پاسخ قاطع روسیه به ادعای آمریکا درباره غنی سازی اورانیوم در ایران

به گزارش مجله نماشو، وزارت خارجه روسیه در واکنش به ادعای نماینده آمریکا در امور ایران، به مقامات واشنگتن توصیه کرد به جای صحبت غیر واقع بینانه از استانداردهای سازمان ملل که در اصل درخواست های خود آنهاست، نگران اعتبار خود در عرصه منع گسترش سلاح های هسته ای باشند.

پاسخ قاطع روسیه به ادعای آمریکا درباره غنی سازی اورانیوم در ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به سخنان برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با انتشار بیانیه ای، تاکید نمود که جامعه بین المللی نقض شروط برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران از سوی آمریکا را غیرقابل قبول می داند.

وزارت خارجه روسیه به ایالات متحده توصیه نموده است که به جای صحبت کردن غیرواقع بینانه از استانداردهای سازمان ملل نگران اعتبار از دست رفته خود در زمینه منع گسترش سلاح های هسته ای باشند.

در تاریخ 17 ژانویه (27 دی ماه)، هوک از وجود استانداردهای سازمان ملل اطلاع داد که گویا ایران با پرداختن به غنی سازی اورانیوم آنها را نقض نموده است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: جامعه بین الملل از نقض فاحش برجام و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل که این سند را مورد تایید قرار داده از سوی طرف آمریکایی راضی نبوده و چنین موضع گیری را غیرقابل قبول می داند . به جای رؤیای غیر واقعی استانداردهای سازمان ملل برای الگوهای آمریکایی، همتایان ما در ایالات متحده باید به طور جدی نگران اعتبار بین المللی از دست رفته خود در عرصه منع گسترش سلاح های هسته ای بوده و از گمراه کردن جامعه جهانی دست بردارند و فوراً از رعایت کامل تعهدات خویش در چارچوب برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت در این باره اطمینان حاصل نمایند.

در این سند یادآوری شده است: پیمان عدم گسترش هسته ای به تمامی کشورهای امضاء نماینده این توافقنامه حق داشتن و توسعه توان هسته ای مسالمت آمیز را داده و هیچ محدودیتی در این زمینه برای کشورهای غیر هسته ای قائل نشده و فقط یک شرط در این زمینه وجود دارد: کلیه اقدامات باید برای اهداف صلح آمیز انجام شده و توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی کنترل شوند.

در وزارت خارجه روسیه تاکید شده است: خودداری از توسعه این جهت گیری حق مسلم هر کشور است. با این وجود، ایالات متحده نباید این مسئله را به عنوان استاندارد سازمان ملل تلقی کند. حداقل به این دلیل که خود آنها این استاندارد را رعایت ننموده و قصد رعایت آن را نیز ندارد.

به گفته دیپلمات های روس، نه سازمان ملل متحد و نه شورای امنیت آن یا آژانس انرژی اتمی هرگز از الگوی تبلیغاتی سرسختانه و ناموفق ایالات متحده در این رابطه حمایت ننموده اند که کشورهای غیرهسته ای را از حق قانونی توسعه فن آوری های غنی سازی اورانیوم محروم می نماید.

در این بیانیه تاکید شده است: کوشش مجدد آمریکا برای اینکه برخوردها و خواسته های این کشور را به عنوان استاندارد بین المللی جلوه داده و حتی مهر سازمان ملل بر آنها بچسباند، برای ما و برای کل جامعه جهانی غیرقابل قبول است و ایالات متحده مجاز به چنین کاری نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3990

به "پاسخ قاطع روسیه به ادعای آمریکا درباره غنی سازی اورانیوم در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ قاطع روسیه به ادعای آمریکا درباره غنی سازی اورانیوم در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید