واقعیت عینی وجود ندارد!

به گزارش مجله نماشو، در یک آزمایش نو فیزیک به نظر می رسد واقعیت با خودش در تضاد است و دانشمندان می گویند در واقع چیزی به اسم واقعیت عینی وجود ندارد.

واقعیت عینی وجود ندارد!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، بر اساس یک مطالعه نو که در یک سرور پیش چاپ به اشتراک گذاشته شده است، محققان یک آزمایش طولانی مدت را انجام داده اند و واقعیت های متفاوتی را آفریده اند که غیرقابل تطبیق هستند و ثابت کردند که می توان حقایق عینی را طوری ایجاد کرد که ویژگی هایی داشته باشند که به هم پیوسته نیستند.

بنابراین به نظر می رسد که واقعیت با خودش در تضاد است.

یوجین ویگنر برنده جایزه نوبل، یک آزمایش فکری را در سال 1961 توصیف کرد که یک پارادوکس غیر معمول در مکانیک کوانتومی را برجسته می کرد. این آزمایش به طور معین، عجیب بودن دنیا را وقتی دو ناظر، مانند ویگنر و دوستش، دو واقعیت متمایز را مشاهده می نمایند، آشکار می نماید.

از زمان طرح این آزمایش، فیزیکدانان از آن برای کشف ماهیت سنجش و میزان گیری استفاده کردند، علاوه بر این ایده عجیب که آیا واقعیت های عینی واقعاً وجود دارند یا نه.

این یک ویژگی بسیار مهم در علم است، زیرا تحقیقات تجربی برای اثبات حقایق عینی کار می نمایند. اما اگر هیچ واقعیتی وجود نداشته باشد، علم در وهله اول چگونه می تواند دنیا واقعی را توصیف کند؟

برای چندین دهه(از نظر فلسفی، بسیار طولانی تر)، این ایده در اذهان دانشمندان وجود داشته است و آزمایش ویگنر هم به همین دلیل است. فیزیک دانان در سال 2020 دریافتند که پیشرفت های اخیر فناوری کوانتومی امکان آزمایش ایده ویگنر را در یک آزمایش واقعی فراهم نموده است.

در حقیقت، ما می توانیم واقعیت های متفاوتی را ایجاد کنیم و آنها را در آزمایشگاه مقایسه کنیم تا ببینیم آیا می توان آنها را در یک سیستم با هم تطبیق داد یا به هم پیوسته کرد؟

ماسیمیلیانو پریوتی دانشمند دانشگاه Heriot-Watt به همراه تعدادی دیگر از محققان، این آزمایش طولانی مدت را برای اولین بار انجام دادند. آنها واقعیت های متمایز را ایجاد کردند و آنها را مقایسه و آنالیز کردند و تضاد آنها را کشف کردند و در حقیقت دریافتند که این واقعیت ها تطبیق ناپذیر هستند.

آزمایش فکری اولیه ویگنر در اصل ساده انگارانه بود و با یک فوتون قطبی شده منفرد آغاز می شد که هنگام میزان گیری می تواند قطبش عمودی یا افقی داشته باشد. قوانین مکانیک کوانتومی بر این عقیده استوارند که یک فوتون در حالتی که برهم نهی نامیده می گردد، به طور همزمان در هر دو حالت قطبش وجود دارد.

ویگنر در آزمایش خود تصور کرد که دوستی در یک آزمایشگاه، شرایط فوتون را می سنجد و در حالی که ویگنر از دور آن را مشاهده می نماید، نتیجه را ثبت می نماید. او هیچ سرنخی از سنجش دوستش ندارد، بنابراین مجبور است فرض کند که فوتون و حالت آن در شرایط برهم نهی قرار دارند.

با این حال، ویگنر می تواند بگوید که واقعیتِ وجود برهم نهی واقعی است و به طرز عجیبی این شرایط نشان می دهد که سنجش نمی تواند اجرا شده باشد. بدیهی است این با دیدگاه دوست وی که قطبش فوتون را میزان گیری و ثبت نموده است، در تضاد مستقیم است. او حتی می تواند با ویگنر تماس بگیرد و بدون اینکه نتایج را فاش کند، به او بگوید که سنجش اجرا شده است.

پریوتی و همکارانش می گویند، این بدان معناست که دو واقعیت در تضاد با یکدیگر وجود دارند و شرایط عینی حقایقی را که به وسیله دو ناظر مشخص شده است، زیر سوال می برد.

این تحقیقات نو با استفاده از تکنیک های درهم تنیدگی کوانتومی برای بسیاری از ذرات به صورت همزمان، آزمایش فکری ویگنر را اجرا کرد.

این یک آزمایش موفقیت آمیز از سوی پریوتی و همکارانش است. آنها در این گزارش می افزایند: در یک آزمایش پیشرفته 6 فوتونی، ما متوجه سناریوی فکری ویگنر می شویم، آزمایشی که بعضی سوالات گیج نماینده را عنوان کرد که فیزیک دانان را وادار به تفکر در خصوص ماهیت واقعیت نموده است.

به گفته محققان، ممکن است در بعضی مفروضات، خلاء و روزنه وجود داشته باشد، اما اگر همه چیز به طور کامل در آینده مورد آنالیز قرار گیرد، معلوم می گردد که واقعیت عینی وجود ندارد. بنابراین دفعه بعد که دوستان شما در خصوص این بحث می نمایند که چیزی وجود دارد یا نه، در نظر بگیرید که از منظر فیزیک کوانتوم، هر دوی آنها اشتباه می نمایند و شما هم اشتباه می کنید، زیرا حتی خودِ اختلاف نظر هم یک توهم دیگر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1845

به "واقعیت عینی وجود ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت عینی وجود ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید