توجه به هشدارهای اعلام گردیده از سوی هواشناسی، نیروهای دستگاه های اجرایی تا انتها هفته جاری در حال آماده باش قرار دارند. نیروهای راهداری نیز برای ماسه روبی در منطقه سیستان حضور دارند و نیروهای جمعیت هلال احمر استان و سیستان نیز به توزیع اقلام مورد احتیاج در مناطقی که احتیاج به ماسک یا سبد غذایی دارند اقدام می نمایند و راه های جاده ای و مواصلاتی استان باز است.

رسول راشکی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز گفته 1335 سبد غذایی و 44 هزار و 942 ماسک در 11 روز اخیر میان مردم طوفان زده منطقه سیستان در شمال این استان توزیع گردیده و در این مدت به 6010 نفر در 58 روستای سیستان خدمات ارائه کردند. همچنین در این مدت علاوه بر توزیع سبدهای غذایی و ماسک، 7852عدد بطری آب میان مردم طوفان زده منطقه توزیع گردیده است. 253 امدادگر با 48 دستگاه خودرو در این مدت به خدمات رسانی به مردم پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 85

به "زندگی در زابل تا اطلاع ثانوی تعطیل شد! + تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی در زابل تا اطلاع ثانوی تعطیل شد! + تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید