شورای امنیت، انتقاد روسیه و چین به سرکوب اعتراضات سیاه پوستان آمریکایی

به گزارش مجله نماشو، آمریکا و انگلیس در ادامه مداخلات شان در امور هنگ کنگ، این بار در جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل از مواضع چین در قبال هنگ کنگ انتقاد کردند و این موضوع واکنش پکن را به دنبال داشت.

شورای امنیت، انتقاد روسیه و چین به سرکوب اعتراضات سیاه پوستان آمریکایی

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست واشنگتن با موضوع هنگ کنگ برگزار گردید، چین و روسیه از آمریکا به دلیل توسل بیش از حد از زور علیه سیاه پوستان این کشور انتقاد کردند.

جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل که به علت نگرانی از شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی با حضور 15 عضو برگزار گردید، به صحنه تقابل واشنگتن، لندن با پکن و مسکو تبدیل شد.

به نوشته رویترز، همزمان با تشدید اعتراضات به قتل جورج فلوید شهروند 46 ساله سیاه پوست آمریکایی به دست مامور پلیس سفیدپوست این کشور، واشنگتن و لندن در جلسه غیررسمی و مجازی شورای امنیت سازمان ملل به تکرار مواضع خود علیه چین در موضوع هنگ کنگ پرداختند.

چین روز چهارشنبه هفته گذشته با درخواست آمریکا برای برگزاری یک جلسه رسمی شورای امنیت مخالفت و بیان کرد که مساله مربوط به هنگ کنگ یک موضوع صلح و امنیت بین المللی نیست.

به دنبال تصویب لایحه امنیت ملی در ارتباط با هنگ کنگ در کنگره خلق چین، دولت آمریکا و متحدانش درباره این لایحه جنجال سازی ها زیادی کردند موضوعی که پکن آن را دخالت در امور داخلی چین خوانده است.

کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل گفت: آیا ما برای دفاع از حقوق بشر و سبک زندگی با وقاری که میلیون ها شهروند هنگ کنگی از آن برخوردار و شایسته آن بوده اند، می ایستیم یا اینکه به حزب کمونیست چین اجازه نقض حقوق بین الملل و تحمیل اراده خود بر مردم هنگ کنگ را می دهیم؟.

جاناتان الن نماینده موقت انگلیس در سازمان ملل هم در این نشست علیه تصویب لایحه امنیت ملی کنگره خلق چین درباره هنگ کنگ موضع گرفت.

این مقام انگلیسی گفت: این مصوبه (کنگره خلق چین) خطر برچیده شدن آزادی هایی را در پی دارد که چین طبق قوانین بین المللی قول حفاظت از آنها را داده است. ما به شدت نگرانیم و از نظر ما این موضوع سبب تعمیق اختلافات شدید موجود در هنگ کنگ خواهد شد.

نمایندگان روسیه و چین هم در نشست شورای امنیت سازمان ملل اظهارنظر کردند و در این اظهارنظر، به اعتراضات روزهای اخیر در آمریکا بر سر قتل جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی اشاره و از خشونت ها علیه معترضان انتقاد کردند.

دیمیتری پولیانسکی قائم مقام نمایندگی روسیه در سازمان ملل گفت: چرا ایالات متحده حق چین را برای بازگرداندن صلح و نظم در هنگ کنگ منع می نماید و همزمان به طرزی وحشیانه اجتماعات (معترضان به قتل فلوید) را پراکنده می نماید؟

ژانگ ژون نماینده چین در سازمان ملل هم در بیانیه ای بعد از این نشست بیان کرد، آمریکا و انگلیس سرشان به کار خودشان باشد.

این مقام چینی اضافه نمود: هر تلاشی برای استفاده از هنگ کنگ به منظور دخالت در امور داخلی چین محکوم به شکست است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3704

به "شورای امنیت، انتقاد روسیه و چین به سرکوب اعتراضات سیاه پوستان آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت، انتقاد روسیه و چین به سرکوب اعتراضات سیاه پوستان آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید