سفیر ایران در لاهه: نوبت پارو زدن اروپایی هاست

سفیر ایران در لاهه گفت: روزگاری اروپا و آمریکا در قالب 1+5 در یک قایق بودند؛ حال که آمریکا از این قایق پیاده شده، نوبت اروپایی ها است که زحمت بکشند و به جای آمریکا هم پارو بزنند.

سفیر ایران در لاهه: نوبت پارو زدن اروپایی هاست

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، تعدادی از سردبیران و خبرنگاران رسانه های هلند امروز (آدینه) در محل سفارت کشورمان در لاهه با علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، پیرامون مسائل بین المللی، برجام، تحولات منطقه و روابط ایران و اروپا به تبادل نظر نشستند.

کاظمی در تشریح تصمیمات اخیر کشورمان درباره برجام، گفت: اقدام جمهوری اسلامی ایران نه نقض برجام و نه اولتیماتوم شمرده می گردد؛ بلکه ایران با وجود بدعهدی آشکار طرف آمریکایی، بیش از یک سال صبوری نشان داده و منتظر اقدام عملی اروپا برای حفظ برجام شده و در نهایت باتوجه به ناموفق بودن طرف های اروپایی، بر اساس ساز و کاری که در مواد 26 و 36 خود برجام پیش بینی شده، اعلام نموده که اجرای بعضی تعهدات داوطلبانه خود در برجام را متوقف می نماید و زمان بندی این کار را هم اطلاع داده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه مذاکرات هسته ای و برجام اساساً اولین تجربه اروپا در استفاده از ظرفیت دیپلماتیک خود در خارج از اروپا بود، لزوم احساس مسئولیت اروپا در قبال حفظ این توافق و عمل به تعهدات خود در چارچوب آن و مقابله با سیاست های یکجانبه ترامپ را مورد تأکید قرار داد.

وی اضافه کرد: در نظام بین الملل سواری مجانی وجود ندارد. روزگاری اروپا و آمریکا در قالب 1+5 در یک قایق بودند؛ حال که آمریکا از این قایق پیاده شده، نوبت اروپایی ها است که زحمت بکشند و به جای آمریکا هم پارو بزنند.

سفیر کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره امکان حل مسائل به وسیله مذاکره با آمریکا، اعلام نمود: مذاکره برای رسیدن به یک نتیجه است و این کار قبلاً صورت گرفته و نتیجه حاصل شده است. وقتی به آن نتیجه احترام گذاشته نشده و عمل نگردد، دیگر مذاکره چه معنایی دارد؟ مذاکره ای که منظور آن تنها قبول خواسته های زورمدارانه یک فرد بی قانون باشد، مورد قبول هیچ ملت آزاده ای نیست. میز مذاکره، همان برجام است که هنوز راه بازگشت به آن باز است.

کاظمی ابدی همچنین با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگری و فرهنگی کشورمان و توجه روزافزون گردشگران خارجی به ایران، ضمن رد بعضی گزارش های رسانه ای مبنی بر لغو شماری از پروازهای خارجی از فضای کشورمان، اضافه کرد: همانطور که این سفارت در صفحه توئیتر خود با ارائه لینک معتبر رصد حمل و نقل هوایی در دنیا نیز نشان داد، در هفته بیش از 30 هزار پرواز در امنیت کامل، بر فراز ایران صورت می گیرد و این رقم هیچ گونه کاهشی نداشته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 20 مرداد 1398 شناسه مطلب: 299

به "سفیر ایران در لاهه: نوبت پارو زدن اروپایی هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در لاهه: نوبت پارو زدن اروپایی هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید