معرفی 500 هزار فرصت کارآموزی دانشجویان در سامانه ملی، ثبت 25 هزار تقاضای صنعت در شرایط کرونا

به گزارش مجله نماشو، مدیر کل دفتر مرکزی ارتباط با صنعت و خدمات فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از ایجاد بیش از 500 هزار ظرفیت پذیرش کارآموزی دانشجویی در سطح کشور اطلاع داد و گفت: در شرایط شیوع کرونا و پیاده سازی فاصله گذاری اجتماعی بیش از 5 هزار تقاضای کارآموری از سوی دانشجویان در این سامانه ملی جایابی کارآموزی ثبت و 25 هزار ظرفیت جدید از طرف صنعت در مدت نیمه تعطیلی دانشگاه ها ایجاد شده است.

معرفی 500 هزار فرصت کارآموزی دانشجویان در سامانه ملی، ثبت 25 هزار تقاضای صنعت در شرایط کرونا

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

دکتر حسن علی ازگلی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه سامانه ملی کارآموزی از 2 سال قبل با هدف تسهیل کردن فرآیند جایابی کارآموزی دانشجویان در واحدهای صنعتی کشور اجرایی شد، افزود: بیشتر رشته های دانشگاهی دارای واحدهای کارآموزی و یا کارورزی هستند و معمولا این دغدغه وجود داشت که دانشجویان محل مناسبی برای کارآموزی بیایند.

وی با بیان اینکه این فرآیند تا به امروز دستی صورت می گرفت، اظهار کرد: با راه اندازی سامانه ملی، این فرآیند الکترونیکی شد و این فرصت را برای کارآموزان و صنعت فراهم کردیم که از میان متقاضیان، کارآموزان مورد نظر خود را پیدا نمایند؛ ضمن آنکه کارآموزان بتوانند در صنعت مورد نظر خود واحد کارآموزی را بگذرانند.

ازگلی با بیان اینکه پیش از این تعداد واحدهای پذیرنده کارآموز از تعداد متقاضیان کارآموزی که دانشجویان کشور هستند، کمتر بوده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در سامانه کارآموزی به طور میانگین ظرفیت واحدهای پذیرنده کارآموزان 5 برابر تعداد کارآموزان درخواست نماینده است؛ چرا که این سامانه بستری را فراهم نموده که همه دانشجویان از میان فرصت های موجود، موردی که تمایل بیشتری دارند را انتخاب نمایند.

مدیر کل دفتر مرکزی ارتباط با صنعت و خدمات فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با اشاره به عملکرد این سامانه در جایابی دانشجویان متقاضی کارآموزی، گفت: سال 97 که سال ابتدایی فعالیت این سامانه بود، فرآیند جایابی کارآموزی 64 هزار دانشجو به وسیله سامانه ملی کارآموزی انجام شد و در سال 98 نیز تعداد واحدهای دانشگاهی و تعداد واحدهای پذیرنده در این سامانه تقریبا در کل کشور افزایش یافت.

وی ادامه داد: در این سامانه در سال 98 بیش از 500 هزار ظرفیت پذیرش کارآموز در سطح کشور ایجاد شد و این از کل تعداد دانشجویانی که واحد کارآموزی را اخذ کردند، بیشتر بوده است.

به گفته این مقام مسوول، ظرفیت های ایجاد شده در این سامانه بسیار بیشتر از متقاضیان ورود به دوره کارآموزی بوده است.

ازگلی یادآور شد: این سامانه جایابی کارآموزان حوزه های صنعتی، خدماتی، علوم انسانی و هنر و کلیه رشته ها را شامل می گردد، به گونه ای که جایابی برای بیش از 950 رشته -گرایش در مقاطع کاردانی و کارشناسی را پوشش می دهد.

وی با اشاره به ارائه رشته های خاص در دانشگاه هایی چون فنی وحرفه ای، پیغام نور و غیر انتفاعی، افزود: موقعیت کارآموزی برای این رشته های خاص نیز در این سامانه بارگذاری شده؛ از این رو این سامانه برای همه دانشجویان قابل بهره برداری است.

به گفته وی در سامانه ملی کارورزی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در یک ماه و نیم اخیر ویرایش جدید صورت گرفت و در آن مواردی چون ارزیابی صنعت از دانشجو و دانشجو از صنعت، بارگذاری فایل سرانجام دوره دانشجویان، گزارش کار ارائه شده از سوی دانشجویان، ارسال پیغامک برای اطلاع رسانی به دانشجویان پیش بینی شده است.

ازگلی افزود: در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور، کاهش مراودات اجتماعی در شهرک های صنعتی و یا در سطح شهر و دانشگاه ها پیاده سازی شد، ولی در این مدت 5 هزار و 500 درخواست جدید از سوی دانشجویان برای ما ارسال شد، ضمن آنکه 25 هزار ظرفیت جدید از طرف صنعت در مدت نیمه تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی ایجاد شده است.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با بیان اینکه کوشش می گردد تا این سامانه کیفی سازی گردد، خاطر نشان کرد: در این راستا تفاهم نامه هایی با دانشگاه های آزاد و بعضی از دانشگاه های عظیم دولتی کشور به امضا رساندیم. این تفاهم نامه ها در زمینه توسعه خدمات بوده است که مهمترین آن جایابی دانشجویان بوده است.

وی پیک جایابی برای کارآموزی دانشجویان را از نیمه دوم فصل بهار تا سرانجام تابستان دانست و گفت: با راه اندازی این سامانه این پیک شکسته شد و ارائه درخواست ها به کل سال تسری یافته است. به این ترتیب در همه ماه های سال هم ظرفیت پذیرش کارآموزی وجود دارد و هم سامانه با پشتیبانی که در کل ایام هفته دارد، خدمت رسانی می نماید.

وی در پاسخ به این سوال که میزان جذب کارآموزان در صنعت چقدر بوده است، با بیان اینکه زمانی که کارآموزی به سرانجام می رسد، میزان جذب آنها در صنعت معین می گردد، شرح داد: کارآموزی یکی از واحدهای درسی دانشجویان به شمار می رود و انتظار می رود دانشجویان بعد از دوره آموزشی و فارغ التحصیلی، جذب صنعت شوند و ما برای پایش، گزینه ای در این سامانه قرار دادیم.

ازگلی ادامه داد: زمانی که صنعت می خواهد نظر خود را درباره کارآموز در این سامانه اعلام و نمره کارآموز را درج کند، گزینه ای گنجانده شد و از آنها سوال شد که آیا تمایل به جذب این کارآموز را دارید یا خیر و به این ترتیب تمایل صنعت برای جذب افراد به دست آمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1120

به "معرفی 500 هزار فرصت کارآموزی دانشجویان در سامانه ملی، ثبت 25 هزار تقاضای صنعت در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 500 هزار فرصت کارآموزی دانشجویان در سامانه ملی، ثبت 25 هزار تقاضای صنعت در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید