ضرورت ساماندهی و ادغام سهمیه ورود به دانشگاه ها

به گزارش مجله نماشو، رئیس دانشگاه اصفهان بر ضرورت ساماندهی سهمیه ورود به دانشگاه ها تاکید نمود و گفت: این موضوع به هیچ عنوان به معنای حذف سهمیه خاص نیست بلکه هدف ساماندهی و ادغام بعضی سهمیه ها مد نظر است.

ضرورت ساماندهی و ادغام سهمیه ورود به دانشگاه ها

دکتر هوشنگ طالبی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب بر ضرورت ساماندهی سهمیه های ورود به دانشگاه ها تاکید و اظهار کرد: در حال حاضر موضوع اعمال سهمیه های متعدد و مختلف برای پذیرش دانشجو، یکی از دغدغه های دانشگاه به شمار می رود چرا که تنوع این سهمیه ها بسیار زیاد شده است. البته در نشست اخیر روسای دانشگاه های برتر رئیس سازمان سنجش گزارشی در مورد پذیرش براساس سهمیه ها ارائه داد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شایسته سالاری و شایسته گزینی یکی از دغدغه ها در کشور است، توضیح داد: کسانی که صلاحیت های علمی بیشتری دارند باید بتوانند از جایگاه های دانشگاه ها استفاده نمایند. البته این موضوع به معنای حذف سهمیه ها نیست بلکه بیشتر منظور ساماندهی سهمیه ها است اگرچه بسیاری از سهمیه ها می توانند ادغام شوند و یا درصد آن کم گردد و یا این که مکانیزم هایی اندیشیده گردد تا در عین حال که سهمیه ها به افرادی که واجد حق هستند داده گردد سیاستی اتخاذ گردد که لطمه ای نیز به کیفیت علمی و آموزشی کشور وارد نگردد.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در ساماندهی سهمیه ها به هیچ عنوان حذف سهمیه ها مطرح نیست، اعلام کرد: من فکر می کنم سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه ها به اندازه ای به یکدیگر اتفاق نظر دارند که بتوانند این موضوع را با اعضای شورای انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح نمایند تا آنها متقاعد شوند که شرایط فعلی شرایط خوبی نیست و لطمه به کشور می زند.

وی تاکید نمود: اگر دانشجویی با رتبه 12 و 14 هزار در کنار دانشجویی که رتبه زیر هزار کنکور را کسب نموده است قرار بگیرد و یا این که در کنار یک دانشجوی با رتبه 6 یا 7 هزار، دانشجویی با رتبه 70 یا 80 هزار قرار بگیرد در صورتی که دانشجوی ضعیف نتواند با دانشجویان دیگر رقابت کند، به نوعی دچار دلسردی و افسردگی خواهد شد و اگر هم نتواند گام به گام دانشجویان برتر پیش برود مشروط یا اخراج می گردد این پایان خوبی برای دانشجویان ضعیفی که صرفا با سهمیه وارد دانشگاه شده اند، نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4088

به "ضرورت ساماندهی و ادغام سهمیه ورود به دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت ساماندهی و ادغام سهمیه ورود به دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید