خبرنگاران ارتقای صندلی زنان در دولت تدبیر و امید

به گزارش مجله نماشو، تهران-خبرنگاران- زهرا جعفری کارشناس ارشد دفتر آنالیز های حقوقی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، با اشاره به ارتقای صندلی زنان در دولت تدبیر و امید تاکید نمود: همیشه باید در تدوین کلیه سیاست ها، قوانین و مقررات رویکرد عدالت جنسیتی لحاظ گردد.

خبرنگاران ارتقای صندلی زنان در دولت تدبیر و امید

عدالت جنسیتی به معنای رعایت تناسب زنان و مردان در دسترسی به همه امکانات فرهنگی، اجتماعی و مالی است؛ به گونه ای که در حق هیچ کدام ستم یا اجحافی نگردد. پس از انقلاب، دستاوردهای بسیاری به ثمر رسیده است که یکی از مهمترین آنها برقراری عدالت جنسیتی در حوزه زنان است. زنان که به عنوان نیمی از جامعه محسوب می شوند، سابق بر این، از انتصاب در پست های مدیریتی بالا محروم می شدند اما در دولت تدبیر و امید با اتخاذ رویکرد عدالت جنسیتی خلا های موجود در این زمینه تا حدودی مرتفع شد و بسیاری از زنان در بسیاری از سازمان ها از صندلی متناسب با شایستگی خود بهره مند شدند. در ارتباط با صندلی سیاسی زنان؛ رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز زن گفت: اگر زنان بیشتر در انتخابات شرکت نمایند آنها معین نماینده هستند و گاهی هم این گونه شده که در برخی از اجتماعات می بینیم حضور زن ها پررنگ تر است. زنان جامعه از لحاظ سیاسی دارای این مقام هستند. روحانی همچنین با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی به دور از افراط و تفریط زنان واقعاً در راستا رشد حرکت کردند،گفت: در شروع این دولت از لحاظ مدیریت، سهم زنان در مدیریت میانی و بالا 5 درصد بوده الان 25 درصد شده است. هدف ما 30 درصد بود که امیدواریم تا سرانجام دولت به این عدد نزدیک شویم.

این پرسش که میزان مشارکت و حضور زنان در پست های مدیریتی در طی این سال ها چه تغییری نموده است؛ سبب شد پژوهشگر خبرنگاران با زهرا جعفری، کارشناس ارشد دفتر آنالیز های حقوقی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، به گفت و گو بنشیند. مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانید:

رویکرد قانون اساسی نسبت به زنان

جعفری در مورد رویکرد قانون اساسی نسبت به زنان گفت: رویکرد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان عالی ترین قانون در سطح قوانین، نسبت به حوزه حقوق زن، یک رویکرد افتراقیِ حمایتی است؛ به این معنا که گرچه قانون اساسی در اصول 19 و 20 خود اشاره می نماید که تمامی افراد اعم از زن و مرد از حقوق یکسان و از حمایت قانونی یکسان برخوردارند، لیکن در بند 1 اصل 21 خود تصریح می نماید به اینکه دولت باید زمینه های لازم را فراهم کند تا صندلی زنان ارتقا یابد و بتوانند حقوق قانونی خودشان را محقق و عملیاتی نمایند؛ در واقع این رویکرد دستاورد مهم نظام حقوقی ما نسبت به حوزه حقوق زن بوده است؛ کما اینکه بنیان گذار انقلاب اسلامی هم در کتاب صحیفه امام خمینی خاطرنشان ساخته اند که زن باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کند.

ارتقای صندلی زنان، یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید است

کارشناس ارشد دفتر آنالیز های حقوقی معاونت امور زنان و خانواده با اشاره به صندلی زنان در پست های مدیریتی در دولت تدبیر و امید؛ گفت: یکی از مهم ترین محورهای موضوعی عملکرد دولت تدبیر و امید، ارتقای صندلی زنان بالاخص در مناصب مدیریتی و تصمیم سازی بود که در این خصوص و به منظور اینکه از توانمندی زنان در پست های مدیریت حرفه ای بهره گیری گردد و سهم زنان در مدیریت اجرایی کشور افزایش یابد، شورای عالی اداری، در جلسه 178 خود که در تاریخ 27 تیر 1396 برگزار گردید چنین مصوب کرد که نسبت مدیران زن در پست های مدیریتی تا سرانجام دوره زمانی قانون برنامه ششم توسعه یعنی تا سال 1400 ، به 30 درصد افزایش یابد. دستاورد این مصوبه آن بود که درصد حضور زنان در پست های مدیریت عالی از 1/6 در سال 1396 به 7/8 در سال 1399 رسید، در پست های مدیریت میانی، از 8/1 در سال 1396 به 14/3 در سال 1399 ارتقاء یافت و در پست های مدیریت پایه، از 14/5 در سال 1396 به 25/4 درصد در سال 1399 رسید به نحوی که در مجموع، درصد حضور مدیران زن در تمامی سطوح، از 12/7 در سال 1396 به 22/6 در سال 1399 افزایش یافته است.

برای بهبود صندلی زنان چه می توان کرد؟

جعفری در این خصوص که برای ارتقای صندلی زنان چه کارهایی می توان کرد، گفت: به نظر می رسد با توجه به خلاءهای هنجاری و ساختاری در حوزه حقوق زن، دو اقدام مهم برای تحقق بند 1 اصل 21 قانون اساسی؛ یعنی در واقع دو اقدام مهم برای اینکه زمینه های لازم برای ارتقای صندلی زنان و استیفای حقوق آنها فراهم آید، این باشد که اولاً در تدوین کلیه سیاست ها، قوانین و مقررات رویکرد عدالت جنسیتی مورد نظر واقع گردد و ثانیاً در سطح ساختارها، ساختاری منسجم به حوزه زنان اختصاص یابد که تشکیلات، نیروی انسانی و بودجه سنواتی آن متناسب با گستردگی وظایف سازمانی مربوط به حوزه زنان باشد و بتواند نیازها و اقتضائات این حوزه را مستمراً شناسایی و به شکل حداکثری تامین کند و پاسخ گویی به هنگام به مسایل زنان داشته باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3170

به "خبرنگاران ارتقای صندلی زنان در دولت تدبیر و امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ارتقای صندلی زنان در دولت تدبیر و امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید