عطریانفر: احتمالا در نهایت با 3.4 کاندیدا وارد می شویم

به گزارش مجله نماشو، محمد عطریانفر، عضو حزب کارگزاران درباره فهرست 14 کاندیدای پیشنهادی اصلاح طلبان گفت: اصلا بحث عملکرد نیست، بحث معرفی است. ذهن انتخاب کنندگان در خصوص بسیاری از چهره هایی که در حال حاضر در این فهرست معرفی شده اند، صرفا معطوف به عملکرد پیشین این ها نیست. بیشتر براساس دریافت کلی و معرفی عمومی است.

عطریانفر: احتمالا در نهایت با 3.4 کاندیدا وارد می شویم

به گزارش اعتماد، در ادامه متن کامل این مصاحبه را می خوانید:

آقای عطریانفر، ساز و کار انتخاب افراد حاضر در فهرست کاندیدا های جبهه اصلاحات ایران به چه صورت بوده است؟

فرایند حاکم بر گزینش به این صورت بوده که به احزاب ذیل جبهه دوم خرداد اعلام شده که نامزد های موردنظرشان را اعلام نمایند. هر حزبی براساس سازوکار های حزبی درونی اش که قاعدتا در کمیته سیاسی و شورای مرکزی شان تدبیر و تصمیم گیری می نمایند، چند نفری را به نهاد اجماع ساز معرفی نموده اند.

در گام بعد هرکدام از افراد با حداقل 10 رای باید به این نهاد معرفی می شدند؛ یعنی هر حزبی که در مقام معرفی کاندیدا های منتخب خود بوده، باید از درونِ گروه های سیاسی دوم خردادی، 10 امضا و 10 معرفی نامه برای تک تک اعضای خود دریافت می کرد؛ لذا هر حزبی زمانی می توانست کاندیدای موردنظرش را به جبهه اصلاحات ایران معرفی کند که حداقل 10 رای داشته باشد که این اتفاق صورت گرفت. در گام بعدی براساس جمعیت 60 نفره که ذیل جبهه اصلاحات ایران قرار دارند، نهاد اجماع ساز در خصوص تک تک افراد اظهارنظر نموده و رای گیری شده و براساس رای گیری مرحله دوم این فهرست منتشر شد.

در خبری که منتشر شده روبه روی نام افراد واژه پیشنهاد درج شده است؛ یعنی مثلا اعلام شده آقای ظریف 37 (پیشنهاد)؛ یعنی ایشان 37 رای داشته اند یا روال دیگری بوده است؟

یعنی از جمع 60 نفری که در جبهه اصلاحات ایران هستند، 37 نفر ایشان را پیشنهاد نموده اند.

و در مرحله بعدی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در مرحله بعد با اجماع 60 نفری که در جبهه اصلاحات ایران هستند، پس از معرفی رای گیری خواهد شد و به افراد رای می دهند که هرکدام باید حداقل دو سوم آرا را کسب کند.

بحثی که وجود دارد این است که بعضی با این سازوکار مبتنی بر تصمیم گیری بر پایه دو سوم آرا مخالفت نموده و معتقدند که باید همه این افرادی که پیشنهاد شده اند، برنامه های خود را ارایه نمایند و در نهایت از میان آن ها انتخاب شود.

بله قطعا همین طور است.

نتیجه رای گیری مرحله بعد چقدر می تواند با فهرستی که دیروز منتشر شد، متفاوت باشد؟ درواقع آیا امکان جابه جایی رتبه افراد ممکن است؟

به نظر می رسد که سه، چهار نفر از کسانی که صدر جدول قرار گرفته اند و البته بعضی از چهره های دیگری که برنامه های بهتری را برای اداره کشور ارایه می نمایند، ظرفیت رای بالاتری داشته باشند و رایی بالاتر از این عددی کسب نمایند که اکنون به عنوان پیشنهاددهنده دارند. البته گروهی هم هستند که ممکن است خودشان برای حضور ابراز علاقه ننمایند و خود به خود برنامه ای نخواهند داد و به طور طبیعی از جدول حذف خواهند شد.

نام 2 گزینه زن نیز در این فهرست آمده که رای چندان بالایی هم ندارند. به عنوان نمونه مجموع آرای خانم ها ملاوردی و شجاعی کمتر از آرای آقای عارف است که جزو سه گزینه اول هم نیست. این درحالی است که عملکرد آقای عارف حداقل برای افکار عمومی و شاید بعضی اصلاح طلبان چندان قابل دفاع نبوده، درحالی که به عنوان نمونه خانم ملاوردی در مسوولیتی که حضور داشتند، به طور نسبی توانستند رضایت افکار عمومی را جلب نموده و کارنامه به نسبت قابل قبولی به جا بگذارند. به نظر شما علت آرای به نسبت اندک این 2 زنی که در این لیست حاضرند، چیست؟

این نگاهی که شما رای این دو سرکار خانم را جمع می زنید و می گویید از رای آقای عارف کمتر است، خیلی ملاک تشخیص درستی نیست.

بحث جمع بستن آرا نیست، مساله آرای اندک خانم ها ملاوردی و شجاعی است که 11 پیشنهاد داشتند و در رده های یازدهم و دوازدهم قرار گرفته اند؛ یعنی 10 نفر بیش از این دو پیشنهاددهنده داشته اند؟

اصلا بحث عملکرد نیست، بحث معرفی است. شما اصلا ذهن تان را معطوف به عملکرد افراد نکنید. ذهن انتخاب نمایندگان در خصوص بسیاری از چهره هایی که در حال حاضر در این فهرست معرفی شده اند، صرفا معطوف به عملکرد پیشین این ها نیست. بیشتر براساس دریافت کلی و معرفی عمومی است؛ بنابراین ذهن تان را به این سمت نبرید که عملکرد فلانی چنین بوده یا چنان نبوده است. درواقع باید از این باب تحلیل کنید که بعضی گروه های سیاسی ذیل دوم خرداد، معتقدند که، چون ما می توانیم از عبارت رجال سیاسی برداشت موسعی داشته باشیم، به این معنا که عنوان رجال اعم از مرد و زن است، به این جمع بندی رسیده اند که یکی از چهره های موردنظرشان می تواند در کسوت یک شخصیت غیر مرد ظاهر شود و او را معرفی نمایند. از این جهت خیلی توصیه نمی کنم شما ذهن تان را به عملکرد معطوف کنید.

متوجه توصیه شما هستم، اما بالاخره انتخاب و پیشنهاد این افراد دلایلی داشته است.

تنها و تنها و تنها دلیلی که گروه های معرفی نماینده می توانند اقامه نمایند، این است که در این مقطع یک اقدام متفاوت نسبت به دوره های گذشته داشته باشند و آن هم این است که یک یا چند زن را هم معرفی نمایند. فقط و فقط استدلال شان بیشتر به جنسیت برمی شود و ربطی به سابقه کار ندارد.

یعنی درواقع می توانیم بگوییم که این مساله، به نحوی نمادین بوده است؟

بله، بله! تقریبا نمادین است؛ و البته با توجه به همین زاویه نگاه نمادین که شما اشاره می کنید، طبیعتا کسانی که معرفی شدند، شخصیت های شناخته شده ای هستند که در مقاطعی مسوولیت هایی داشته اند و نقش شان را هم به خوبی ایفا نموده اند. هم سرکار خانم شجاعی و هم سرکار خانم ملاوردی در حوزه هایی که فعالیت داشتند، بسیار خوب و پیروز عمل کردند؛ کما اینکه دیگر چهره های زن هم وجود داشتند که کسی نسبت به آن ها چنین توجهی ننموده یا اساسا چنین تمایلی وجود نداشته است.

کدامیک از اعضای این فهرست 14 نفره، گزینه های نهایی اصلاح طلبان برای انتخابات خواهند بود؟

4 نفر از این افراد، رای بالا را خواهند آورد و باقی دوستان طبیعتا از جدول خارج می شوند.

و فکر می کنید آن 4 نفر چه کسانی هستند؟

4 شخصیت ممتاز و معتبر وجود دارند که تعیینا آقایان ظریف، جهانگیری، پزشکیان و نفر چهارم هم یا محسن هاشمی یا شریعتمداری.

یعنی به نظر شما آقای تاجزاده اصلا در گزینه های نهایی قرار نخواهند گرفت؟

کلا حضور آقای تاجزاده از موضع و منظر دیگری محل تامل است. جناب آقای تاجزاده اگرچه برادر بسیار عزیز و بزرگواری هستند، ولی از آنجا که موضع پیشین ایشان نسبت به قانون اساسی موضعی توام با ایراد بوده و انتخابات هم باید در چارچوب قانون اساسی برگزار شود، حضور ایشان، بیشتر حضوری است خارج از نظم و نسقی که اصلاح طلبان تعقیب می نمایند.

اما با وجود همین نوع نگاهی که آقای تاجزاده دارند با 32 پیشنهاد در صندلی سوم فهرست قرار گرفته اند. به هرحال این آمار بالا نشان می دهد که بسیاری از اصلاح طلبان به آقای تاجزاده نگاه مثبت داشته و با پیشنهادشان از ایشان حمایت نموده اند.

مانعی ندارد، اما نظام انتخاباتی اصلاح طلبان متکی بر برنامه است و این برنامه ها باید در چارچوب قوانین موضوعه صورت بگیرد؛ ضمن اینکه برنامه های آقای تاجزاده آن طورکه در اولین بیانیه شان مطرح شده، خارج از قوانین موضوعه است بنابراین به نظر می رسد که نمی توانیم خیلی به آن امید ببندیم.

با توجه به اینکه آقای ظریف بار ها تاکید نموده که تمایلی برای کاندیدا شدن ندارند و اگرچه چندوقت اخیر بار ها گفته شده که با ایشان برای حضور در انتخابات مذاکره می شود، اما تا جایی که خبر ها نشان می دهد، آقای ظریف برنامه ای برای حضور ندارند. شما فکر می کنید آقای ظریف بالاخره به دعوت ها پاسخ مثبت می دهند؟

امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

فکر می کنید اگر آقای ظریف بیایند، ممکن است به عنوان تنها گزینه اصلاح طلبان معرفی شوند و باقی گزینه ها کنار گذاشته شوند؟

اینکه یک یا چند نفر تا آخر کار بمانند، به تدابیر بعدی مربوط است. از آنجا که تکلیف اصلاح طلبان با رفتار شورای نگهبان چندان تعیین نیست، چه بسا جمع بندی اصلاح طلبان این باشد که 3.4 نفر را تا فینال و دقیقه 90 و پس از تایید صلاحیت های شورای نگهبان در صحنه داشته باشند و بعد تصمیم بگیرند.

با این رویکرد ممکن است آقای تاجزاده یکی از افرادی باشند که اصلاح طلبان به عنوان کاندیدای نهایی معرفی نمایند و دست کم رفتار شورای نگهبان را بسنجند؟

علی القاعده حتی اگر اصلاح طلبان آقای تاجزاده را معرفی ننمایند، ایشان به صورت منفرد در صحنه حضور خواهد داشت و تکلیف نهایی را شورای نگهبان تعیین می نماید که به نظر من از همین حالا قابل پیش بینی است و برآورد من این است که نسبت به ادامه حضور آقای تاجزاده تا آخر انتخابات نمی توانیم چندان امیدوار باشیم.

اگر شورای نگهبان در اقدامی خلاف تصور آقای تاجزاده را تایید صلاحیت کند، اصلاح طلبان از ایشان حمایت خواهند کرد؟

اصلاح طلبان به معنای همه احزاب، خیر!

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3052

به "عطریانفر: احتمالا در نهایت با 3.4 کاندیدا وارد می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطریانفر: احتمالا در نهایت با 3.4 کاندیدا وارد می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید