قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد

به گزارش مجله نماشو، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد.

قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد

باب عالی در شرقی کاخ گلستان است که با ارگ سلطنتی تهران همسن بوده و بیشتر از 60 سال است که بسته ماند. نخستین بار سال 1389 وعده بازگشایی ورودی شرقی کاخ از خیابان ناصرخسرو داده شد که بدتعهدی ها آن را تا امروز به تاخیر انداخت.

با بازگشایی این در، دسترسی به کاخ گلستان از خیابان ناصرخسرو و بازار تهران امکان پذیر می گردد.

آفرین امامی، مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان گفت: برای بازگشایی این در، نمای باب عالی پاکسازی شده و پرده سمت خیابان ناصرخسرو آویخته شده و برای در امان ماندن نما از فضولات پرندگان، ساختاری فراهم شده، سیستم بلیت فروشی الکترونیکی ایجاد شده و ساعت شمس العماره هم بکار افتاده است.

به گفته او، با بازگشایی در شرقی کاخ گلستان در جنوب غربی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و بسته نمی گردد.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از افتتاح باب عالی گفت: کاخ گلستان یکی از مراکز مهم بازدید گردشگران خارجی است. به اسم یک شهروند همواره برام سوال بود در مهم اینجا چرا بسته مانده است. بازدیدی انجام شد و متوجه شدیم به خاطر بسته بودن این در، از بخش هایی از کاخ بازدید نمی گردد، مشکلاتی هم وجود داشت.

او اضافه نمود: بازگشایی این در حتما موجب رونق بیشتر مجموعه می گردد. بعد از ورود از این در، به باغ صفوی دسترسی پیدا می کنیم. ان شاء الله با باز شدن باب عالی کل مجموعه در دسترس قرار می گیرد.

مونسان درباره هزینه بازسازی و گشایش باب عالی گفت: حدود یک و نیم میلیارد تومان برای بازسازی این باب خرج شده است. البته کاخ گلستان به اسم مجموعه جهانی، بودجه ثابتی برای نگهداری دارد.

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به واگذاری بعضی بناهای تاریخی به بخش خصوصی اظهار کرد: با توجه به بودجه محدودی که داریم یکسری از بناهای تاریخی که فاخر نبودند، به بخش خصوصی واگذار شدند تا تمرکز ما روی بناهای فاخر باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1817

به "قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید