کدام اندام ها در بیماری کووید-19 دچار بیشترین آسیب می شوند؟

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - آنالیز های یک مطالعه مقطعی نشان داد که بیشترین آسیب کووید-19 به اندام های بدن، آسیب ریه است. بعد از ریه، کبد، قلب، کلیه، سیستم گوارش، سیستم انعقادی و حس بویایی و چشایی به ترتیب دچار بیشترین آسیب ناشی از کووید-19 می شوند.

کدام اندام ها در بیماری کووید-19 دچار بیشترین آسیب می شوند؟

به گزارش ایسنا، علایم بیماری کووید تنها به ریه محدود نمی گردد و این بیماری اندام های مختلف بدن را درگیر می نماید و عوارض سیستمیک ایجاد می نماید.

این بیماری می تواند به اندام هایی مثل مجاری تنفسی، ریه، کیسه های هوایی، مخاط بینی، نایژه ها، قلب، روده، مری، معده، کبد، کلیه و مثانه آسیب برساند.

با توجه به شیوع بالای ویروس کووید-19 در دنیا، پژوهشگران با انجام یک مطالعه، فراوانی آسیب های این بیماری به چند اندام را در بیماران مبتلا به کووید 19 بستری شده در بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آنالیز کردند.

برای انجام این مطالعه که در نیمه اول سال 139 انجام شد، 600 نفر بیماران مبتلا به کووید 19 بستری شده در بیمارستان های امام حسین و شهدای تجریش، مورد آنالیز قرار گرفتند.

از 600 بیمار شرکت کننده در مطالعه نزدیک به 60 درصد مرد و حدود 93 درصد متاهل بودند و میانگین سنی بیماران حدود 60 سال بود.

مشاهدات این آنالیز حاکی از آن است که بیشترین درصد آسیب به اندام ها، آسیب به ریه بوده است (حدود 91 درصد). سپس آسیب به تعداد سلول های خونی (نزدیک 60 درصد)، کبد (حدود 28 درصد)، قلب (26.5 درصد)، کلیه (حدود 24 درصد)، گوارش (22.5 درصد)، سیستم انعقادی (نزدیک 16 درصد) و سیستم بویایی و چشایی (حدود 9 درصد) بیشترین آسیب های ناشی از کووید-19 بودند.

همچنین ارزیابی ها نشان داد که بیشتر بیماران (حدود 32 درصد) دچار آسیب به دو ارگان، 29 درصد دچار آسیب به سه ارگان، 15 درصد دچار آسیب به یک ارگان و حدود 24 درصد دچار آسیب مولتی ارگان بودند.

در این پژوهش تعیین شد که بین جنسیت و آسیب مولتی ارگان ارتباط آماری وجود ندارد، در حالی که بین میانگین سن و آسیب مولتی ارگان ارتباط معنادار وجود داشت. به این معنی که افراد با سن بالاتر، بیشتر دچار آسیب های مولتی ارگان بودند.

همچنین بیمارانی که اینتوبه (لوله گذاری در مجاری تنفسی) شده بودند، بیشتر دچار آسیب های مولتی ارگان بودند. افرادی که سابقه بیماری داشتند نیز دچار آسیب به تعداد ارگان های بیشتری بودند.

در انجام این تحقیق سحر میربها، محمد مهدی فروزانفر، سعید صفری، بهروز هاشمی، آنیا جعفری و عاطفه کاوه؛ پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار به صورت مقاله علمی با عنوان فراونی آسیب مولتی ارگان در مبتلایان به کووید-19؛ یک مطالعه مقطعی در مجله طب اورژانس ایران منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1739

به "کدام اندام ها در بیماری کووید-19 دچار بیشترین آسیب می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام اندام ها در بیماری کووید-19 دچار بیشترین آسیب می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید