عامل اصلی مرگومیر در دنیا

به گزارش مجله نماشو، مطالعات بین المللی نشان می دهد که بیماری قلبی، عامل اصلی مرگ و میر در دنیا است و یک سوم از موارد فوتی ها در سال 2019 میلادی را شامل می گردد.

عامل اصلی مرگومیر در دنیا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در این آنالیز ها آشکار شد بیماری قلبی، عامل اصلی مرگ و میرها در دنیا است و شمار فوتی های ناشی از این بیماری همچنان رو به افزایش است.

براساس این مطالعات، سال گذشته چین بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را به خود اختصاص داده و پس از آن هند، روسیه، ایالات متحده و اندونزی قرار گرفته اند. همچنین نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در سه کشور فرانسه، پرو و ژاپن کمترین میزان بوده و در این کشورها نرخ مرگ و میر شش برابر کمتر از سال 1990 برآورد شده است.

در این گزارش که اطلاعات مربوط به 30 سال مورد آنالیز قرار گرفته، آمده است: کشورها باید برنامه های بهداشت عمومی مقرون به صرفه ای ارائه دهند تا به وسیله تغییراتی در رفتارهای خطرزا، آمار ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند.

موارد ابتلا به بیماری های قلبی در فاصله سال های 1990 تا 2019 حدود دو برابر افزایش یافته و از 271 میلیون نفر در سال 1990 به 523 میلیون نفر در سال 2019 رسیده و تعداد مرگ های ناشی از بیماری های قلبی نیز از 12.1 میلیون نفر به 18.6 میلیون نفر رسیده است. در سال 2019، بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی مربوط به بیماری ایسکمیک قلب بوده و همچنین سکته مغزی بوده که نسبت به سال 1990 پیوسته افزایش داشته است.

سال گذشته بیماری قلبی دلیل اصلی 9.6 میلیون مورد مرگ در میان مردان و 8.9 میلیون مرگ در میان زنان در سراسر دنیا بوده است. همچنین بنابر این یافته ها بیش از شش میلیون مورد از این فوتی ها در افراد 30 تا 70 ساله اتفاق افتاده است.

بیماریهای قلبی-عروقی علاوه بر آنکه عامل اصلی مرگ و میر در دنیا بوده بیشترین دلیل معلولیت و افزایش هزینه های خدمات درمانی نیز بوده است.

به گزارش سایت تخصصی مدیسن نت، دکتر گریگوری روت ، دانشیار قلب و عروق در دانشگاه واشنگتن و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: افزایش موارد ابتلا به بیماریهای قلبی در نتیجه رشد و بالا رفتن میانگین سنی جمعیت به ویژه در شمال آفریقا، غرب آسیا، آسیای مرکزی، جنوب آسیا، آمریکای لاتین، منطقه کارائیب و شرق و جنوب شرق آسیاست که پیش بینی می گردد جمعیت افراد سن بالا بین سال های 2019 و 2050 در این مناطق دو برابر گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1445

به "عامل اصلی مرگومیر در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل اصلی مرگومیر در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید