تبادل زندانی ها مشکل برجام را حل نمی کند، مسکو توان بازگرداندن آمریکا را به برجام ندارد

به گزارش مجله نماشو، یک کارشناس مسایل بین الملل و آمریکا گفت: بسیار دور از انتظار است که تبادل زندانی ها میان ایران و آمریکا سرمنشاء تحولاتی شود که به تنش در موضوع هسته ای و برجام سرانجام دهد.

تبادل زندانی ها مشکل برجام را حل نمی کند، مسکو توان بازگرداندن آمریکا را به برجام ندارد

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

امیرعلی ابوالفتح در گفت وگو با مجله نماشو در پاسخ به این پرسش که روسیه ظرفیت و اراده بازگرداندن آمریکا و ترامپ به برجام یا کاهش فشارها و زمینه سازی برای رفع اختلافات دارد؟ گفت: مسلما خیر. مسکو چنین ظرفیتی ندارد چون روسیه در روابط با آمریکا دچار مسائل اساس است و به جز شخص ترامپ و معدود مشاوران و دستیارانش که رویکرد مثبتی به روسیه دارند، ساختار سیاسی داخلی آمریکا، روسیه را دشمنی خطرناک و منفور می داند و اساسا پروژه استعفای ترامپ را به خاطر روابط ترامپ با روسیه و مساله اوکراین کلید زده اند. از این رو مسکو نفوذ کلانی در آمریکا برای باز کردن راستا مذاکرات میان ایران و آمریکا ندارد.

وی ادامه داد: به علاوه متحدان مهم آمریکا از جمله فرانسه، انگلیس، ژاپن نتوانستند کاری در بازگرداندن آمریکا به برجام یا کاهش فشارها انجام دهند، بنابراین از این جهت شانسی وجود ندارد ضمن این که برخی افراد نگاه بدبینانه تری نسبت به روسیه دارند و معتقدند خارج شدن ترامپ از برجام و فشار حداکثری آن به ایران به نفع روسیه تمام شده و می شود چرا که به لحاظ اقتصادی ایران را به خود وابسته می کند و از طرفی از غلتیدن ایران به سمت غرب جلوگیری می کند.آنها هم چنین معتقدند با وجود مواضع تند مسکو علیه آمریکا به خاطر خارج شدنش از برجام و اعمال تحریم های گسترده نسبت به ایران در پس پرده چندان هم از این فرایند ناراحت نیست.

این کارشناس مسایل آمریکا شرح داد: این که روسیه آمریکا را وادار به بازگشت به برجام کند امری بعید و غیرممکن است اما این که روسیه بخواهد ایران را وادار به تمکین از خواست آمریکا کند احتمال دارد. در چنین شرایطی است که روس ها به خاطر اعمال فشار به ایران برای پذیرش شرایط آمریکا ما به ازایی بزرگ و قابل توجه را از آمریکا بگیرد اما در جهت عکس آن، سودی برای روسیه در بر ندارد که در شرایط فعلی و نیز در آینده نزدیک قابل تصور باشد. در عین حال امروز شاهد هستیم که روس ها حداقل در مواضع اعلامی خود ایران را به مقاومت در برابر تحریم ها و آمریکا دعوت می کنند.

ابوالفتح درباره تبادل دو زندانی ایرانی و آمریکایی و برخی برآورد ها مبنی بر این که ممکن است این مساله پنجره ای را به روی مذاکرات ایران و آمریکا بگشاید اظهار کرد: اقدام اجرا شده یک اقدام بشر محبت آمیز بود. خیلی پیش تر ایران و آقای ظریف در صدد این تبادل بودند اما مورد استقبال ترامپ قرار نگرفته بود و در نهایت با وساطت برخی شخصیت ها و سیاستمداران زمینه این کار فراهم شد. در حال حاضر شاهدیم که هر دو کشور برای ادامه این فرایند اعلام آمادگی کردند و ممکن است در آینده شاهد آزادی زندانیان بیشتر میان ایران و آمریکا باشیم اما دور از انتظار است که این اقدامات سرمنشاء تحولاتی شود که به تنش در موضوع هسته ای پایان دهد یا پنجره ای را به این سو باز کند.

وی تاکید کرد که مشکل برجام و اختلاف نظر میان ایران و آمریکا در این رابطه بسیار پیچیده است و به گام های مهم و جدی تری نیاز دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 746

به "تبادل زندانی ها مشکل برجام را حل نمی کند، مسکو توان بازگرداندن آمریکا را به برجام ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبادل زندانی ها مشکل برجام را حل نمی کند، مسکو توان بازگرداندن آمریکا را به برجام ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید