آنالیز روش های درمان کرونا با استفاده از مدل سه بعدی ریه

به گزارش مجله نماشو، محققان بیمارستان Brigham and Womens واقع در آمریکا یک مدل سه بعدی از ساختار ریه ساختند که امکان مطالعه فعالیت ویروس کووید 19 در مسیرهای هوایی و نحوه اثرگذاری آن بر سلول های ریوی را فراهم می نماید.

آنالیز روش های درمان کرونا با استفاده از مدل سه بعدی ریه

به گزارش خبرنگاران، این مدل سه بعدی که با عنوان ریه روی تراشه شناخته می گردد و اولین مدل آزمایشگاهی از بخش تحتانی ریه انسان است، امکان آنالیز مکانیزم های بیولوژیکی مختلف و ارزیابی میزان اثرگذاری داروها و روش های درمانی کووید 19 بر ویروس را در اختیار محققان قرار می دهد.

این مدل به گونه ای طراحی شده است که ویژگی های بیولوژیکی بخش تحتاتی ریه های انسان را شبیه سازی می نماید.

برای ساخت آن از فناوری سه بعدی و موادی استفاده شده که شباهت زیادی به بافت کیسه های هوایی ریه انسان دارند.

در آزمایشات اولیه این مدل، محققان دریافتند ساختار سه بعدی کیسه های هوایی این مدل قابلیت رشد سلول های انسان را در لایه های مختلف فراهم می نماید و این سلول ها سطح مسیرهای هوایی را به طور کامل می پوشانند.

همچنین این مدل قادر است تنفس هوا را با بسامدی مشابه تنفس انسان شبیه سازی کند.

درک و توسعه روش های درمانی کووید 19 مستلزم آزمایشات بالینی روی انسان است که بسیار زمان بر و پرهزینه هستند.

اما با استفاده از مدل های آزمایشگاهی بهتر مانند ریه روی تراشه محققان می توانند داروها و روش های درمانی را با سرعت بیشتری ارزیابی نموده و کاندیداهایی با بالاترین شانس موفقیت را در آزمایشات بالینی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا به امروز حدود 146 میلیون نفر را در جهان به طور قطعی مبتلا نموده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید19 جان خود را از دست داده اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی به وسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می گردد. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مسائل گوارشی از جمله علائم بیماری کووید 19 است. بیش از 80 درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور (1398) تا کنون 73 هزار و 906 از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3028

به "آنالیز روش های درمان کرونا با استفاده از مدل سه بعدی ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز روش های درمان کرونا با استفاده از مدل سه بعدی ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید