چرا بعضی از پیروزی جو بایدن نگرانند؟

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - احمد نقیب زاده، استاد دانشگاه نوشت جو بایدن در صورت پیروزی و رسیدن به قدرت از ابزار تحریم های کنونی و سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ در قبال ایران نخواهد گذشت و تمام وعده های خود را در قبال ایران منوط به مذاکرات مجدد و تحقق پیش شرط های مدنظرش از جانب تهران خواهد نمود.

چرا بعضی از پیروزی جو بایدن نگرانند؟

احمد نقیب زاده، استاد دانشگاه در یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشت: جو بایدن در صورت پیروزی و رسیدن به قدرت از ابزار تحریم های کنونی و سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ در قبال ایران نخواهد گذشت و تمام وعده های خود را در قبال ایران منوط به مذاکرات مجدد و تحقق پیش شرط های مدنظرش از جانب تهران خواهد نمود.

مجموعه اتفاقاتی که در طول سه سال گذشته بین ایران و آمریکا در عرصه های مختلف روی داده شرایط را به جایی رسانده که تنش تهران و واشنگتن به اوج خود رسیده است. بنابراین مساله اقدامات برای کاهش تنش از سوی جو بایدن سخت، زمانبر، پیچیده خواهد بود. البته باید میان پیروزی ترامپ با جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای تحقق منافع ایران تفاوت قائل شد. در صورت پیروزی جو بایدن یک پالس مثبت دیپلماتیک به ایران و دنیا ارسال خواهد شد؛ پالس مثبتی که این میزان از فشار روانی در داخل ایران نسبت به آینده مالی، معیشتی و امنیتی خود را تا حدی تعدیل خواهد نمود.

به هر حال کشور اکنون با انبوهی از مسائل مالی از تورم و رکود افسار گسیخته گرفته تا بیکاری و کوچک تر شدن سفره های مردم و همچنین تشدید شیوع کرونا روبرو است. در راستای استفاده از هوش سیاسی و دیپلماتیک باید به سمت استفاده از فرصتی به نام جو بایدن برویم پیش از آنکه به نفع ملت باشد، می تواند به سود همه تمام گردد. چون اگر بتوانیم مذاکرات مجدد را در دستورکار قرار دهیم و به موازاتش تحریم ها و چالش های مالی و معیشتی مرتفع گردد بخشی از اعتماد ازبین رفته ملت ترمیم خواهد شد.

پیروزی بایدن می تواند یک فرصت جدی را برای دولت فراهم کند که کشور از شرایط کنونی خارج گردد. اینجاست که باید مساله استفاده از هوش سیاسی را جدی گرفت. اتفاقا با توجه به مسائل ناشی از سیاست فشار حداکثری آمریکا و تحریم های کاخ سفید است که دونالد ترامپ در کمپین های انتخاباتی اش این مساله را مطرح می نماید که در صورت پیروزی مجددش در انتخابات، ایران مذاکره با آمریکا را در دستور کار قرار خواهد داد و به او (ترامپ) تلفن خواهد نمود. چون کشور در شرایط عادی قرار ندارد. حتی معتقدم منتقدان دولت و مخالفان برجام هم در خفا و در محفل های شخصی بر این نکته اذعان دارند که ایران راه مذاکره را به شرطی که شرایط فراهم گردد، صددرصد رد نخواهد نمود. تداوم این وضع قطعا محبوبیت مسئولان را هم کمرنگ خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3479

به "چرا بعضی از پیروزی جو بایدن نگرانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی از پیروزی جو بایدن نگرانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید