پزشکی قانونی چگونه در موضوع رحم اجاره ای اقدام می نماید؟

به گزارش مجله نماشو، استفاده از رحم اجاره ای برای فرزندآوری، فصل نویی را در حوزه علم ناباروری باز نموده و در دهه اخیر در ایران روز به روز در حال افزایش است، اما به گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور هنوز قانونی برای آن به تصویب نرسیده است.

پزشکی قانونی چگونه در موضوع رحم اجاره ای اقدام می نماید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ قانون مصوبی در مورد رحم اجاره ای نداریم و تاکنون از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم آیین نامه مدون با ابلاغ وزیر برای پزشکی قانونی ارسال نشده است. گفت: تنها سال جاری توسط وزارت بهداشت یک راهنما تدوین شد که آن هم ابلاغ وزیر را نداشت که بتوان به آن به عنوان یک دستورالعمل اجرایی نگاه کرد، بنابراین قانون و دستورالعمل مشخصی در این زمینه نداریم.

وی اضافه نمود: البته در بعضی استان های کوچک، پزشکان زنان و زایمان برای اطمینان بیشتر در کارشان موارد را برای آنالیز سلامت به پزشکی قانونی ارجاع می دهند. پزشکی قانونی هم بعد از آنالیز و تایید گواهی سلامت برای شخصی که رحم خود را در اختیار می گذارد، گواهی تایید ناباروری برای فردی که متقاضی رحم جایگزین است، ارائه می دهد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: این در حالی است که در بسیاری از استان ها هیچ ارجاعی در مورد رحم اجاره ای به پزشکی قانونی نمی گردد و این کار تنها توسط مراکز ناباروری به صورت مستقل از صفر تا صد انجام می پذیرد.

وی ادامه داد: آمارها در مورد رحم اجاره ای رو به افزایش است و با توجه به پیشرفت های علمی، افراد به این روش رو می آورند. گاهی نمونه هایی به ما ارجاع داده می گردد، اما به دلیل نداشتن قانون در این زمینه نمی توانیم به آنها جواب دهیم.

مسجدی آرانی تاکید نمود: چنانچه در روش رحم اجاره ای، فرزندی حاصل گردد و بنا بر دلایلی نیاز به مشخص هویت باشد و مورد هم دارای پرونده قضایی باشد و به ما ارجاع داده گردد، کار تشخیص هویت انجام می گردد، اما تاکنون در این خصوص موردی به ما ارجاع نیافته است.

وی اضافه نمود: از آنجا که پزشکی قانونی با سایر دستگاه ها در تعامل کاری است، موارد جدید که مطرح می گردد، در مورد آنها با دستگاه های ذی ربط نظیر وزارت بهداشت مشورت می کنیم، اما در حال حاضر در این حوزه دستورالعمل، قانون و آیین نامه خاصی نداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4190

به "پزشکی قانونی چگونه در موضوع رحم اجاره ای اقدام می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشکی قانونی چگونه در موضوع رحم اجاره ای اقدام می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید