عطامحمد نور: دولت افغانستان و مجاهدین تحمیل منافع آمریکا را نمی پذیرند

به گزارش مجله نماشو، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت که دولت افغانستان و جبهه مقاومت تحمیل منافع آمریکا در فرایند صلح افغانستان را نخواهند پذیرفت.

عطامحمد نور: دولت افغانستان و مجاهدین تحمیل منافع آمریکا را نمی پذیرند

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، عطامحمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان درباره توقف مذاکرات در قطر گفت که دولت و طالبان پیش از مراسم تحلیف بایدن و معین شدن سیاست وی درباره افغانستان علاقه ای به پیشرفت گفت وگوها ندارند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی اضافه کرد: بخشی از اعضای طالبان بر این باور هستند که نظامیان آمریکایی و ناتو افغانستان را ترک خواهند کردند و آن ها می توانند فاتحانه آمده و اعلام دولت نمایند که این اشتباه است.

نور ادامه داد: مذاکرات قطر و امتیازات آمریکا به طالبان آن ها را توهم زده نموده است، آن ها در محاسبات خود اشتباه می نمایند با این حال اگر آمریکا و ناتو بر طالبان فشار بیاورند آن ها از دولت جایگزین و یا انتقالی موافقت خواهند کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی همچنین توضیح داد: طالبان علاقه ای به کار کردن در زیر چتر جمهوری و یا دولت کنونی ندارد، آن ها نمی خواهند طوری دیده گردد که در حال تسلیم شدن هستند.

نور درباره سیاست آمریکا در رابطه با افغانستان نیز گفت: چیزی که برای آمریکا مهم است منافع ملی این کشور است، سیاست آن ها درباره مذاکرات صلح در افغانستان هیچ تغییری نخواهد کرد، این در استراتژی آن ها تصریح شده که منافع ملی خویش را جلوتر از هر چیز دیگر قرار می دهند.

وی تاکید نمود: افراد این سیاست ها را تغییر نخواهند داد، هیچ تغییر عمده ای در سیاست های آمریکا بوجود نخواهد آمد.

این فرمانده سابق جهادی ادامه داد: آمریکا می خواهد پس از 20 سال حضور در افغانستان میراثی را بجای گذاشته و حضورش را برای مالیات دهندگانش توجیه کند، آن ها می خواهند فرایند صلح را اجرایی نمایند.

نور ادامه داد: آمریکا کوشش می نماید تا بر دولت افغانستان و طالبان فشار وارد کند و اجماع ملی و منطقه ای ایجاد کند که مذاکرات موفقیت آمیز باشد؛ اگر آمریکا بخواهد فرایند صلح را برای منافع ملی خود اجرا کند، این نه برای دولت افغانستان و نه برای جهاد و جبهه مقاومت غیرقابل پذیرش است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3298

به "عطامحمد نور: دولت افغانستان و مجاهدین تحمیل منافع آمریکا را نمی پذیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطامحمد نور: دولت افغانستان و مجاهدین تحمیل منافع آمریکا را نمی پذیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید