بازگشت اوباما به سیاست

به گزارش مجله نماشو، فارس نوشت:نشریه آمریکایی پولتیکو با اشاره به نقش موثر باراک اوباما در نتیجه انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، این نقش را در آینده پررنگ تر پیش بینی کرد.

بازگشت اوباما به سیاست

رئیس جمهور سابق آمریکا به زودی از بی طرفی خود-تحمیلی اش رها خواهد شد و به نفع بایدن به صحنه می آید.

نشریه آمریکایی پولتیکو در گزارشی به بررسی نقش باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور پرداخت و نوشت: با خروج برنی سندرز از رقابتهای انتخاباتی و کسب جایگاه نامزد بی رقیب حزب دموکرات از سوی جو بایدن، مردی که بی سروصدا سایرین را پشت سر گذاشت، باراک اوباما به زودی به صحنۀ مبارزات سیاسی بازمی شود.

پولتیکو اضافه نمود اوباما می خواست به سندرز زمان بدهد، برای همین روز چهارشنبه که وی از رقابتها کنار رفت، از اظهارنظر یا توئیت خودداری کرد. اوباما همواره متذکر شده که نقش او در انتخابات مقدماتی ایجاد اتحاد است، زمانی که به آن نیاز باشد. وی در بحبوحه همه گیری کرونا که این رقابتها را هم تحت تاثیر قرار داد و باعث شد برندۀ قاطعی نداشته باشد و همچنین پایان غالب شدن بایدن را محرز کرد، با دو کمپین انتخاباتی حزب دموکرات در ارتباط بوده است.

به گفتۀ یکی از منابعی که در جریان مذاکرات اوباما با نامزدها قرار داشته، در چند هفته گذشته اوباما با نامزدها از جمله سناتور سندرز دربارۀ بهبود موقعیت حزب دموکرات برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر چندین بار دیدار داشته است. گرچه محتوای این مذاکرات افشا نشده، این موضوع که پیروزی در انتخابات مهمترین مسئله است، مورد توافق همه بوده است. وقتی از یکی از مشاوران اوباما دربارۀ کناره گیری سندرز سوال شد، وی گفت روز بسیار خوبی بوده است!

بنابر این گزارش، اوباما همواره به عهد خود دربارۀ عدم دخالت در رقابتها وفادار بوده اما سال 2019 را در این مورد باید استثنا دانست. اواسط ماه نوامبر در یک مراسم جمع آوری کمک برای حزب دموکرات در بحث میان جناح چپ و میانه که آن زمان بر فضای رقابتها حاکم شده بود، رئیس جمهور سابق آمریکا ورود کرد. او به نامزدهای دموکرات هشدار داد که رای دهندگان واقعی را با خبرمایه های توئیتری متمایل به چپ اشتباه نگیرند.

اوباما اضافه نمود رای دهندگان نمی خواهند چیزهای دیوانه وار ببینند و این که آمریکا بیش از آن که انقلابی باشد، علاقه مند به پیشرفت است؛ و دیگر این که سیاستمدارانی که در راستای تقویت سیاستهای مهاجرتی منکر مرز می کوشند، شاید با شوک بدی روبرو شوند.

در پی صحبتهای اوباما، الیزابت وارن پیشتازی خود را در همان هفته در ایالتهای نیوهمپشایر و آیووا به پیت بوته جج واگذار کرد و هرگز دوباره نتوانست آن را پس بگیرد. هشدار اوباما درباره عواقب چپ گرایی در انتخابات شاید مهمترین لحظه فصل پیش از انتخابات مقدماتی سال 2019 بود.

در آن زمان، چند نفر از مشاوران نزدیک اوباما در مصاحبه ها سندرز را مهره سوخته و اشتباهی که بسکمک از ناظران در آن زمان مرتکب شدند، خطاب کردند. اوباما همچنان در ادامه کمپین به سکوت خود ادامه داد. اما در همین زمان یکی از مشاوران نزدیک او هشداری صادر کرد: اگر برنی برنده می شد، فکر می کنم شاید مجبور می شدیم چیزی بگوییم.

در ادامه گزارش پولتیکو آمده است: در ادامه و با ماندن تنها بایدن و سندرز در رقابتها، دموکراتهای حامی بایدن بیشتر از قبل منتظر شنیدن نظر اوباما بودند و مطبوعات سیاسی به دنبال شکار هر نشانه ای بودند که جهت گیری اوباما را نشان دهد. کار اوباما سخت شده بود. همه می دانستند که او طرفدار چه کسی است، اما نمی توانست حمایت خود را از بایدن که از کارولینای جنوبی در رقابتهای سه شنبه بزرگ حضور داشت، ابراز کند.

گرچه در آن زمان دستیاران اوباما تاکید می کردند که او مداخله ای نکرده، اکنون تعدادی از دستیاران وی اذعان می کنند که او پشت پرده در جهت دهی شرایط به نفع بایدن در زمانی حیاتی، وقتی اعضای تیم بایدن مشغول سازماندهی نامزدهای سابق برای ائتلاف با وی بودند، نقش داشته است.

یکی از مشاوران نزدیک و قدیمی او گفت: می دانم که دست به اقداماتی زده است. او با بایدن به طور مرتب در آن دوران صحبت می کرد. دقیقاً نمی دانم چه می گفتند اما حدس زدن آن کار سختی نیست. جالب است که او درست در همان زمانی که کسانی مانند امی کلوبچار از رقابتها خارج شدند، با آنها در تماس بود.

یکی از کسانی که از گفت وگوی اوباما با بوته جج بعد از آن که شهردار سابق ایندیانا از رقابتها خارج شد، آگاه بود، گفت: اوباما همان شبی که پیت (بوته جج) کناره گیری کرد با وی صحبت کرد. وقتی او به اوباما گفت که 99.9 درصد تصمیم خود را برای حمایت از بایدن گرفته، اوباما او را به این کار تشویق کرد. اما در عین حال خیلی مراقب بود که در این زمینه زیاده روی نکند. برای او و آدمهای اطرافش افکار عمومی بسیار مهم است. سندرز و حامیانش در انتخابات سال 2016 حق داشتند که تصور کنند حزب دموکرات برای انتخاب هیلاری کلینتون فشار می آورد و او می خواست این اتفاق تکرار نشود.

پولیتیکو اضافه نمود: این همان روندی است که اوباما در دوره ترامپ نیز دنبال کرده و از نزاع سیاسی دور مانده است. اوباما راهبرد ثابتی را برای حفظ سرمایه سیاسی خود دنبال کرده و فقط زمانی علنی صحبت کرده که می دانسته تاثیرگذار خواهد بود، مثل اتفاقی که در نوامبر رخ داد.

مشاور باسابقه و نزدیک اوباما در ادامه تاکید کرد: حالا او هر اقدامی که از دستش برآید برای پیروزی حزب و نامزد آن به کار خواهد بست. اوباما به زودی کاری که بایدن از انجام آن عاجز بود را برای وی انجام خواهد داد. وی اضافه نمود: او (اوباما) به همه خواهد گفت که بایدن مردی برای همه زمانهاست، که او تجربه و قدرت تصمیم گیری برای اداره کشور را دارد. او بایدن را با ترامپ مقایسه خواهد کرد بدون آن که درباره وی چیز زیادی بگوید.

کسانی که به اوباما اعتقاد دارند فکر می کنند که رئیس جمهور سابق می تواند در جلب آرای جوانان به سمت بایدن همانطور که او زمانی آرای افراد مسن تر را به سمت اوبامای جوان جلب کرد، موثر واقع شود. در هر حال این آزمونی جالب برای اوباما خواهد بود. طرفداران سندرز در فضای مجازی اغلب اوباما را به عنوان یک نئولیبرال (و حتی بدتر از آن) مورد تمسخر قرار می دهند و دولت او را شکست خورده می دانند. شاید ترقی خواهان جوان اوباما را-درست یا غلط-رونق بخش دوران جاه طلبی های رنگ باخته گذشته بدانند.

این نشریه آمریکایی در پایان یادآور شد اوباما یک آزمون را پشت سر گذاشته است. زیرا رقابتهای انتخاباتی ریاست جمهوری نوعی همه پرسی درباره رئیس جمهور نهایی حزب است. بنابراین در رقابتهای مقدماتی سال 2020 حزب دموکرات، اوباما-یا دست کم اوباماگرایی-را باید پیروز میدان دانست.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3815

به "بازگشت اوباما به سیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت اوباما به سیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید