مصاحبه، سفیر چین: بهترین روابط را با ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه داریم

به گزارش مجله نماشو، سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است پکن و تهران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه بهترین رابطه را دارند.

مصاحبه، سفیر چین: بهترین روابط را با ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه داریم

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

گروه بین الملل مجله نماشو- چانگ هوا از خرداد ماه امسال به جای پانگ سِن زمام امور سفارت چین در تهران را بر عهده گرفته است. وی از بدو ورودش به ایران تعامل رسانه ای را در دستور کارش قرار داده و به همین دلیل یکشنبه 17 شهریور مهمان مجله نماشو بود و از بخش های مختلف آن بازدید کرد.

سفیر چین با اشاره به سابقه حضورش در چند کشور دیگر منطقه پیش از آمدن به تهران گفت: از زمانی که به ایران آمدم احساس می کنم چین بهترین روابط را با ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه دارد.

وی گفت: اما آشنایی میان مردم دو کشور ایران و چین به حد کافی نیست بخصوص با توجه به توسعه روابط سیاسی میان دو کشور این رابطه فرهنگی در یک سطح نیست. بنا بر این فکر می کنم رسانه ها باید نقش مثبتی ایفا نمایند و مردم دو کشور را به هم معرفی نمایند.

سفیر چین اضافه نمود: رسانه های غربی در حال حاضر یک جنگ رسانه ای هم علیه چین و هم علیه ایران راه اندازی نموده اند.

رسانه های غربی در حال حاضر یک جنگ رسانه ای هم علیه چین و هم علیه ایران راه اندازی نموده اند.

چانگ هوا گفت: رسانه های چینی در اینجا چند دفتر ایجاد نموده اند و سفارت جمهوری خلق چین در تهران هم تمایل دارد با مجله نماشو این روابط خوب را گسترش دهد.

وی درباره لزوم تعامل رسانه های چین و ایران در راستای روابط دوجانبه و در جهت مواجهه رسانه ای با رسانه های غربی گفت: در گام اول باید همکاری و گفتگو بین رسانه های دو کشور را افزایش دهیم. من فکر می کنم هم خبرگزاری ها و هم روزنامه ها این همکاری را انجام بدهند و خبرهای مختلفی را به اشتراک بگذارند. گام دوم این است که شما باید خودتان از چین بازدید کنید و با چشمان خودتان ببینید که کشور چین چگونه است و من هم رسانه های چینی را تشویق کردم که به ایران سفر نمایند و تجربه شخصی داشته باشند نه این که از رسانه های غربی خبرها را منتقل نمایند، باید خودتان بنویسید، بیبنید و فکر کنید که ایران چطور است.

رسانه های دو طرف ایران و چین را از دید خودشان و نه از نگاه غربی ها ببینند

به گفته سفیر چین رسانه های غربی همیشه این کار را انجام می دهند که یک مشکل کوچک را بزرگتر می نمایند و خارجی ها فکر می نمایند این کشور دچار مشکل است اما اینطور نیست و کار درستی هم نیست زیرا باید نگاه گسترده ای به مسائل مختلف داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اوضاع هنگ کنگ گفت: در موضوع هنگ کنگ که در روزهای اخیر شاهد اعتراضات گسترده ای شده است در روزهای گذشته دولت محلی هنگ کنگ اقدامات زیادی اجرا نموده و کم کم وضعیت را کنترل کرد ولی در این جریان رسانه های غربی گزارش دادند که هر روز هنگ کنگ شاهد اعتراضات بسیار گسترده ای است و بیش از چند هزار نفر در خیابان ها هستند ولی در واقعیت فقط صد یا دویست نفر در این اعتراضات شرکت کردند.

چانگ هوا ادامه داد: در روزهای اخیر این اعتراضات کم کم به یک اقدامات تروریستی تبدیل شدند، مثلا دیروز چند نفر می خواستند به فرودگاه و مترو هنگ کنگ حمله نمایند و به یک مراسم عروسی یک نیروی پلیس هم حمله کردند. شما شاهد بوده اید که در روزهای اخیر دولت مرکزی چین در موضوع هنگ کنگ مداخله نکرد چون ما باور داریم دولت محلی هنگ کنگ می تواند این کار را انجام بدهد و صلح و ثبات هنگ کنگ را حفظ نمایند. هنگ کنگ یک شهر بزرگ است ولی چین دارای 10 یا 20 شهر بزرگ است بنابراین موضوع هنگ کنگ بر توسعه کشور چین تأثیری ندارد.

هنگ کنگ یک شهر بزرگ است اما اوضاع اخیر آن بر توسعه کشور چین تأثیری ندارد

سفیر چین در پاسخ به سوالی درباره دیدار سران ایران و چین در سال 1394 و سند راهبردی 25 ساله و همچنین بحثی که اخیرا در رسانه های غربی درباره سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری چین در ایران مطرح شده گفت: قرار است در وزارت امور خارجه در این باره ملاقات کنیم. در حقیقت بنده تا به حال این برنامه را در هیچ جایی ندیده ام و می دانم جناب آقای ظریف به وزارت امور خارجه چین این برنامه را ارائه دادند. در همین امسال میلادی آقای لاریجانی یک سفر موفقیت آمیزی به چین داشتند و با آقای شی جین پینگ هم دیدار نموده اند و در واقع چند ماه گذشته آقای روحانی و آقای شی جین پینگ در بیشکک هم دوباره دیدار نموده اند و در این ملاقات ها دو طرف به توافقات مشترک زیادی دست پیدا کردند.

سفیر جمهوری خلق چین ادامه داد: در سفر آقای ظریف به چین، سران مقامات بلندپایه چین هم تأکید کردند که کشور چین همیشه از برجام حمایت می کند و هم از توسعه روابط بین ایران و چین حمایت و با تحریم غیرقانونی و یک جانبه آمریکا مخالفت می کنیم.

چین مخالف تحریم های غیرقانونی آمریکا و حامی توسعه روابط و برجام است

وی اضافه نمود: ما مایلیم که در چارچوب ابتکار یک کمربند و یک جاده روابط دوستی را ادامه و گسترش بدهیم. درست است که تحریم آمریکا در حال حاضر به همکاری ایران و چین تأثیرات منفی گذاشته است ولی من فکر می کنم ما باید یک صبر استراتژیک داشته باشیم و با هم آنالیز کنیم که چطور این همکاری دو کشور را ادامه بدهیم. جزئیات همکاری دو کشور در حال حاضر به صورت محرمانه صورت می گیرد و نمی توانم با جناب عالی صحبت کنم ولی باور کنید که گفتگو و گفتگوی بین دو کشور در موضوع همکاری دو کشور ادامه دارد.

مایلیم در چارچوب ابتکار یک کمربند-یک جاده روابط را گسترش دهیم

سفیر چین در خاتمه گفت: برنامه مذکور 25 سال طول می کشد بنابراین ما وقت زیادی داریم و می توانیم کارهای زیادی انجام بدهیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 421

به "مصاحبه، سفیر چین: بهترین روابط را با ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، سفیر چین: بهترین روابط را با ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید