وقتی اغراق سبب تحریف تاریخ می گردد

به گزارش مجله نماشو، میرجلال الدین کزازی که از غلو و اغراق به عنوان گزافه شاعرانه یاد می نماید، می گوید نمونه هایی از آثار ادبی که به وقایع تاریخی پرداختند وجود دارد که اغراق در آن ها سبب تحریف تاریخ شده است.

وقتی اغراق سبب تحریف تاریخ می گردد

این نویسنده، استاد ادبیات و شاهنامه پژوه در گفت وگو با خبرنگاران درباره حدود استفاده از اغراق در ادبیات و نیز تحریف تاریخ در آثار ادبی اظهار کرد: آن چه سخت کوتاه می توانم گفت این است که گزافه شاعرانه یا غلو و اغراق به همان سان که شما خود از آن سخن گفتید شگردی، ترفندی ادبی است. یکی از آرایه ها است که در دانش بدیع بدان می پردازند. پیداست که اگر در جایی دیگر از این ترفند مانند هر ترفندی دیگر، زیباشناختی بهره برده بشود، شایسته نیست.

او اضافه نمود: برای نمونه در متنی تاریخی، در گزارش تاریخ می باید روشن و رسا نوشت. اگر نویسنده می خواهد زبانی ادبی را در کار بیاورد تنها در بخش هایی از کتاب می سزد که چنین رفتاری داشته باشد، در نویسندگی که زمینه برای آن شایسته و آماده است.

کزازی که معتقد است کتاب تاریخی باید دور از پندارپروری باشد، گفت: به سخنی دیگر می خواهد بامدادان یا شبانگاهان را باز نماید یا از دلاوری کسی در آوردگاه سخن بگوید. اما پیکره آن دفتر یا کتاب تاریخی می باید به دور از زیباشناسی و پندارپروری باشد. در آن بخش هایی هم که ترفندها و شگردهای ادبی را به کار می گیرد، می باید مرز بایسته را پاس بدارد؛ به سخن دیگر آن نوشته تاریخی یک سره به نوشته ای که خواست از آن کامه هنری و زیباشناختی برگرفتن است، دیگرگون نشود.

این استاد زبان و ادبیات فارسی همچنین با تایید این که نمونه هایی از آثار ادبی که به وقایع تاریخی پرداختند، وجود دارد که اغراق در آن ها سبب تحریف تاریخ شده است اعلام کرد: نمونه هایی از این دست می توانیم آورد اما سخن در این است که کتاب هایی که در آن ها تاریخ تنها بهانه ای شده است برای سخن پردازی، ارزش تاریخی خود را از دست می دهند؛ زیرا خواننده یا پژوهنده در میانه تاریخ، اسطوره، حماسه و آن چه به پندارپروری و سخن وری بازمی شود درمی ماند.

میرجلال الدین کزازی همچنین گفت: متنی به راستی تاریخی است که در آن به آن چه به راستی رخ می دهد، پرداخته شده باشد. اگر گاهی که می سزد نویسنده از چاشنی ادب هم در نوشته تاریخی خود بهره ببرد بدان سان که گفته شد می باید مرز را پاس بدارد. این بهره برد به گونه ای نباشد که آن دفتر تاریخی یک سره به دفتری پندارینه و ادبی دیگرگون بشود. از همین روست که آن دفترهای تاریخی که در آن ها تاریخ تنها بهانه ای شده است برای آفرینش های ادبی، اگر هم از دید تاریخی دارای ارزش باشند این ارزش بسیار اندک است. از آن ها چونان آبشخورهایی که کنارینند نمی توان بر آن ها بنیاد کرد. گاهی در زمینه هایی پیچیده و تاریک است می توان از آن ها بهره جست با این امید که شاید آن پیچش و تاریکی از میان برداشته بشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1513

به "وقتی اغراق سبب تحریف تاریخ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی اغراق سبب تحریف تاریخ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید