7 اورژانس، 7 یاری اولیه

به گزارش مجله نماشو، حتما شما هم این جمله معروف را شنیده اید که: حادثه خبر نمی نماید! این جمله در خصوص ما که کشورمان یکی از حادثه خیز ترین کشورهای دنیاست و در معرض حوادث غیرمترقبه زیادی قرار گرفته است، نمود بیشتری دارد. یاری های اولیه یا مراقبت های اورژانسی، دانشی است که نه تنها خودمان را در مواقع ضروری حمایت می نماید؛ بلکه فرا گرفتن آنها می تواند روزی

7 اورژانس، 7 یاری اولیه

7 اورژانس، 7 یاری اولیه

حتما شما هم این جمله معروف را شنیده اید که: حادثه خبر نمی نماید! این جمله در خصوص ما که کشورمان یکی از حادثه خیز ترین کشورهای دنیاست و در معرض حوادث غیرمترقبه زیادی قرار گرفته است، نمود بیشتری دارد. یاری های اولیه یا مراقبت های اورژانسی، دانشی است که نه تنها خودمان را در مواقع ضروری حمایت می نماید؛ بلکه فرا گرفتن آنها می تواند روزی روزگاری به کارمان بیاید.

فوریت های پزشکی همواره اتفاق نمی افتند اما اگر اتفاق بیفتند شما وقت کافی برای کسب اطلاعات در زمینه یاری های اولیه ندارید. به منظور اقدام موثر، آگاهی از چگونگی عملکرد در مواقعی که به نظر می رسد فرد آسیب دیده، شدیدا بیمار است یا در شرایط ناگواری قرار گرفته است بسیار حایز اهمیت است. مهارت هایی که شما امروز به دست می آورید روزی شاید در مرگ و زندگی انسانی دیگر موثر واقع گردد.

یاری های اولیه درموارد خون ریزی بعد از تصادف

یکی از شایع ترین آسیب ها در کشور ما تصادفات است. بسیاری از تصادفات باعث خون ریزی از دست و یا دیگر اعضای بدن می شوند. وقتی صدمه ای باعث خون ریزی می گردد. برای بند آوردن خون ریزی باید اقداماتی را انجام دهید. اغلب صدمات خون ریزی مرگ باری را در پی ندارند اما اگر مقادیر قابل توجهی خون از فرد برود، احتمال بروز شوک، بی هوشی و مرگ وجود دارد. مراقبت های دقیق و صحیحی باید برای بند آوردن خون و بعلاوه اجتناب از عفونت و سایر عوارض احتمالی، صورت گیرد. اطلاعاتی که در زیر ارایه می گردد توضیح و توضیحی است راجع به اقدامات اورژانسی صحیح برای بندآوردن خون ریزی مصدوم بعد از یک تصادف:

برای بند آوردن خون ریزی شدید ابتدا شخص مجروح را روی زمین قرار دهید. در صورت امکان، سرش را کمی پایین تر از تنه قرار داده و پاهایش را بالا نگه دارید. هر دو شرایط با افزایش جریان خون مغز، احتمال غش کردن یا از حال رفتن فرد را کاهش می دهند.

در صورت امکان محل خون ریزی را بالا بگیرید. به طور مثال، دست جراحت دیده را بالاتر از قلب نگاه دارید. این کار جریان خون در ناحیه زخم را کاهش می دهد زیرا قلب مجبور است درخلاف جهت نیروی جاذبه، خون را پمپ کند.

هرگونه بافت مرده یا آشغال قابل رویت را از روی زخم پاک کنید. اشیای فرو رفته در بدن بیمار را در نیاورید. در این مرحله سعی در کاوش یا تمیز کردن زخم نکنید. فقط خون ریزی را متوقف کنید.

با یک بانداژ استریل، پارچه تمیز یا حتی یک تکه از لباس فشار مستقیمی بر زخم اعمال کنید. اگر چیز دیگری دم دست نبود، با دست خودتان بر زخم فشار وارد آورید.

آن قدر فشار دهید تا خون ریزی بند آید. وقتی خون ریزی متوقف شد، زخم را بسته و با نوار چسب محکم کنید. اگر هیچ چیز دم دست نیست، یک تکه تمیز لباس را مورد استفاده قرار دهید.

اگر خون ریزی ادامه دارد و از لای گاز پارچه ای که زخم را با آن پوشانده اید نشت می نماید، بانداژ را برندارید بلکه روی آن پارچه یا گاز بیشتری بگذارید.

اگر خون ریزی با فشار مستقیم بند نمی آید، بهتر است روی شریان اصلی که به ناحیه زخم شده خون رسانی می نماید فشار وارد کنید. مثلا در صورتی که زخم روی دست یا ساعد است، شریان اصلی بازو را به استخوان فشار دهید. انگشتان خود را روی شریان ثابت و بی حرکت قرار دهید و با دست دیگر همچنان بر زخم فشار وارد آورید.

وقتی خون ریزی متوقف شد، ناحیه جراحت دیده را بی حرکت نگه دارید. بانداژ را باز نکنید و از اورژانس تقاضای یاری کنید یا شخص مجروح را در اسرع وقت، به نزدیک ترین مرکز اورژانس برسانید.

یاری های اولیه در موارد خون ریزی از یک زخم باز

هنگام وقوع حادثه و سانحه ممکن است خون ریزی از سطح بدن بسیار جزیی باشد (مثل خراش سوزن) یا وسیع باشد (مثل برش عمیقی که طی آن یکی از شریان ها پاره می گردد). همه زخم ها احتیاج به مراقبت و درمان صحیح دارند. مراقبت ناکافی می تواند عفونت جدی زخم را در پی داشته باشد. یک اقدام احتیاطی بسیار مهم برای پیشگیری از عفونت آن است که واکسن یادآور کزاز را همواره سر موعد بزنید. در ایران این واکسن هر ده سال یک بار تزریق گردد.

یاری های اولیه در موارد بریدگی

اگر هنگام حادثه دچار بریدگی مختصر شدید که خون ریزی چندانی ندارد، محل بریدگی را کاملا با آب و کمی صابون بشویید. برای جلوگیری از عفونت زخم کمی پماد آنتی بیوتیک روی آن بمالید و پانسمان کنید تا تمیز بماند. چنانچه بریدگی جدی تر است، یعنی خون ریزی در عرض چند دقیقه خود به خود متوقف نمی گردد یا بریدگی عمیق عظیم یا دارای لبه های ناهموار و زمختی است با پزشک تان مشورت کنید. اما ابتدا با اعمال فشار مستقیم بر زخم، از طریق یک گاز استریل یا پارچه تمیز خون ریزی را بند آورید. آن قدر پارچه یا گاز را روی زخم نگه داشته و فشار دهید تا خون ریزی متوقف گردد.

یاری های اولیه در موارد خون مردگی

خون مردگی یا کوفتگی معمولا ناشی از ضربه یا زمین خوردن است. خون ریزی زیرپوستی باعث تجمع خون در این ناحیه می گردد. برای کاهش ناراحتی و درد، ناحیه آسیب دیده را بالا نگه داشته و هر چند ساعت یک بار روی آن به مدت 20دقیقه کیسه یخ یا آب سرد نگه دارید و این کار را روزی چند بار برای یک تا دو روز ادامه دهید.

یاری های اولیه در موارد سوراخ شدگی

بعضی اوقات هنگام حادثه یا سانحه، شما یا دیگران جایی از بدن تان سوراخ می گردد. پا گذاشتن روی یک میخ، رایج ترین اتفاقی است که باعث سوراخ شدگی می گردد. چنین زخمی معمولا خون ریزی زیادی در پی ندارد. در حقیقت اغلب خون مختصری جاری می گردد و به نظر می رسد زخم تقریبا به شکل آنی بسته می گردد اما این موضوع به آن معنا نیست که درمان لازم نیست. زخم های سوراخ، به علت احتمال عفونت بسیار خطرناک هستند. شیئی که باعث زخم شده و به ویژه اگر خاک آلود باشد، ممکن است ناقل اسپورهای کزاز یا سایر باکتری ها باشد. این موضوع می تواند به عفونت شدید و خطرناکی منجر گردد. اگر اشیای نوک تیز از راه کفش وارد پا شوند، این نوع زخم ها، بیش از هر نوع زخم دیگری در معرض خطر عفونت جدی هستند. اگر در پی فرو رفتن یکی شی نوک تیز در بدن تان سوراخ ایجاد شده خون ریزی را متوقف کنید و در صورت احتیاج روی سوراخ یک گاز استریل یا پارچه تمیز گذاشته و آن را فشار دهید. سپس برای پیشگیری از عفونت به سراغ نخستین مرکز درمانی بروید. اگر خون ریزی جزیی است، بعضی از پزشکان توصیه می نمایند، بگذارید مدتی کوتاه از زخم خون بیاید تا به قول معروف زخم شسته گردد اما معلوم نیست که این کار خطر عفونت را کاهش دهد.

یاری های اولیه در موارد آسیب دیدگی بافت نرم

در حوادث ترافیکی ممکن است آسیب هایی به بافت نرم و پوست وارد گردد. همین طور نسوج زیر آن مثل عضله، ساختارهای نگه دارنده آن و عروق خونی صدمه می بینند. چنین آسیب هایی ممکن است هنگام تصادف در اثر بریدگی ناجور، هنگام جدا شدن پوست از نسوج زیرین یا وقتی پوست به شدت پاره می گردد، رخ بدهند. آسیب های بافت نرم احتیاج به مراقبت های پزشکی ویژ ه ای دارد. برای بندآوردن خون ریزی فشار مستقیمی بر زخم وارد آورده و به سرعت به سراغ نخستین مرکز درمانی بروید.

یاری های اولیه در زخم های شکمی

به علت احتمال آسیب رسیدن به اعضای داخلی، هرگونه زخمی که دیواره شکم را سوراخ کند، آسیبی بالقوه خطرناک قلمداد می گردد. اگر شما یا فردی که همراه شماست دچار چنین زخمی روی شکم شدید، بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرید. قبل از حرکت دادن فردی که از ناحیه شکم زخمی شده، او را به پشت بخوابانید. اگر هیچ یک از اعضای داخلی از سوراخ زخم بیرون نزده، با استفاده از یک گاز استریل یا پارچه تمیز روی زخم فشار وارد کنید تا خون ریزی متوقف گردد. وقتی خون ریزی متوقف شد، ناحیه آسیب دیده را باندپیچی کنید. اگر اعضای داخلی جا به جا شده اند، هرگز سعی نکنید آنها را به جای اول بازگردانید، فقط محل آسیب را به یاری پارچه یا گاز بپوشانید.

آنچه باید در جعبه یاری های اولیه تان باشد

شاید با خواندن این مطلب ترغیب شده باشید برای خودتان یک جعبه یاری های اولیه تهیه کنید. پیشنهاد می کنیم همواره کیف یا جعبه یاری های اولیه تان را تکمیل و در خانه، محیط کار یا خودروی تان نگاه دارید. اقلام زیر را حتما در کیف یا جعبه تان داشته باشید: چسب زخم در میزان های مختلف، صابون، پنبه، پنس یا موچین، گوش پاک کن، تب گیر، آسپرین به ویژه برای درد قفسه سینه، بروفن یا استامینوفن به ویژه برای درد و تب، محلول شستشو مثل آب اکسیژنه و بتادین، کرم هیدروکورتیزون به ویژه برای گزش و نیش حشرات، بانداژ نوار جراحی، یک قیچی تیز، دستمال کاغذی، و شربت اپیکاک (برای القای استفراغ).

دیگر داروهایی که بد نیست دم دست داشته باشید عبارت اند از: قرص آنتی هیستامین، آنتی اسیدها برای مسائل گوارشی، قرص ضداسهال و بعضی از داروهایی که اعضای خانواده مصرف می نمایند مثل انسولین در دیابتی ها. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده نسبت به نیش زنبور یا حشره دیگری واکنش شدید نشان داده اید، باید کیتی حاوی سرنگ و آمپول آدرنالین دم دست داشته باشید.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1866

به "7 اورژانس، 7 یاری اولیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 اورژانس، 7 یاری اولیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید