جلوگیری از نابینایی با ژن درمانی

به گزارش مجله نماشو، آب سیاه بیماری خطرناکی است که منجر به آسیب دیدن اعصاب بینایی و کوری می گردد. ژن درمانی روش درمانی جدیدی است که می تواند جلوی این بیماری را بگیرد.

جلوگیری از نابینایی با ژن درمانی

به گزارش خبرنگاران از فارس، محققان استرالیایی برای درمان قطعی بیماری آب سیاه یا گلوکوم روش جدیدی را ابداع نموده اند. این روش مبتنی بر دستکاری ژنتیک برای جلوگیری از اختلال در اعصاب بینایی است.

ژن درمانی که پیش از این برای مقابله با بیماری های خطرناکی مانند سرطان به کار گرفته شده، با بازگرداندن کارآیی به اعصاب تخریب شده چشم جلوی کاهش توان بینایی افراد مبتلا به آب سیاه را تا حد زیادی می گیرد. علت کاهش شدید بینایی و کوری مبتلایان به آب سیاه فشار زیاد به چشم و تخریب عصب متصل کننده مغز و چشم است. این نوع آسیب به سلول های عصب بینایی قابل ترمیم نیست، ولی با درمان های مختلف می توان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد. در عین حال ژن درمانی می تواند آسیب های مذکور را برای اولین بار تا حد زیادی ترمیم کند.

برای ژن درمانی بدین شیوه از پروتئینی به نام پروترودین استفاده می گردد. با انتقال این پروتئین به سلول های مغزی و ترکیب آن با ژن های سلول های مذکور به وسیله تاباندن اشعه لیزر می توان اعصاب تخریب شده چشم را تا حدی بازسازی کرد.

در آنالیز های اجرا شده معین شده که استفاده از این روش درمانی بعد از چند هفته منجر به افزایش بینایی افراد مبتلا به آب سیاه می گردد. اما برای کسب اطمینان از کارآیی آن روش هنوز باید آنالیز های بیشتری صورت بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1365

به "جلوگیری از نابینایی با ژن درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از نابینایی با ژن درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید