گروگان دریافت 20 هزار کودک در آمریکا

به گزارش مجله نماشو، نمی دانم، اصلا نمی دانم دخترم کجاست. این جمله مادری مهاجر در ایالات متحده است که راهی جز انتظار پیش روی خود نمی بیند، انتظاری که دیگر بیش از اندازه طولانی شده و روزبه روز توان جسمی و روانی او را تحلیل می برد.

گروگان دریافت 20 هزار کودک در آمریکا

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از روزنامه خبرنگاران، طبق آمار رسمی، اکنون بیش از 20 هزار کودک مهاجر در پناهگاه ها و مراکز مخصوص در نقاط مختلف آمریکا در انتظارند تا تکلیف شان معین گردد. این در حالی است که والدین این بچه ها ماه هاست که از فرزندان خود بی خبر هستند. پس از عبور از مرز، ماموران بچه ها را از والدین خود جدا نموده و آنها را به مراکزی مجزا منتقل نموده اند. در این میان والدین مهاجر در بی خبری مطلق از فرزندان خود به سر می برند و نمی دانند پس از عبور از مرز، برای فرزندان شان چه اتفاقی افتاده است.

ماریا آنا مندز یک دهه پیش هندوراس را ترک کرد تا بتواند در ایالات متحده کاری برای خود پیدا کند. آن موقع دخترش سیندی کودکی بیش نبود و هنوز با عروسکش بازی می کرد.

پس از چند سال کوشش و کار بی وقفه، خانم مندز توانست آپارتمانی برای سکونت خود در نیویورک فراهم کند. او بی صبرانه منتظر بود تا دخترش را پیش خود بیاورد تا بتوانند پس از سال ها دوری و سختی در کنار هم زندگی نمایند، غافل از این که این رویا نمی توانست به راحتی تحقق یابد.

از آنجا که پس از 10 سال زندگی در ایالات متحده، خانم مندز هنوز نتوانسته بود مدارک قانونی لازم را دریافت کند و در نتیجه دخترش را که حالا 16 سال داشت به وسیله قانونی وارد کشور کند، مجبور شد تا 8000 دلار به فردی بپردازد تا سیندی را از هزاران مایل دورتر، به سمت مرز آمریکا بیاورد.

پس از سه هفته انتظار طاقت فرسا و پر از اضطراب، خانم مندز بالاخره توانست صدای دخترش را بشنود: سیندی را با قایق از ریو گراند عبور داده بودند و سپس ماموران آمریکایی او را دستگیر نموده و در یک اردوگاه مرزی موقت در ایالات متحده در دونا در تگزاس اسکان داده بودند. این در حالی بود که امکانات بهداشتی و رفاهی اردوگاه بسیار نامناسب و آزار دهنده بوده است. سیندی پس از سفر طولانی و پر از رنج و خطر خود، حالا به جای این که کنار مادرش باشد، مجبور بود روی زمین بخوابد و روزها منتظر بماند تا شاید بتواند حمام کند.

روزها و هفته ها گذشت و خانم مندز پس از آن صحبت تلفنی با دخترش، دیگر نتوانست صدای او را بشنود. او کوشش زیادی کرد تا از شرایط سیندی باخبر گردد، بارها با یک خط تلفن دولتی ایالات متحده تماس گرفت تا از محل زندگی دخترش آگاه گردد، اما هیچ فایده ای نداشت و تمام کوشش هایش بی نتیجه بود.

در 3 آوریل، سیندی بالاخره توانست از بیمارستانی در سن دیه گو که در آن بستری بود با مادرش تماس بگیرد. او به سختی صحبت می کرد و بیمار بود. متاسفانه سیندی در اردوگاه به کووید 19 مبتلا شده بود.

دیگر نمی توانم این شرایط را تحمل کنم، این جمله خانم مندز بود. او به سرعت پروازی به سن دیه گو رزرو کرد تا بلکه بتواند برای مدتی هرچند کوتاه، دخترش را ببیند.

در پی افزایش مهاجرت غیرقانونی به ایالات متحده، حدود 20 هزار کودک به اجبار از والدین خود جدا شده اند و در شرایطی نامناسب در اردوگاه های مرزی نگهداری می شوند. گفته می گردد که این حجم از بازداشت بچه ها در اردوگاه ها طی سال های اخیر بی سابقه است. در پی بازداشت این بچه ها و پیگیری مقامات مهاجرت برای مشخص شرایط آنان، آشفتگی بسیاری ایجاد شده است. از طرف دیگر والدین مهاجر در سراسر آمریکا که اغلب نمی دانند پس از عبور از مرز چه اتفاقی برای فرزندان شان افتاده، روزبه روز ناامیدتر می شوند.

براساس سیاست دولت رئیس جمهور سابق ایالات متحده، مقامات فدرال بچه ها و نوزادان را از والدین یا سرپرستی که با آنها وارد ایالات متحده شده بودند جدا کردند. بزرگسالان تحت تعقیب قرار گرفتند و به زندان های فدرال فرستاده شده یا از کشور اخراج شدند و بچه ها تحت نظارت وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده و به دور از والدین خود قرار گرفتند.

پس از بر سر کار آمدن بایدن، والدین مهاجر و وکلای آنان امیدوار بودند که تغییری در این شرایط ایجاد گردد، این در حالی است که به گزارش یو.اس.ای.تودی، دولت بایدن همچنان فرزندان مهاجران را در مراکز اسکان موقت جای می دهد تا رابطه خویشاوندی آنان با همراه بزرگسال شان احراز گردد که این خود فرایند ای زمانبر است. طبق گزارشی که اخیرا منتشر شده، دولت فدرال هنوز نتوانسته هیچ گونه اطلاعاتی از والدین 545 کودک مهاجر به ایالات متحده به دست آورد که این خود شرایط را مبهم تر می نماید.

لی گلرنت، وکیل مدافع آمریکایی که در حمایت از بچه ها مهاجر فعالیت می نماید، در مصاحبه ای با واشنگتن پست توضیح داد: متأسفانه، برای یافتن این خانواده ها هنوز کار زیادی انجام نشده است این کار واقعا سخت خواهد بود، اما ما متعهد به انجام آن هستیم... نه تنها هنوز به دنبال صدها خانواده هستیم، بلکه اگر شیوه در پیش گرفته شده توسط دولت ترامپ (به همان شدت) ادامه می یافت، هرگز نمی توانستیم در خصوص خانواده های بچه های که از والدین خود جدا شده اند، کمترین اطلاعاتی به دست آوریم.

بر اساس ارزیابی منتشر شده توسط گروه پزشکان حقوق بشر (PHR) از 26 کودک و بزرگسال مکزیکی مهاجر، صدمه ای که دولت دونالد ترامپ به بچه ها و والدین خردسال جدا شده در مرز ایالات متحده و مکزیک ایجاد نموده است، شکنجه محسوب می گردد.

پیش از این کارشناسان حقوقی اعلام نموده بودند که جدایی بچه ها از خانواده مساوی با اعمال شکنجه است، اما این اولین باری است که یک گروه پزشکی بر چنین نتیجه ای رسما و به شکل علمی صحه می گذارد و از این جهت حائز اهمیت است.

ذیل سیاست رسمی اعلام شده توسط ترامپ، بیش از 20 هزار کودک از خانواده های خود جدا شدند. با وجود این که اعتراض عمومی دولت را مجبور به تغییر سیاست کرد، بسیاری از این خانواده ها هنوز نتوانسته اند از فرزندان خود اطلاعی به دست آورند.

مهدیه غفاری - حوادث

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1722

به "گروگان دریافت 20 هزار کودک در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروگان دریافت 20 هزار کودک در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید