چرا دلار دیجیتالی عرضه نمی گردد؟

به گزارش مجله نماشو، دلیل دیگری که بعضی کشورها در نظر دارند از ارزهای دیجیتالی استفاده نمایند، فقدان خدمات پرداخت دیجیتال سریع و قابل اطمینان است. جروم پاول چشم انداز پرداخت های آمریکا را بسیار نوآورانه و رقابتی می داند. به همین دلیل آمریکایی ها به جای استفاده از ارزهای دیجیتال، از گزینه های دیگری برای پرداخت ها استفاده می نمایند.

چرا دلار دیجیتالی عرضه نمی گردد؟

زمانی که بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی در اکثر کشورها با مشکل روبرو شوند، آمریکا مسئله ای نخواهد داشت.

به گفته جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، دلیل آنکه دلار دیجیتال به این زودی نخواهد آمد، مسائل ارزهای دیجیتال است. دلار دیجیتالی در عین حال راه حلی برای حل مسائلی است که در بعضی کشورها وجود دارد.

در حالی که ارزهای اصلی بانک مرکزی ممکن است در کشورهای دیگر مسائلی را حل نماید، ایالات متحده این مسائل را ندارد . جروم پاول این هفته در نامه ای به دو کنگره ایالات متحده گفت: در حالی که ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی ممکن است در بعضی موارد در سراسر جهان مزایایی را فراهم نمایند، تعیین نیست که این مزایای بالقوه بتوانند در آمریکا نیز اتفاق بیفتند.

جروم پاول نگاه متفاوتی به ارزهای دیجیتالی ندارد.

رئیس بانک مرکزی آمریکا همانند دیگر قانونگذاران در حوزه ارزهای دیجیتالی از ورود آنها نگران است. رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت: به طور کلی، ما شاهد ویژگی هایی هستیم که باعث توسعه واحد پول دیجیتال بانک مرکزی می شوند. این ویژگی ها برای بعضی کشورها از نظر ایالات متحده متفاوت است.

پاول در پاسخ به نامه ای که دو قانونگذار در ماه گذشته به او ارسال نموده بودند و در پاسخ به تعدادی از سوالات به کنگره نامه نوشت. یکی از سوالاتی که از جروم پاول شده بود این بود که آیا بانک مرکزی فدرال در نظر دارد چنین پولی را صادر کند؟ ویژگی های ارز دیجیتالی چه هستند؟

نامه پاول برای پاسخ به سوالات روشن بود. او در نامه اش گفته بود: شاید بعضی کشورها در نظر داشته باشند از ارزهای دیجیتال در بانک مرکزی شان استفاده نمایند، زیرا با مهاجرت سریع توسط مصرف نمایندگان پول نقد روبه رو شده اند. کشورهای مختلف نمی خواهند ارز خود را از دست بدهند و به ارز آوری می اندیشند.

به همین خاطر برای از دست ندادن سرمایه هایشان ارزهای دیجیتالی را به وجود می آورند. کشورهای مختلف در سراسر جهان می ترسند که با مهاجرت شهروندان و مدیران شرکت های خصوصی، خطرات جدیدی برای اقتصاد کشور به وجود آید.

براساس گزارشی که رئیس بانک مرکزی آمریکا ارائه نموده است، در ایالات متحده کماکان تقاضا برای نقدینگی فیزیکی وجود دارد. در سال 2018، مصرف نمایندگان از پول نقد برای 26 درصد از پرداخت هایشان استفاده نموده اند. این رقم نسبت به سال 2017، 4درصد کاهش داشته است.

دلیل دیگری که بعضی کشورها در نظر دارند از ارزهای دیجیتالی استفاده نمایند، فقدان خدمات پرداخت دیجیتال سریع و قابل اطمینان است. جروم پاول چشم انداز پرداخت های آمریکا را بسیار نوآورانه و رقابتی می داند. به همین دلیل آمریکایی ها به جای استفاده از ارزهای دیجیتال، از گزینه های دیگری برای پرداخت ها استفاده می نمایند.

اگرچه پاول سیستم پرداخت آمریکا را قوی می داند، اما بانک خودش هم برخلاف بسیاری از کشورها در سراسر جهان عمل می نماید. ایالات متحده فاقد یک سیستم پرداخت وام بین بانکی در زمان واقعی است. سیستم فعلی بانک مرکزی آمریکا برای تسویه پرداخت ها از چند روز تا یک هفته طول می کشد.

هرچند یک گروه از بانک های بزرگ تجاری پلتفرم پرداخت در لحظه را ساخته اند، اما بسیاری از بانک های کوچک تر در سراسر این کشور هنوز به خدمات پرداخت آنی دسترسی ندارند. لایل براینارد (Lael Brainard)، سیاستگذار پولی آمریکا در این رابطه گفت: به دلیل آنکه تمامی بانک های آمریکا از سیستم پرداخت لحظه ای استفاده نمی نمایند، بانک مرکزی تصمیم به ساخت پلتفرمی برای خدمات عمومی پرداخت بسازد. این پروژه در ماه آگوست کار خود را شروع نموده ولی انتظار نمی رود که تا سال 2023 یا 2024 آماده باشد.

براساس گزارشی که رئیس بانک مرکزی آمریکا ارائه نموده است، در ایالات متحده کماکان تقاضا برای نقدینگی فیزیکی وجود دارد. در سال 2018، مصرف نمایندگان از پول نقد برای 26 درصد از پرداخت هایشان استفاده نموده اند. این رقم نسبت به سال 2017، 4درصد کاهش داشته است

همه چیز در جهانی فناوری اقتصادی به سرعت تغییر می نماید؛ این احتمال وجود دارد که در عرض 4سال، تکنولوژی پرداخت هوشمندی بسیار شبیه به ارز دیجیتال امروزی باشد. حتی اگر بانک مرکزی بخواهد از ارزهای دیجیتال استفاده کند، نیازمند پاسخگویی به سوالاتی اساسی است.

پاول سوالاتی که در روبروه با ارز دیجیتالی باید به آنها پاسخ داد را اینگونه توضیح می دهد: آیا خرده فروشان موظف به پذیرش ارز دیجیتال هستند؟ دلار دیجیتالی چگونه بر ثبات اقتصادی تاثیر خواهد گذاشت؟ خطرات امنیتی ارزهای دیجیتالی کدامند؟ اگر این سیستم برای دریافت فعالیت غیرقانونی طراحی شده باشد، چه باید کرد؟ آیا بانک مرکزی می تواند حساب میلیون ها مصرف نماینده معمولی را باز کند؟

چیزی که در نامه پاول وجود نداشت، هرگونه اشاره ای به چین بود. پلتفرم های خصوصی پرداخت دیجیتال همانند وی چت پی(WeChat Pay) و علی پی (AliPay) در چین فعالیت می نمایند. این پلتفرم ها کار خود را به خیلی از کشورها گسترش داده اند. چین همچنین از راه اندازی پلتفرم هایی برای معامله ارزهای دیجیتالی خبر داده.

مقامات بانک های مردمی چین می گویند: ارزدیجیتالی با وی چت پی و علی پی سازگار خواهد بود. این در حالی است که بعضی چینی ها انتظار انتشار یوان دیجیتالی به عنوان ارز ذخیره ای بین المللی را دارند. در حال حاضر دلار آمریکا ارز ذخیره ای اصلی در جهان ست.

شاید دلار دیجیتالی به زودی عرضه نشود، اما بانک مرکزی آمریکا به چشم انداز ارزهای دیجیتال توجه دارد. جروم پاول می گوید این بانک مراقب ارزهای دیجیتالی است؛ به خصوص ارز ارائه شده توسط فیس بوک که به آن لیبرا می گویند.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4124

به "چرا دلار دیجیتالی عرضه نمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دلار دیجیتالی عرضه نمی گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید