وجود بیش از 300 معدن فعال در اصفهان، ارائه آخرین دستاوردهای حوزه زمین شناسی اقتصادی

به گزارش مجله نماشو، دبیر علمی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران گفت: این همایش ملی با حضور بزرگان زمین شناسی از 48 دانشگاه سراسر کشور و مسئولان استانی در روزهای 14 و 15 شهریور 97 در دانشگاه اصفهان برگزار می گردد.

وجود بیش از 300 معدن فعال در اصفهان، ارائه آخرین دستاوردهای حوزه زمین شناسی اقتصادی

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، هاشم باقری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، اظهار کرد: در این همایش، 70 مقاله به صورت سخنرانی، 180 مقاله به صورت پوستر و تعدادی از مقالات نیز به صورت آزاد ارائه می گردد.

وی آنالیز فعالیت های معدنی و علوم وابسته به اکتشاف و فرآورده های مواد معدنی را مهمترین اولویت این همایش بیان کرد و اضافه کرد: در این همایش بیش از 70 نفر از اندیشمندان حوزه علوم زمین حضور دارند، هم چنین این اندیشمندان آخرین دستاوردهای علمی خود را در محورهای زمین شناسی اقتصادی، اکتشافات ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی، سنجش از دور، محیط زیست، کانی آرایی، پترولوژی و منابع آب به صورت سخنرانی ارائه خواهند کرد.

دبیر علمی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران پی جویی کانی های فلزی، صنعتی، فلزات گرانبها و کمیاب و عناصر استراتژیک، ارزش سنجی توده های معدنی، سنجش پتانسیل های معدنی در عرصه های نوین که کمتر مورد توجه قرار گرفته و نیز توجه به محیط زیست در اکتشافات معدنی را از جمله عناوین مقالات این دوره از همایش ملی زمین شناسی اقتصادی ایران مطرح نمود.

وی با اشاره به آمار یک مؤسسه علمی معتبر در سال 2015، گفت: ایران رتبه دهم از نظر دارا بودن منابع طبیعی و رتبه پانزدهم از نظر فراوری مواد معدنی به جز نفت را به خود اختصاص داده است.

باقری به وجود بیش از 300 معدن فعال در اصفهان و اهمیت این استان در حوزه مواد معدنی اشاره نمود و اضافه کرد: علاوه بر اینکه استان اصفهان دارای منابع معدنی متنوع است، دسترسی آسان این استان به مواد معدنی استان های همجوار همچون یزد و کرمان بسیار قابل توجه است.

وی ادامه داد: استان اصفهان در زمینه فراوری و مصرف مواد معدنی نقش پررنگی را در کشور دارد و بسیاری از مواد اولیه صنعت در این استان تهیه می گردد.

دبیر علمی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران درباره زلزله در اصفهان، گفت: پتانسیل زلزله خیزی در کشور به میزان قابل توجهی بالا است، با این وجود اصفهان یکی از استان هایی است که احتمال وقوع زلزله در آن بسیار کم است.

وی با اشاره به گسل شهر زفره، اضافه کرد: این گسل یکی از گسل های فعال در ایران است که تا نطنز و قم ادامه دارد، با این حال فاصله زیادی تا مرکز اصفهان دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2460

به "وجود بیش از 300 معدن فعال در اصفهان، ارائه آخرین دستاوردهای حوزه زمین شناسی اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود بیش از 300 معدن فعال در اصفهان، ارائه آخرین دستاوردهای حوزه زمین شناسی اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید