گلایه های سازندگان مسکن از سخت گیری جدید شهرداری ها

به گزارش مجله نماشو، سخت گیری های جدید شهرداری ها برای رعایت اصول شهرسازی و طرح تفصیلی باعث شده تا این روز ها سازنده های مسکن به شدت ناراضی شوند، حال سوال این است که چرا شهرداری ها تا این حد سخت گیری ها را افزایش داده اند؟

گلایه های سازندگان مسکن از سخت گیری جدید شهرداری ها

جهت دریافت خدمات نحوه ساخت آلاچیق سیمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بر اساس طرح جامع مسکن احتیاج کشور به فراوری مسکن سالانه حدود 950 هزار واحد مسکونی مشخص و اعلام شده است. این در حالی است که در خوش بینانه ترین حالت سال گذشته و همین سال جاری حدود 350 هزار تا 400 هزار واحد مسکونی فراوری شده است. به این شرایط باید ثبت 800 هزار ازدواج در سال را افزود.

این آمار های اعلام شده نشان می دهد که کشور با چه حجمی از کمبود فراوری مسکن روبرو است و حجم انباشته ای از کمبود فراوری در سال های گذشته روبرو خواهیم شد که در جای خود این کمبود فراوری می تواند مورد بحث و آنالیز قرار بگیرد.

*چرا علیرغم سخت گیری نکردن شهرداری ها در فروش تراکم، فراوری مسکن از تقاضا عقب است؟

اما آنچه که در طی سال های اخیر با آن روبرو بودیم و هستیم این است که چرا علیرغم آسان دریافت و عدم سخت گیری شهرداری ها در دادن پروانه ساخت و فروش تراکم باز هم فراوری مسکن در کشور همیشه از تقاضا عقب است. در قانون مصوب سال 87 به صراحت آمده است که برای حمایت از فراوری و عرضه مسکن دولت باید تسهیلات ارزان قیمت و اراضی ارزان قیمت در اختیار انبوه سازان قرار دهد، اما هیچ یک از آن ها به اجرا نرسیده است.

دلیل این عقب ماندگی فراوری مسکن از تقاضا را می توان در چند جمله خلاصه کرد که اولین دلیل آن سنتی سازی و طولانی شدن دوره ساخت و دومین دلیل آن عدم حمایت دولت از سازندگان در دادن تسهیلات ارزان قیمت است.

هر چند دلایل دیگری مثل نوسانی بودن قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن آلات و از سوی دیگر قیمت زمین را باید به این موارد افزود.

اما شرایط این روز های ساخت و ساز یک شرایط کاملا بر عکس نسبت به سال های قبل است. این شرایط جدید به گونه ای رقم خورده که باعث شده تا صدای سازنده های مسکن هم بلند گردد.

*سخت گیری شهرداری ها در دادن پروانه ساخت

شهرداری ها این روز ها با در دست دریافت پرچم احترام به ضوابط شهری و رعایت طرح تفصیلی در دادن پروانه ساخت به شدت برای سازنده های مسکن سخت گیری می نماید و به قول بعضی سازنده ها شهرداری ها خساست خاصی نسبت به دادن پروانه ساخت از خود نشان می دهند.

مالکی یکی از سازندگان مسکن و فعال در تهران می گوید که شرایط صدور پروانه ساخت از سوی شهرداری ها به سختی صورت می گیرد و مناطقی که برای یک زمین 200 متری تا چند ماه پیش دستور نقشه 7 طبقه را تصویب می کرد، امروزه دستور نقشه تا 5 طبقه هم را به سختی صادر می نماید.

او با بیان اینکه شهرداری ها در دادن تراکم خساست به خرج می دهند، افزود: با این شرایط بیشتر سازنده های مسکن به سمت فراوری مسکن نخواهند رفت.

*سرشکن شدن قیمت مسکن برای جبران کاهش تعداد طبقات.

اما همایون رحیمیان یکی دیگر از سازنده های مسکن نکته جالبی مطرح نمود و گفت:سازنده هایی که با کاهش تعداد طبقات روبرو شده اند، قیمت مسکن را به گونه ای بر روی واحد های مسکونی سرشکن خواهند کرد که سود آن طبقه کاهش یافته را به نوعی جبران کند.

او گفت: این کاهش تراکم به ضرر فراوری مسکن و به ضرر مردم خواهد شد که باز هم باید با قیمت گران تر مسکن را خریداری نمایند.

*رشد 30 درصدی هزینه های صدور پروانه ساختمانی از هفته گذشته

از سوی دیگر ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان سخت گیری شهرداری ها را برای فروش تراکم به نفع مجموعه شهری دانست و گفت: اگر چه از هفته گذشته هزینه های صدور پروانه ساختمانی 30 درصد رشد داشته است، اما باید جدیت شورای شهر را در مجبور کردن شهرداری به رعایت قانون و رعایت طرح تفصیلی ستود.

رهبر ادامه داد: به هر حال بر اساس تصمیم جدید مسئولان شهری قرار است تا طرح تفصیلی به خوبی رعایت گردد و سازنده ها نیز خلاف ننمایند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها متاسفانه در گذشته به نوعی برای خود خودمختاری تشکیل داده بودند و هر جا که دوست داشتند، اقدام به صدور پروانه و به هر تعداد طبقات می کردند، افزود: به هر حال سختگیری شورای شهر باعث شده تا شهرداری ها و به خصوص شهرداری تهران ضوابط شهرسازی را رعایت نمایند.

وی در پاسخ به این سئوال که قطعا این سخت گیری بسیار خوب خواهد بود، اما بعضی سازنده ها قیمت آن واحد های مسکونی کاهش یافته در دستور نقشه را بر روی قیمت مسکن سرشکن خواهند کرد و از سوی دیگر فراوری مسکن کاهش بیشتری خواهد داشت، گفت: به هر حال شاید این سختگیری ها در نهایت به نفع فراوری و به نفع مردم که قیمت مسکن را بالا می برد نباشد، اما به هر حال در بعضی موارد و مجموعه شهری مفید خواهد بود.

*مالکان زمین در پی افزایش سهم خود از مشارکت در ساخت

عبدالهی عضو انجمن انبوه سازان نیز می گوید: این روز ها فراورینمایندگان مسکن گلایه جدیدی نیز دارند و آن هم این است که در ماه های اخیر به دلیل رشد قیمت زمین نسبت به سال 97 مالکان زمین در پی این افزایش قیمت دنبال افزایش سهم خود از مشارکت در ساخت هستند و در مقابل فراورینمایندگان مسکن با مشکل فروش آپارتمان نوساز به متقاضیان روبرو هستند.

به هر سوی سرمایه گذاران ساختمانی در منگنه دو بازار قرار گرفته اند و نسبت به آینده کوتاه مدت فعالیت در این حوزه ناامید هستند. نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد، مراجعه مالکان املاک کلنگی به سازنده ها برای تخریب و مشارکت کاهش چشم گیری پیدا نموده و از طرف دیگر، فروش واحد های نوساز نیز با افت قابل توجهی روبرو شده است. سازنده ها در میان این دو موقعیت سخت مجبور به کاهش سرعت ساخت و تکمیل شده اند. آنچه شرایط عرضه مسکن و ساخت و ساز را سخت تر نموده، قیمت تمام شده و طولانی شدن زمان ساخت است.

حال باید این سخت گیری های جدید شهرداری در صدور پروانه ساختمانی را به فال نیک گرفت هر چند که این شرایط در سال های آینده به نفع شهر ها خواهد بود، اما در برهه کوتاه مدت شاید موجب رشد قیمت مسکن گردد. امید است این سخت گیری ها به حال خود رها نگردد و تمامی شهرداری ها قانون را رعایت و به طرح تفصیلی اتکا نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4006

به "گلایه های سازندگان مسکن از سخت گیری جدید شهرداری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه های سازندگان مسکن از سخت گیری جدید شهرداری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید