چرا صادرات فرش کاهش یافت؟

به گزارش مجله نماشو، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از کاهش بیش از 100 میلیون دلاری ارزش صادرات فرش اطلاع داد و دلیل آن را ناشی از عوامل داخلی و خارجی دانست.

چرا صادرات فرش کاهش یافت؟

معاون سازمان توسعه تجارت ایران اخیرا در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران از کاهش 14 درصدی صادرات فرش و صنایع دستی اطلاع داد که در این رابطه رضی حاجی آقامیری - رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران - در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن تایید این خبر اظهار کرد: ارزش سالانه صادرات فرش ایران حدود 400 میلیون دلار بود که 120 میلیون دلار آن به آمریکا صادر می شد.

وی از اروپا، کشورهای عربی و خاور دور به عنوان دیگر مقاصد صادرات فرش ایران یاد کرد و گفت: در سال های گذشته ارزش صادرات فرش 350 تا 400 میلیون دلار بوده که رقم کمی است.

حاجی آقامیری با بیان این که وضعیت صادرات فرش پیش از توقف صادرات به آمریکا نیز خوب نبود، اظهار کرد: کاهش صادرات فرش ایران ناشی از عوامل داخلی و خارجی است، چرا که از طرفی تقاضای فرش دستبافت بویژه از سوی اروپا کم شده و در مواردی نیز رقبا در بازار جای ایران را گرفته اند. از طرف دیگر سیاست های دولت های مختلف در بخش صادرات و به ویژه صادرات محصولات غیرنفتی مناسب نبوده است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران همچنین مسائل مربوط به نقل و انتقالات مالی ناشی از تحریم ها و اجرای پیمان سپاری ارزی را از عوامل کاهش صادرات محصولات ایرانی برشمرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2903

به "چرا صادرات فرش کاهش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صادرات فرش کاهش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید