طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به حساب خاص ریاست جمهوری که پس از کمک چند میلیاردی به دانشگاه شهید بهشتی خبرساز شده بود، گفت: پیگیری ها نشان داد سازمان برنامه از واژه حساب خاص استفاده کرده است.

طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه

وی با اعلام اینکه این حساب در اختیار شخص رئیس جمهور است، ادامه داد، بنابر اعلام دیوان محاسبات سال گذشته رقم قابل توجهی به این حساب واریز شده است.

ارکانی با بیان اینکه حساب مذکور در ظاهر متعلق به وزارت نفت است، گفت: مازاد درآمدهای فروش نفت به این حساب واریز و در مواردی خاص و به دستور رئیس جمهور از آن برداشت می شود. عدد این حساب بسیار بزرگ است و همانطور که درباره ریاست قبلی قوه قضا ماجرای این حساب ها مطرح شد، چنین انتظاری درباره ریاست جمهوری هم داریم.

این نماینده مجلس معتقد است، مبالغ در اختیار ریاست جمهوری بسیار بالاتر از سایر نهادهاست ولی دستورات رئیس جمهور نباید شخصی باشد. رسانه ای شدن حواشی این حساب هیچ جای دفاعی برای دولت باقی نگذاشته است و دولت نمی تواند وجود حساب خاص را انکار کند. مجلس یازدهم چندین ماه کار را آغاز کرده و تقاضای ما این است که چندین حساب مورد نظارت خاص باشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه رئیس جمهور می تواند دستوری به وزارتخانه بدهد نه اینکه حسابی خاص در اختیار داشته باشد، گفت: در حال حاضر دو خزانه کوچک موازی به راه افتاده است و مهم نظارت و کنترل دیوان محاسبات بر تمام حساب هاست.

وی گفت: باید تعیین شود چه برداشت هایی از حساب خاص شده و در کجا هزینه شده است ضمن اینکه وزیر بهداشت نیز اعلام کرده بود مبلغ اندکی به حوزه درمان تخصیص یافته پس باید تعیین شود این مبالغ کجا رفته است. ما به همه این مسائل ورود کرده ایم و تحقیق و تحفص از امور مالی نهاد ریاست جمهوری که دور از چشم ناظران است بزودی پیگیری می شود.

ارکانی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص طرح آخرین شرایط تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه گفت: پاسخ سازمان برنامه و بودجه قانع کننده نبود و تنها در حد گزارش عملکرد بوده است. در نتیجه این طرح در دستور کار کمیسیون واقع شده است. البته طرح در دستور جلسه هفته گذشته کمیسیون قرار داشت اما به دلیل طرح تامین کالاهای اساسی نوبت به بررسی این طرح نرسید.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3418

به "طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید