منابع نظام سلامت به قیمت نفت متصل نباشد

به گزارش مجله نماشو، عضو کمیته بیمه سلامت گفت: عوارض بر کالاهای آسیب رسان به سلامت و مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع پایدار برای نظام سلامت محسوب می گردد.

منابع نظام سلامت به قیمت نفت متصل نباشد

به گزارش خبرنگاران، دکتر حمیدرضا صفی خانی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع و مصارف در نظام سلامت، گفت: اولین چیزی که در این راستا مهم است این که نظام سلامت منابع خود را چطور باید کسب کند که پایدار باشد و به منابع زودگذر متصل نباشند. به همین علت نظام های سلامت اصولا منابع خود را به مالیات و عوارض متصل می نمایند. این در حالی است که منابع نظام سلامت را نباید به منابع زودگذر و پرریسک مثل قیمت نفت متصل کرد.

وی اضافه نمود: عوارض بر کالاهای آسیب رسان به سلامت و مالیات بر ارزش اضافه نموده یکی از منابع پایدار برای نظام سلامت محسوب می شوند.

قائم مقام معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: نظام های سلامت معمولا این منابع را با هدف پایداری و همبستگی اجتماعی جذب می نمایند. منظور از همبستگی اجتماعی به معنی شکل گیری یارانه متقاطع بین مردم است. یعنی جریان نقدینگی اولا بین مردم و دولت باید عادلانه تقسیم گردد و دوما مردم به جای این که موقع بیماری حق بیمه بپردازند، باید در یک بازه زمانی طولانی کم کم حق بیمه یا مالیات پرداخت نمایند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، عضو کمیته بیمه سلامت با بیان این که مردم با گروه های درآمدی متفاوت باید پرداخت عادلانه داشته باشند، گفت: یعنی هر شخصی که درآمد بیشتری دارد باید پرداخت بیشتری داشته باشد. این موارد از ارزش های بنیادین نظام پرداخت عادلانه است. وقتی یارانه متقاطع شکل بگیرد، همبستگی ایجاد می گردد.

صفی خانی تاکید نمود: باید توجه کنیم که ایجاد انباشت پول منجر به ورود افراد کم درآمد و پر درآمد به یک صندوق بزرگ و بهره مندی مبتنی بر احتیاج سلامتی خواهد شد.

وی در خاتمه گفت: درباره هزینه ها نیز با سه عنصر تعداد خدمت، قیمت هر واحد خدمت و فرآیندها و نظام پرداخت کشور روبرو هستیم که هر کدام از این موارد می تواند معادلات هزینه ای نظام سلامت را تحت تاثیر قرار دهد. یعنی اگر تواتر خدمات بالا رود، هزینه ایجاد می گردد. ممکن است خدمات ارزان داشته باشیم، اما تواتر آن بالا باشد. شیوه خرید خدمت نیز در بحث هزینه ها معین نماینده است؛ این که خدمت را از چه کسی، با چه قیمتی، در چه مکان هایی و در چه ساختارهایی خریداری می گردد. در واقع وقتی بحث خرید راهبردی مطرح می گردد، باید به تمام این سوالات پاسخ داده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2498

به "منابع نظام سلامت به قیمت نفت متصل نباشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع نظام سلامت به قیمت نفت متصل نباشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید