واکنش وزارت علوم به کشف 3000 مدرک جعلی در میدان انقلاب ، جعل مدرک مجازات کیفری دارد

به گزارش مجله نماشو، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بیان توضیحاتی درباره کشف 3 هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب پرداخت.

واکنش وزارت علوم به کشف 3000 مدرک جعلی در میدان انقلاب ، جعل مدرک مجازات کیفری دارد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، چندی پیش فریدون جعفری، دستیار ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهفرایندی در صفحه اینستاگرام خود مطلبی را منتشر کرد که خبر از کشف 3000 مدرک جعلی در میدان انقلاب در سال 98 توسط وزارت علوم می داد.

جعفری در این باره گفت: فقط در یک جمع آوری سطحی ابزار و ادوات فروش خاتمه نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم در سال 98 منتشر شد بیش از 3 هزار نمونه غیر قانونی و جعلی کشف شد یعنی 3000 مدرکی که ظاهرا معتبر هستند، اما در واقع اعتباری ندارند. در حقیقت هیچ نظارت علمی بر کیفیت فعالیت های پژوهشی منتهی به اخذ مدرک صورت نمی گیرد و بازار خاتمه نامه فروشی ها، مقاله فروشی ها داغ و پر سود خواهد شد و دانشجویان حتی بدون یک جلسه حضور در کلاس با رانت، لابی و معامله نمره اخذ می نماید که در این شرایط با نوع دیگری از مدرک بی اعتبار روبرو هستیم.

وی در ادامه به فرایند نامتوازن فروش مدرک تحصیلی اشاره نمود و گفت: در بعضی موسسات علنا مدرک فروخته می گردد به گونه ای که نام و عنوان در سوابق موسسه جعلی است. در واقع وقتی در دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های غیر دولتی و موسسات غیر انتفاعی نظارت و دقت کافی در نحوه و صدور مدرک دیده نمی گردد در نتیجه با پدیده ای با عنوان مدرک فروشی روبرو خواهیم شد.

واکنش فریدون جعفری به اسب لگام گسیخته مدرک گرایی و اعلام آمار بی سابقه کشف مدارک جعلی در میدان انقلاب موجب شد تا حمیدرضا علومی یزدی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آماری ابتدایی اشتباه بوده است و مسئله چیز دیگریست، آمار اعلام شده از سوی فریدون جعفری را نیز تایید نکرد و گفت: این مطلب در ابتدا به طور اشتباه کشف 30 هزار مدرک جعلی درج شده بود که مشاور وزیر علوم در امور حقوق شهفرایندی این مطلب را به 3 هزار مدرک اصلاح کرد. اما کشف 3 هزار مدرک جعلی هم تائید نمی گردد.

وی توضیح داد: این موضوع به ابتدای قانون پیشگیری از تخلفات علمی مربوط می گردد، در آن موقع با همکاری نیروی انتظامی با تعداد زیادی از موسسات در میدان انقلاب که در واقع به فراوری تجاری تحقیقات غیر اصیل مشغول بودند برخورد شده و کامپیوتر های آن ها ضبط و به وزارت علوم منتقل شد. در حال حاضر با یاری دادسرای فرهنگ و رسانه در حال آنالیز هارد کامپیوتر های آن ها هستیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در ادامه توجه به تقلب های اندکی که در فضای علمی کشور وجود دارد را بی حرمتی به فضای علمی و ساحت آموزش عالی دانست و با بیان اینکه تقلب های اندک شامل دانشگاه های دولتی و غیر دولتی می گردد، نظارت وزارت علوم بر آن ها را مطلق اظهار داشت.

مجازات های تنبیهی برای مدراک جعلی

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم بر اساس قانون مصوب سال 1383 مجلس مسئول نظارت، ارزیابی و اعتبار سنجی مدارک تحصیلی است؛ اظهار کرد: نظارت شامل کشف تخلفات و برخورد با آن ها است، در صورتی که کسی مدرک، پایه یا امتیازی بابت اقدامات پژوهشی تقلب آمیز خود دریافت نموده باشد همه آن ها اعاده می گردد و چه بسا مجازات های تنبیهی مثل تقلیل رتبه، تقلیل پایه و یا کسر حقوق شامل حال آن ها گردد.

جعل مدرک مجازات کیفری دارد

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم ادامه داد: جعل یک عنوان کیفری بوده و به موجب قوانین جزایی کشور، هم برای جاعل و هم کسی که از سند مجعول استفاده نموده مجازات در نظر گرفته شده است. کسی که از سند مجعول استفاده نموده باشد متحمل آثار کیفری موضوع می گردد، مضافا به اینکه تخلفات انتظامی او در مرجع مربوطه اگر کارمند باشد در مرکز رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت و اگر هیات علمی باشد در مرجع رسیدگی به تخلفات اعضای هیات علمی قابل تعقیب و پیگرد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3702

به "واکنش وزارت علوم به کشف 3000 مدرک جعلی در میدان انقلاب ، جعل مدرک مجازات کیفری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت علوم به کشف 3000 مدرک جعلی در میدان انقلاب ، جعل مدرک مجازات کیفری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید