گسترش فعالیت ها برای توسعه کسب وکار های همگرا ، فراوری محصولات حمایت شد خبرنگاران

به گزارش مجله نماشو، مرکز راهبردی فناوری های همگرا به دنبال توسعه کسب و کار های این حوزه است و در سال جدید این فرایند شتاب بیشتری می گیرد.

گسترش فعالیت ها برای توسعه کسب وکار های همگرا ، فراوری محصولات حمایت شد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری رییس جمهورعلی محمد سلطانی رییس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری گفت: با همسو کردن و اتصال فعالیت های ستاد ها در نقاط همگرایی فناوری ها که هم افزایی اقدامات ستاد ها را به دنبال دارد و با رویکرد توجه به زنجیره ارزش توسعه کسب وکار حول هر فناوری، برای تکمیل این زنجیره ها در داخل کشور کوشش می نماید.

سلطانی ادامه داد: با توجه به این موارد مرکز اقدامات خود را در چهار برنامه اصلی گنجانده است. رصد فناوری های همگرا، توانمندی ها و تقاضا ها و تعریف مأموریت های توسعه محصولات همگرا، توسعه زنجیره های ارزش محصولات همگرا، گسترش بازار محصولات همگرا و تنوع بخشی به سبد محصول و رقابت پذیری توسعه دهندگان کسب وکار های همگرا را باید این موارد بدانیم.

توسعه رابط های مغز و رایانه

رییس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری در بخش بعدی سخنان خود به فعالیت های اجرا شده در نقاط همگرایی اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از برنامه های این مرکز در سال گذشته، توسعه ابزار های قابل حمل ثبت سیگنال است که با حمایت مرکز 2 محصول در این حوزه طراحی و توسعه داده شد و هم اکنون در حال اجرا آزمون های استاندارد هستند. ابزار چند کاناله ثبت سیگنال برای بهبود اختلالات یادگیری و بیش فعالی بچه ها و دستگاه قابل حمل ثبت سیگنال برای توسعه نرم افزار های کاربردی این محصولات هستند.

سلطانی همچنین بیان نمود: همچنین در بخش نرم افزار های کاربردی رابط های مغز و رایانه، مرکز از توسعه 3 نرم افزار توسط 3 گروه در پژوهشکده فناوری های همگرا دانشگاه تهران حمایت نموده است. این محصولات که با همکاری یک کلینیک مغز در حال توسعه هستند عبارتند از نرم افزار تشخیص افسردگی پنهان، نرم افزار تشخیص وسواس و نرم افزار یاری تشخیصی در بیماری های اختلالات مغزی و شناختی بر پایه نتایج نقشه های مغزی و با استفاده از هوش مصنوعی.

وی به دیگر محصولی که مرکز برای توسعه حمایت نموده است اشاره نمود و گفت: تجهیزات پایش مستمر اعصاب افراد بیمار در حین عمل جراحی عنوان این محصول است که می تواند تا میزان 70 درصد از وقوع اختلالات و آسیب های احتمالی عصبی جلوگیری کند. دستگاه پایش عصبی در حین عمل جراحی (Intraoperative Neuromonitoring) IONM به پیشنهاد جراحان در حال طراحی و فراوری است.

تنوع بخشی به جوهر های زیستی

رییس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری بافت چاپی و چاپگر های زیستی را دیگر حوزه فعالیت این مرکز دانست و ادامه داد: در برنامه های مرکز در سال های قبل، توسعه چاپگر های زیستی و تنوع بخشی به جوهر های زیستی اجرا شده است و در ادامه جهت توسعه و شکل دهی زنجیره ارزش چاپ بافت زیستی از دو طرح حمایت کردیم. انجام کارآزمایی بالینی بافت استخوان و چاپ بافت قرنیه این طرح ها هستند.

گسترش فعالیت ها در توالی یابی نسل جدید

سلطانی همچنین از اقدامات برای توسعه و گسترش زنجیره ارزش توالی یابی نسل جدید گفت و اضافه کرد: حمایت از طرح شناسنامه ژنتیکی اسب براساس تحلیل داده های NGS (ارجاسب (حمایت از ساخت داخل دستگاه NGS از اقدامات مرکز در این حوزه است. البته حمایت از 5 تیم منتخب فراخوان کسب و کار های داده های زیستی با فعالیت روی سه نوع محصول پیش بینی سرطان و معین فرایند درمانی براساس تحلیل داده های NGS و تشخیص و پیش بینی بیماری های ژنتیکی نادر براساس تحلیل داده های NGS و توسعه نرم افزار بومی تحلیل داده های NGS نیز انجام شد.

حمایت از اقدامات در حوزه زیست شناسی مصنوعی

وی درباره زیست شناسی مصنوعی و فعالیت های اجرا شده در این حوزه نیز بیان نمود: این حوزه به عنوان یکی از حوزه های نوظهور علمی و تحقیقاتی احتیاج به توسعه بنیادین زیرساخت های تجهیزاتی و آموزش منابع انسانی دارد که در این راستا مرکز اقداماتی را انجام داده است.

به گفته سلطانی، بسترسازی و ظرفیت سازی نخبگانی برای توسعه زیست مهندسی مصنوعی در کشور در قالب اقداماتی از قبیل برگزاری دوره های آموزشی، برگزاری نشست های تخصصی، مطالعه شرایط آموزش زیست مهندسی مصنوعی در جهان و آنالیز مدل های ممکن برای آموزش این حوزه در کشور، مطالعه مسابقه iGEM به عنوان یکی از مسابقات بین المللی کلیدی موثر در توسعه زیست مهندسی، مطالعه مسائل اخلاق زیستی و تنظیم گری زیست مهندسی در جهان و مطالعه زیرساخت ها و تجهیزات آزمایشگاهی لازم برای توسعه زیست مهندسی یکی از اقدامات این حوزه است.

وی همچنین ادامه داد: حمایت از توسعه فناوری و بهینه سازی سویه های پلتفرمی برای فراوری 3 محصول در حوزه های داروسازی (پیش ساز های قطره های چشمی)، آرایشی بهداشتی (ترمیم کننده های پوستی) و صنایع غذایی (طعم دهند های غذایی) نیز از اقدامات دیگری است که مرکز برای توسعه حوزه زیست شناسی مصنوعی در کشور انجام داد.

سرمایه گذاری روی 6 استارتاپ حوزه فناوری های همگرا

سلطانی در بخش بعدی به برنامه نوپا های فناوری های همگرا اشاره نمود و گفت: در سال 99 چهارمین فراخوان این برنامه منتشر شد که بعد از آنالیز 180 طرح، 13 کسب و کار نوپا وارد برنامه اعتبارسنجی و فرآیند حمایتی از توسعه کسب و کار و محصول خود شدند. در انتهای این دوره نیز 6 استارتاپ منتخب به سرمایه گذاران معرفی شده اند.

به گفته وی، ساخت دستگاه تست CBC قابل حمل به صورت در محل (Point Of Care)، توسعه فناوری کیت های تشخیص سریع سرطان، ساخت دستگاه مولد میدان الکتریکی برای درمان تومور گلیوبلاستوما، ساخت دستگاه استخراج اتوماتیک DNA، فراوری هموستاز بند آورنده خون، ساخت کیت تشخیص سریع آنتی بیوتیک در شیر و ساخت پروتز دست مصنوعی نیز بعضی از دیگر محصولاتی است که با حمایت مرکز توسعه یافته اند.

توسعه حسگر های پایش و ارزیابی در محل

سلطانی همچنین بیان نمود: مرکز همگرا در راستای برنامه ارزیابی احتیاج های صنعت به احتیاج پایش و ارزیابی در محل (in-field) صنعت پرورش دام، طیور و آبزیان، ارزیابی کیفیت خاک و صنایع مواد غذایی و آشامیدنی پی برد. بر این اساس، با شناسایی بازیگران و فعالان تجاری و تحقیقاتی این حوزه از توسعه 6 حسگر حمایت نموده است که فرایند تجاری سازی و تکرار پذیری فراوری آن در مقیاس انبوه در آینده انجام خواهد شد. حسگر های مستمر و یکبار مصرف عوامل بیماری زای طیور و آبزیان، تغییرات pH، سدیم، پتاسیم، اکسیژن، فسفات و نیترات بخشی از این حسگر ها هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1644

به "گسترش فعالیت ها برای توسعه کسب وکار های همگرا ، فراوری محصولات حمایت شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش فعالیت ها برای توسعه کسب وکار های همگرا ، فراوری محصولات حمایت شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید