مرمت 9 قطعه از سفال های قلعه تاریخی صلصال تالش

به گزارش مجله نماشو، نُه قطعه از سفال ها قلعه تاریخی صلصال تالش در گیلان شامل خمره های بزرگ، بشقاب های لعاب دار، کوزه ها و... را مرمت و تحویل موزه رشت شدند که در فرصت مناسب در نمایشگاه باستان شناسی در محل موزه رشت در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

مرمت 9 قطعه از سفال های قلعه تاریخی صلصال تالش

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش مجله نماشوآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، شهرود امیرانتخابی ضمن اعلام این خبر اضافه کرد: کاوش های باستان شناسی داخل قلعه صلصال توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در طی سال های گذشته به سرپرستی دکتر میرصالحی صورت گرفته بود که منجر به شناسایی تعداد نُه قطعه سفال بصورت خرد شده گشت که احتیاج به مرمت داشتند.

در این راستا به همت کارشناس فنی اداره کل به همراه پژوهشگران بخش خصوصی پیروز شدند تمامی نُه قطعه سفال شامل خمره های بزرگ، بشقاب های لعاب دار، کوزه ها و... را مرمت و تحویل موزه رشت کنند که در فرصت مناسب در نمایشگاه باستان شناسی در محل موزه رشت در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان ادامه داد: در راستای مرمت و ساماندهی محوطه بیرونی، احداث پله ها و... قلعه مذکور تاکنون بیش از ششصد میلیون تومان از سوی شهرداری لیسار و با نظارت بخش فنی معاونت میراث فرهنگی استان گیلان هزینه شده است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از مردم و مسئولین شهر لیسار بابت همراهی و همدلی در طرح بازنگری حریم لیسار گفت: بازنگری حریم قلعه معین گشته و برای ثبت حریم به شورای ثبت حریم وزارتخانه میراث فرهنگی ارسال شده است. همچنین امیرانتخابی گفت: از مردم منطقه و دلسوزان به مواریث فرهنگی تاریخی خواست تا نسبت به حفاظت و حراست قلعه صلصال لیسار نهایت کوشش وهمدلی را بکار گیرند.

لازم به ذکر است قلعه صلصال یکی از مناطق گردشگری استان گیلان است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بخش های از این قلعه تاریخی در فواصل سال های 1397-1398 مورد مرمت قرار گرفته است، گرچه ریشه های گیاهان در لابه لای آجر ها موجب آسیب های جدی به این قلعه تاریخی گشته است اما خوشبختانه با گیاه زدایی که در طی دو سال گذشته انجام شد موجب ریشه کنی این درختان گشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 614

به "مرمت 9 قطعه از سفال های قلعه تاریخی صلصال تالش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت 9 قطعه از سفال های قلعه تاریخی صلصال تالش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید