کرونا در کمین افراد چاق

به گزارش مجله نماشو، ولی زاده گفت: افراد مبتلا به چاقی، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و مسائل قلبی هستند، بر این اساس کرونا در کمین آن ها است.

کرونا در کمین افراد چاق

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مجید، ولی زاده فوق تخصص غدد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی، درباره موضوع چاقی اظهار کرد: پیشگیری و درمان چاقی با تغییر سبک زندگی امکان پذیر است. اینکه چاقی بیماری محسوب می گردد یا نه؛ در حال حاضر در بسیاری از کشور های دنیا مورد بحث و تبادل نظر است.

او اضافه نمود: اگر چاقی را بیماری بدانیم و یا آن را تنها یک عامل خطرساز برای بروز بیماری ها در نظر بگیریم، در هر دو صورت نباید از اهمیت توجه به موضوع چاقی کم گردد، چراکه به طور کلی چاقی سلامت افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و آن را تهدید می نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه چاقی، ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند پرفشاری خون، دیابت، مسائل قلبی-عروقی، اختلال در چربی خون و بیماری های اسکلتی و عضلانی را افزایش می دهد، گفت: بر اساس تحقیقاتی که در سراسر دنیا انجام گرفته است، افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کووید 19 هستند چراکه افراد چاق اکثرا گرفتار دیابت و بیماری های قلبی-عروقی بوده و این موضوع خطر ابتلا به کرونا را در آن ها بیشتر می نماید.

او با بیان اینکه چاقی ارتباط مستقیمی با سبک زندگی افراد دارد، گفت: زندگی شهرنشینی، مصرف مواد غذایی پرکالری، کم تحرکی، آپارتمان نشینی همچنین انجام کار های پشت میزنشینی سبب افزایش ابتلا به چاقی شده است، بنابراین می توان گفت که چاقی و درمان آن به طور مستقیم با تغییر سبک زندگی در ارتباط است.

ولی زاده درباره امکان درمان چاقی افراد با استفاده از دارو شرح داد: علاوه بر پیشنهاد تغییر سبک زندگی و تحرک، پزشکان دارو هایی را نیز تجویز می نمایند که می تواند جهت یاری به بهبود شرایط سلامت فرد موثر باشد.

او در خصوص تاثیر افزایش آمار چاقی در تحمیل هزینه بیشتر بر سیستم سلامت کشور، گفت: هزینه هایی که چاقی بر اقتصاد سلامت دارد در کشور به صورت کامل برآورد نشده است، ولی معین است که افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و مسائل قلبی- عروقی هستند و این موضوع قطعا بر روی اقتصاد سلامت اثر گذاشته و کارایی افراد را نیز در انجام امور کاهش می دهد؛ بنابراین می توان گفت که چاقی اثرات غیرمستقیم و مستقیم بر روی هزینه های دولت های مختلف در دنیا دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3566

به "کرونا در کمین افراد چاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در کمین افراد چاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید