12 کلید مسواک زدن

به گزارش مجله نماشو، مسواک زدن هم نکات ریزی دارد که اگر آنها را بدانید، می توانید بهتر بهداشت دهان و دندان هایتان را رعایت کنید. این هم 12 نکته کلیدی برای مسواک زدن:1 ناخنک نزنید: قندی در طول روز در یک وعده مصرف شده و از خوردن تدریجی و به دفعات مواد قندی و چسبنده مانند شکلات، تافی، آدامس و غیره به طور جدی پرهیز شود.

12 کلید مسواک زدن

12 کلید مسواک زدن

مسواک زدن هم نکات ریزی دارد که اگر آنها را بدانید، می توانید بهتر بهداشت دهان و دندان هایتان را رعایت کنید. این هم 12 نکته کلیدی برای مسواک زدن:

1 ناخنک نزنید: قندی در طول روز در یک وعده مصرف شده و از خوردن تدریجی و به دفعات مواد قندی و چسبنده مانند شکلات، تافی، آدامس و غیره به طور جدی پرهیز شود. هدف اصلی از مسواک زدن، تمیز و پاک کردن سطح دندان ها از تمام مواد غذایی و میکروارگانیسم هایی است که اغلب به طور طبیعی روی سطوح دندان ها قرار می گیرند.

2 انتخاب مسواک مناسب: نکته مهم در شروع مسواک زدن این است که مطمئن شویم مسواک مان، تمیز و سالم باشد. انتخاب یک مسواک خوب که موهای آن از نایلون نرم، ساخته شده باشد بسیار مهم است. نکته قابل ذکر این است که یک مسواک را نباید بیش از سه یا چهار ماه مورد استفاده قرار داد زیرا موهای آن کج و نامنظم می شود، بنابراین هر موقع که موهای مسواک، خمیده و یا نامنظم و از یکدیگر جدا شود یا رنگ آن تغییر کند، در این صورت باید حتما مسواک را تعویض کرد. مسواک ها اغلب به صورت نرم، میانه و سخت عرضه می شوند که استفاده از مسواک نرم توصیه می شود و در موارد خاص باید با نظر دندانپزشک و با توجه به نوع دندان ها، از مسواک مورد نظر استفاده کرد. یادمان باشدکه لزوما مسواک گران و خارجی به معنی بهتر بودن آن نیست.

3 حتما خمیردندان لازم نیست: اشاره به این نکته لازم است که به یاد داشته باشیم، لازم نیست مسواک زدن را حتما با خمیردندان انجام داد زیرا چنانچه خمیردندان در دسترس نباشد می توان تنها با آب دندان ها را تمیز کرد. استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید هم برای مسواک کردن توصیه می شود.

4 زاویه دهید: پیش از شروع مسواک، ابتدا دهان را با آب خیس می کنیم تا خمیردندان به خوبی کف کند و سپس از دندان های به اصطلاح کرسی (آسیاهای بزرگ و کوچک) شروع کنید و باید به نحوی مسواک کنید که موهای مسواک به صورت مایل و کج و با زاویه 45 درجه روی سطح خارجی دندان ها قرار گیرد. در این حالت موهای مسواک روی قسمت وسط دندان هم قرار گرفته و شیارهای موجود روی دندان ها تمیز می شوند.

5 اول سطح زبانی: اول سطح زبانی دندان هایتان را مسواک بزنید بعد به سراغ سطح مسواک بزنید بعد به سراغ سطح لپی (گونه ایی) دندان ها بروید به این ترتیب سطوح داخلی دندان هایتان را قبل از اینکه دستانتان خسته شود، تمیز می کنید.

6 سایش بی سایش: اغلب ما مسواک را به طور رفت و برگشت و از بالا به پایین و یا جلو و عقب حرکت می دهیم که در درازمدت موجب می شود تا سایش روی دندان ها و در مجاورت لثه ها ایجاد شود و از طرفی لثه ها به مرور زمان از روی قسمت پایین دندان ها، کنار رفته و مسائل حادی را به وجود می آورد. باید دقت شود که مسواک را با زاویه ای 45 درجه نسبت به محدود طولی دندان روی شیار دندان و لثه قرار داده و قدری به سمت پایین فشار دهیم تا موهای مسواک به طور کامل بین لثه و دندان فرو رود. سپس مسواک را با حرکت ملایم لرزش می دهیم که این کار سه تا چهار بار باید چندبار تکرار شود تا کلیه سطوح غیرقابل دسترسی برای مسواک تمیز شود.

7 محل نگهداری مسواک: پس از مسواک زدن، مسواک خیس را در جعبه یا محیط سربسته قرار ندهید زیرا به اصطلاح هوای داخل آن دم کرده و موجب رشد میکروب ها می شود.

8 دوبار در روز: دندان ها باید پس از هر وعده غذا مسواک شوند و چنانچه این کار مقدور نباشد، در این صورت باید حداقل دو بار در روز، شب ها پیش از خواب و صبح ها پس از صبحانه دندان ها را مسواک کرد.

9 بین دندان ها فراموش نشود: اگر تصور می کنید که استفاده از نخ دندان برای بیرون آوردن غذا از بین دندان ها است، در این صورت سخت در اشتباه هستید زیرا اگر خرده غذا در میان دندان تان هم نباشد، باز باید حداقل یک بار در شبانه روز از نخ دندان استفاده کنید. قابل ذکر است که سطح بین دندانی به هیچ وجه با مسواک زدن تمیز نمی شود و میکروب ها هستند که عامل پوسیدگی دندان بوده و در میان دندان ها استقرار می یابند.

10 ایرانی و خارجی ندارد: باید توجه داشته باشیم که استفاده از نخ های دندان خارجی، به معنی کیفیت بهتر نبوده و نخ های دندان عرضه شده در داروخانه ها، از استانداردهای مربوطه برخوردار بوده و قابل استفاده هستند.

11 روش استفاده از نخ دندان: هنگام استفاده از نخ دندان، ابتدا یک تکه به اندازه 25 تا 30 سانتی متر را ببرید و دو طرف قسمت بریده شده را به دور انگشت اشاره (سبابه) بپیچید. سپس سه انگشت آخر را ببندید و دو دست تان را از یکدیگر دور کرده و نخ را با حرکت دادن آن به صورت اره ای ، به آرامی میان فضای دندان ها وارد کرده و دقت کافی کنید که فشاردادن نخ موجب زخم شدن لثه ها نشود. نخ را به عقب و جلو حرکت دهید و اطمینان حاصل کنید که از میان دندان ها عبور کند. برای واردکردن نخ دندان در میان دندان های فک پایین از انگشت اشاره استفاده کنید و برای دندان های فک بالا از دو انگشت و شست تان استفاده کنید. اگر هنگام استفاده از نخ دندان، رشته رشته و یا پاره شود در این صورت امکان دارد که پوسیدگی میان دو دندان وجود داشته باشد و یا اینکه در آن قسمت، جرم دندان وجود دارد.

12 فقط نخ دندان: از نخ های دیگر برای این کار استفاده نکنید زیرا نخ دندان های مخصوص از نوع مصنوعی و استاندارد برای این کار می باشد. در ضمنً، برای تمیزکردن بین دندان ها، از اشیای سخت و نوک تیز مانند سوزن و یا سنجاق و غیره استفاده نکنید.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2292

به "12 کلید مسواک زدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 کلید مسواک زدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید