تایمز: نباید به آمریکا اتکا کرد

به گزارش مجله نماشو، نشریه تایمز در یادداشتی با بیان اینکه هواداران خروج از اتحادیه اروپا به اشتباه به آمریکا امید بسته اند، نوشته است که این تصور که بعد از برگزیت واشنگتن برای انگلیس جایگاهی ویژه قائل می گردد و منافع خود را نادیده می گیرد، خیالی خام است.

تایمز: نباید به آمریکا اتکا کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشریه تایمز در یادداشتی که جرمی هانت وزیر خارجه پیشین انگلیس آن را یادداشتی عالی توصیف نموده، به هواداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا توصیه نموده است که از امید بستن به آمریکا دست بردارند.

دنیل فینکلشتاین ستون نویس این نشریه در یادداشت خود به اظهارات سال 2016 باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا در خصوص برگزیت اشاره نموده است. اوباما در آن موقع در آستانه همه پرسی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هشدار داد که اگر لندن اتحادیه را ترک کند، در آن صورت در انتهای صف مذاکرات تجاری با واشنگتن قرار می گیرد، چراکه آمریکا سرگرم مذاکره با بلوک بزرگتری به نام اتحادیه اروپاست و تنها بعد از توافق با اروپا وقت خواهد داشت که با انگلیس هم مذاکره کند.

فینکلشتاین با بیان اینکه ته صف بودن صرفا در مسئله تجارت نیست و موضوعات سیاسی و دیپلماتیک را نیز در بر می گیرد، در پاسخ به این سؤال که آیا اظهارات اوباما در خصوص صندلی انگلیس پس از برگزیت صحیح بوده یا نه، نوشته است: حامیان برگزیت تصور می نمایند که با پشت کردن به همگرایی اروپایی، بریتانیا می تواند در صندلی شریک اصلی انگلیس زبان ها نقش آفرینی کند و در چارچوب یک روابط واقعا ویژه، به شریک مالی، سیاسی و امنیتی ایالات متحده بدل گردد.

او سپس این دیدگاه را به چالش کشیده و نوشته است که دیدگاه اوباما، دیدگاه استاندارد دولت های آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم بوده و واشنگتن همیشه حامی همگرایی اروپایی بوده و به وسیله اقداماتی نظیر طرح مارشال به جلوگیری از ورشکستگی اروپا هم یاری نموده است. با این وجود، با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا که سرسختانه از برگزیت حمایت نموده، این روند حمایت از همگرایی متوقف شده و این مسئله حامیان برگزیت را به این تصور انداخته که می توانند در آینده به واشنگتن اتکا نمایند.

فینکلشتاین نوشته است: اما این تصور که این می تواند مبنایی قابل اتکا برای مشارکتی عمیق تر در آینده باشد، خطا است.

او با بیان اینکه ترامپ ممکن است در انتخابات بعدی شکست بخورد و رئیس جمهور بعدی دیدگاهی مشابه رؤسای جمهور پیش از او داشته باشد، نوشته است که علاوه بر این باز هم انعقاد یک پیمان میان آمریکا و انگلیس نیازمند رأی دو سوم اعضای کنگره است، که این امر بسیار بعید به نظر می رسد.

وی می افزاید: حتی اگر فرض کنیم که آقای ترامپ به جای یک سال، پنج سال دیگر هم رئیس جمهور باشد و اختیارات گسترده ای هم داشته باشد. آیا ترامپ کسی که بریتانیا بتواند به او اتکا کند؟ باید شخصیت پیش بینی ناپذیر او را مد نظر داشت. او کسی است که رکس تیلرسون وزیر خارجه اش را با یک توییت، بدون آنکه از قبل به او گفته باشد، عزل کرد. ما حتی اگر با او ازدواج هم نموده باشیم، نمی توانیم به ادامه رابطه با وی مطمئن باشیم.

فینکلشتاین در ادامه نوشته است که حتی ترامپ هم نماینده مکتب فکری انزواطلب در آمریکاست و به دنبال تعامل گسترده با دیگر کشورها نیست، چنانکه او اخیرا هم اعلام نموده که میخواهد به جنگ های بی انتها مضحک آمریکا انتها دهد و به همین دلیل نیروهای آمریکایی را از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه خارج نموده است. وی می افزاید: این اقدام و این بیانیه، لحظه ای مهم در سیاست خارجی آمریکا است.

به گفته نویسنده، تاریخ روابط دو کشور نشان داده است که حتی در دورانی که رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس بهترین روابط را با هم داشته اند، باز هم واشنگتن و لندن در موضوعات مختلف با یکدیگر به مشکلاتی برخورده اند، بنابراین، نباید انتظار داشت که انگلیس بعد از خروج از اتحادیه اروپا بتواند به طور کامل به آمریکا تکیه کند.

وی می افزاید: آقای ترامپ به هیچ وجه بین الملل گرا نیست. شعار انزواطلبان، اول آمریکا است، نه اول بریتانیا یا زنده باد کشورهای انگلیسی زبان. او می خواهد آمریکا را دوباره عظیم کند، نه اینکه کبیر بودن بریتانیای کبیر را حفظ کند.

در انتها این یادداشت آمده است: باراک اوباما از منافع ملی آمریکا توصیفی واقع بینانه داشت. این تصور که سیاست خارجی آمریکا زمانی مبنایی جز آن خواهد داشت، خیالی خام است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4274

به "تایمز: نباید به آمریکا اتکا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایمز: نباید به آمریکا اتکا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید