اجداد انسان امروزی، هوموساپین ها در آفریقا

به گزارش مجله نماشو، ناحیه مورد بحث در جنوب حوضه آبریز زامبستی در شمال کشور بوتسوانا واقع است. محققان تصور می نمایند اجداد ما در نزدیکی مجموعه عظیمی از دریاچه ها به نام ماکگادیکگادی سکنی گزیدند که اکنون یک شوره زار پهناور است.

اجداد انسان امروزی، هوموساپین ها در آفریقا

این سرزمین امروز جای خیلی خشکی است

دانشمندان می گویند جد همه انسان هایی که امروز در زمین زندگی می نمایند به منطقه ای در جنوب رود زامبسی می رسد. این ناحیه که ممکن است 200 هزار سال پیش زادگاه اجدادی ما بوده باشد اکنون شوره زار است، اما زمانی یک دریاچه بزرگ داشته است.

به گفته محققان اجداد انسان برای حدود 70 هزار سال، تا زمانی که شرایط اقلیمی این محیط عوض شد، در آنجا زندگی می کردند.

اما با پیدایش راستا های سرسبز و حاصلخیز آن ها آغاز به حرکت کردند که راه را برای مهاجرت های آینده به سوی نقاطی در خارج از آفریقا باز کرد.

پروفسور ونسا هیز، ژنتیک شناس در موسسه تحقیقات پزشکی گاروان در استرالیا گفت: از مدتی پیش معلوم بود که انسان با اندامی امروزی حدود 200 هزار سال قبل در آفریقا ظاهر شد.

آنچه مدت ها مورد بحث بود موقعیت دقیق ظهور قدیمی ترین اجداد مدرن ما و سپس پراکنده شدن آن ها بود. با این حال نتیجه گیری پروفسور هیز با تردید سایر محققان این رشته روبرو شده است.

ناحیه مورد بحث در جنوب حوضه آبریز زامبستی در شمال کشور بوتسوانا واقع است. محققان تصور می نمایند اجداد ما در نزدیکی مجموعه عظیمی از دریاچه ها به نام ماکگادیکگادی سکنی گزیدند که اکنون یک شوره زار پهناور است.

پروفسور هیز می گوید: این منطقه ای بسیار وسیع است، در آن موقع خیلی مرطوب و خیلی سرسبز بوده. در نتیجه زیستگاه مناسبی برای انسان های مدرن و حیات وحش بوده است.

به گفته او آن ها بعد از اقامتی 70 هزار ساله آغاز به حرکت کردند. تغییرات در بارندگی در منطقه به دو موج مهاجرت از 130 تا 110 هزار سال قبل منجر شد.

اولین مهاجران به سوی شمال شرقی رفتند، موج دوم راه جنوبی غربی را در پیش گرفتند و گروه سوم تا به امروز در زادگاه خود باقی مانده اند. این نتایج بر ردگیری شجره انسان با استفاده از صد ها نمونه دی ان ای میتوکوندریایی (قسمتی از دی ان ای که در طول نسل ها از مادر به فرزند به ارث می رسد) از ساکنان امروز آفریقا راسخ است.

با ترکیب کردن علوم ژنتیک و زمین شناسی و شبیه سازی های اقلیمی با کامپیوتر، محققان توانستند تصویری از آفریقای 200 هزار سال قبل ترسیم نمایند.

بازسازی تاریخ انسان

با این حال این مطالعه که در نشریه نیچر چاپ شده با تردید های یک کارشناس روبرو شده که می گوید نمی توان سرگذشت تولد انسان را فقط با تکیه بر دی ان ای میتوکوندریایی بازسازی کرد. سایر تحلیل ها با یاری فسیل ها به نتایج متفاوتی منجر شده است که می گوید سرمنشا انسان امروزی به نقطه ای در شرق آفریقا می رسد.

پروفسور کریس استرینگر از موزه تاریخ طبیعی لندن که بخشی از مطالعه نیست می گوید سرگذشت گونه هومو ساپین فرآیندی پیچیده دارد.

مقاطع مهم تاریخ تکاملی انسان

400 هزار سال پیش: نئاندرتال ها - عموزاده های تکاملی ما - به تدریج در اروپا و آسیا ظاهر می شوند.

300 تا 200 هزار سال قبل: هومو ساپین - انسان مدرن - در آفریقا ظاهر می گردد.

50 تا 40 هزار سال قبل: انسان مدرن به اروپا می رسد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4206

به "اجداد انسان امروزی، هوموساپین ها در آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجداد انسان امروزی، هوموساپین ها در آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید