سفر به استان های گرمسیر از کرونا جلوگیری نمی کند

به گزارش مجله نماشو، رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران گفت: مسافرت به نقاط گرم به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، تصوری اشتباه است و هیچ یک از منابع علمی آن را تایید نکرده اند.

سفر به استان های گرمسیر از کرونا جلوگیری نمی کند

دکتر سید محمد جزایری با اشاره به اینکه خطر ابتلا به کرونا در مناطق گرم هم وجود دارد، بیان داشت: اینکه مردم فکر نمایند در هوای گرم انتقال بیماری انجام نمی گیرد، تصوری کاملا اشتباه است.

وی ادامه داد: ضریب انتقال بیماری در خصوص ویروس کرونا حدود 2.5 است یعنی یک فرد آلوده حدود 2 تا سه نفر را مبتلا می نماید. درجه حرارت محیط ممکن است مقداری این عدد را کاهش دهد ولی به صفر نمی رساند.

جزایری در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا نسبت به گرما حساسیت دارد، اضافه نمود: مدت ماندگاری ویروس بر سطوح گرم، کاهش پیدا می نماید. با این حال اگر فرد بیمار در منطقه گرم کشور در بین جمعیت عطسه و سرفه کند، حتما بیماری به سایرین انتقال پیدا می نماید و افراد مبتلا به کرونا می شوند.

وی با تاکید بر اینکه گرما در پیشگیری از سرایت بیماری نقشی ندارد، گفت: یکی از مهمترین راه های انتشار بیماری پخش قطرات تنفسی فرد آلوده است. تنها مساله ای که هست این است که قطرات تنفسی فرد بیمار در هوای گرم، ماندگاری کمتری دارد و این موضوع ار نظر تئوریک اثبات شده است.

رطوبت کرونا را ماندگارتر می نماید؟

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران ادامه داد: رطوبت کم در هوای محیط، کرونا را مستعد ماندگاری بیشتر می نماید و سبب ابقای بیشتر ویروس می گردد.

جزایری گفت: ویروس کرونا در هوای سرد و رطوبت پایین ماندگاری بیشتری دارد و اگر رطوبت بیشتری در محیط وجود داشته باشد، ماندگاری ویروس کاهش می یابد.

دلیل شیوع سریع کرونا در جهان چیست؟

وی، شایعترین راه سرایت بیماری ها را از راه های خون، تنفس، گوارش و تماس جنسی اظهار داشت و اضافه نمود: نقش ارتباط جنسی و خونی در شیوع بیماری بین افراد ضعیف تر است اما در اجتماعاتی مانند مدارس، دانشگاه ها، ادارات، مترو و اتوبوس ها مدام ارتباط تنفسی وجود دارد.

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران اضافه نمود: به همین دلیل اگر بیماری عامل سرایت تنفسی داشته باشد، به سرعت منتشر می گردد. در خصوص بیماری کرونا به دلیل اینکه دوره کمون (از ابتدای ورود ویروس به بدن تا زمان آغاز علائم بالینی) طولانی است، فرد بیمار بدون اطلاع از بیماری خود، ویروس را به دیگران منتقل می نماید.

جزایری اضافه نمود: در کنار موارد بیان شده، آسان شدن ارتباطات مردم کشورها نیز عاملی برای سرعت انتشار این بیماری شده است. در گذشته ارتباطات محدود بود و بیماری هم در مناطق خاصی مشاهده می شد، در حالی که اکنون شرایط اینطور نیست.

منبع: ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3862

به "سفر به استان های گرمسیر از کرونا جلوگیری نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به استان های گرمسیر از کرونا جلوگیری نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید